BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
215
Dün
:
4633
Toplam
:
14618866
Gündem Osman Hakan KİRACI
ASO'NUN PROJESİYLE KİM İLGİLENİYOR
   Söylesem tesiri yok/ Sussam gönül razı değil/ Fuzuli       ohakankiraci@hotmail.com
Cumhuriyet tarihi boyunca Yozgat’ın sanayileşmesi, kalkınması daha önemlisi işsizlik sorununun çözümlenmesine alternatif proje olarak 2 büyük proje ortaya konuldu

Bunlardan ilki 4325 sayılı OHAL teşvik yasa tasarısıydı.

Bundan on yıl önce 55 hükümetin hazırladığı özellikle ve öncelikle Doğu ve Güneydoğu illerinde istihdam yaratmak için öngörülen 4325 sayılı yasa tasarısına kanun hazırlayıcılarının hiç gündeminde olmadığı halde Yozgat’ı dahil ettirmiştik.

Hatırlarsanız 4325’le birlikte Yozgat OSB’de yatırımlar mantar gibi patlamıştı.

Krizli yıllara geldiğimizde 4325’in süresi dolmuştu.

3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra yapılacak tek iş, Milli geliri 1000 doların altındaki 19 il’de 4325’in süresini uzatmaktı…

Bizim Yozgat Milletvekilleri, seçim öncesindeki vaadlerine rağmen 4325’in süresinin uzatılmasını sağlayamadılar. Bu konuda resmen ikmale kaldılar. AKP iktidarı ise önce 36 il’i, sonra da 49 il’i kapsayan 5084 sayılı teşvik yasası ile milli geliri 1500 dolara yakın il’lerde hızlı bir gelişmeye ama milli geliri 1000 doların altındaki Yozgat gibi 20’ye yakın il’de de daha da gerilemeye neden oldu.

Ve özellikle Yozgat’ta son iki yılda daha da tırmanan işsizlik tehlikesi Vali’nin evinin kapısına kadar dayandı. Milli gelir azaldı. Geleceğe ilişkin karamsarlık Yozgatlının dünyasını karatmıştı. İşte tam bu sırada ASO başkanı Sayın Zafer Çağlayan Türkiye’nin ve hükümetin gündemine akıllıca hazırlanmış bir proje koydu.

Projede Yozgat da vardı. İşin doğrusu Yozgat’ın geleceğini kurtaracak bir projeydi aynı zamanda.

4325’den sonra Yozgat için tarihi bir fırsat daha doğmuştu.

Türkiyenin Doğu ve Güneydoğu bölgesinde tırmanmakta olan terörün sermayesi olan işsizliğin giderilmesi, Türk müteşebbislerin bu bölgede yatırımlara teşvik edilmesi amacıyla “Bölgesel Asgari Ücret” projesini hazırlayan ASO başkanıÇağlayan proje kapsamına İç Anadolu’dan sadece Yozgat’ın alınması gerektiğini de belirtmişti.

“Bölgesel Asgari Ücret” projesi hem Doğu ve Güneydoğu’da terör belasından kurtulmak, hem de İç Anadolu’nun çaresiz ve kadersiz vilayeti Yozgat’ı geri kalmışlıktan kurtarmak adına önemli projedir.

Hatırlayacağınız gibi, sözkonusu projeyi bundan 1 ay önce manşetimize taşıdık manşetimize taşıdık.

Projenin yararlarını, hayata geçirilmesi için yapılabilecek çalışmaları, izlenecek stratejileri detayları ile anlattık.

Yozgat’taki ekonomi odaklı Sivil toplum örgüt temsilcileriyle görüştük. Oda başkanları, projenin Yozgat’ın kurtuluş reçetesi olacağı yönünde görüşlerini belirterek bu konuda Yozgat Milletvekillerinin proje kapsamındaki diğer 18 il’in Milletvekilleriyle birlikte harekete geçmelerini önerdiler.

Aradan günler, haftalar geçti. Aklı Yozgat’ın meselesine yatkın herkes, ASO’nun projesi ile yakından ilgilenmeye başladı.

Ama bu konuda Yozgat Milletvekillerinde hiçbir çaba, hareketlilik, girişim gözlenmedi ve duyulmadı.

Yozgatspor’un maçına ödeyeceği bilet parası konusunu Yozgat kamuoyu ile paylaşan Yozgat Milletvekilleri, ASO’nun projesine ilişkin bırakın bugüne kadar ne yaptıklarını anlatmayı, projeye ait yüksek görüş ve kanaatlerini Yozgat kamuoyuna lütfetmediler bile.

Nasıl paylaşacaklardı ASO projesini Yozgat kamuoyu ile…

Çünki proje metnini ASO’dan edinme , inceleme gereği duymamışlardı bile.

Dolayısıyla harekete geçemediler, gereken çalışmayı yapamadılar.

İngilizce metnini IMF Türkiye Teknik Direktörünün incelediği, Devlet Bakanı sayın Ali

Babacan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı danışma Kurulunun okuyup değerlendirmeye aldığı ASO’nun “Bölgesel Asgari Ücret” projesi ile Yozgat Milletvekillerinin henüz ilgilenmemesi Yozgat açısından ne hazin bir durum değil mi?

Aslında ben bizim bazı Milletvekillerimizin bu tür yaklaşımlarını hiç yadırgamıyorum.

Geçen ay tarım kesiminde 16 il’in üreticisine ve çiftçisine hem de hibe teşvikler sağlayan ve de maalesef Yozgat’ı kapsam dışı bırakan yasa’nın TBMM’den çıktığının haberi olmayan yani kırsal alan teşviklerini basından duyan…

Ama Sorgun ilçesinde ilçe tarım müdürlüğünün düzenlediği Montofon ineklerinin dağıtımından mutlaka haberi olan TBMM Tarım Komisyonunda kırsal alana teşvik tasarısı görüşülürken Sorgun’daki törene koşan…

3 Dönem milletvekilliği yapmasına rağmen içeriğini anlayamadığı 4325 sayılı yasanın süresini vaat ettiği halde uzattıramayan ancak Yozgat’ta oto kuaförü ya da züccaciye dükkanlarının açılış kurdelasını kesmekle Yozgat’ı kalkındıracağını zanneden…

Milletvekillerinin Yozgat için hayati önem taşıyan ASO’nun projesiyle ilgilenmemesini yadırgamamak gerekir.

Yazık, hem de çok yazık!

AKP’ye son 2 seçimde Türkiye ölçüsünde büyük destek vermiş bir il olarak önümüze konulan bu fırsatı da yine mevcut siyasi iradenin basiretsizliği yüzünden değerlendiremezsek Yozgat’a gerçekten çok yazık olacak…

Yazık olacak değil mi?

***

Yozgat’tan BartIn’a

Türkiye’nin halen ayakta kalan en eski 3. gazetesi…

Cumhuriyetimizle yaşıt…

Anadolu’nun en içerikli, nitelikli, düzeyli bir gazetesi…

BARTIN gazetesi 82 yaşında…

Merhum Cemal Aliş’in Bartın’da 6 Eylül 1924’te yayın hayatını başlattığı BARTIN gazetesi ödüllerle ve başarılarla dolu 81. yılını geride bıraktı.

Altını çizerek vurgulamak istiyorum.

Bartın gibi, Anadolu’da resmi ilan sübvansiyonuna avuç açmadan gazete yayınlamak ve hele hele o gazeteyi 82 yıl yaşatmak her babayiğidin harcı değildir.

Gerçek gazetecilik özverili ve yöresini seven dava adamlarının işidir.

Kesesinden, emeğinden, göz nurundan ve sabrından ödün vererek periyodik bir yayın organını nesilden nesile hem de Cumhuriyet ile eşzamanlı götürmek ve Bartın’ın geleceğine taşımak…

Takdirin ötesinde alkışlanacak anlamlı bir yaşam hikayesidir.

Nice yıllar temennisiyle Bartın gazetesini yayın hayatının 82. yıldönümünde alkışlayarak kutluyorum.

Bartın gazetesini hem yaşatmak ve hem de onurla Bartın’ın geleceği ile özdeşleştirmek yolunda uzun yıllara rağmen heyecanını, dayanma gücünü ve özveri li duygularını hiç kaybetmeyen değerli meslektaşım ve sevgili dostum Esen Aliş’e ve ekibine engin sabırlar diliyorum. Yozgat’tan Bartın’a en içten başarı dilekleri ve sevgi ile…

Hedefi büyüktür Kayalar’In daİma

ANAP’ın eski bakanı, eski bakanı ve de potansiyel eski genel başkan adayı sayın Lütfullah Kayalar’ın Ankara’daki yoğun ziyaretgahı neresi olmuş duydunuz mu?

Adalet Bakanlığı… Yani Cemil Ağabeyi…

ANAP’ın Yozgatlı bu iki eski bakanı hemşehrimiz güvenilir kaynakların bana ulaştırdığı bilgilere göre sıkça buluşuyorlarmış. Kayalar, Cemil ağabeyinin etrafında adeta pervane gibi dönüyormuş.

Sayın Çiçek ne de olsa bir devlet adamı…

Kapısını aşındıran partisiz, çaresiz ve mültefit eski bir bakan arkadaşına sırt çevirecek değil ya…

Hem eski köprülerin altından tonlarca sular geçtiğine göre…

Kamuoyu anketlerinden DYP’nin oylarının sürekli düşmesi sonucu DYP’ye iltihak’tan vazgeçen, Erkan Mumcu’nun ANAP’ın başına geçmesi nedeniyle ANAP’ta genel başkanlık hayalleri sona eren Lütfullah Kayalar’ın eski dava arkadaşı ve siyaseten ağabeyi Cemil Çiçek ile yakın dirsek teması halinde olması Kayalar’ın AKP’ye yatay geçiş için alt yapı hazırlığı yaptığı şeklinde yorumlanıyor.

Kayalar Başbakanın son Yozgat gezisinde de Tayyip Beyin gözüne görünmek için çoğu AKPlinin dikkatinden kaçmadığı gibi o törenden öbür törene koşuşturmuştu. Ve ayrıca da Yozgat milletvekilleri hariç AKP’nin eski RP milletvekilleriyle de sıcak diyaloglarından da sözediliyor.

Kayalar, AKP’ye girebilir mi?

Cemil ağabeyi onu gelecek seçimde AKP Yozgat listesinin başına koyabilir mi?

Nereden bileceksiniz.

Neyin ne olacağını zaman gösterecektir.

Ancak bilinen tek gerçek şu ki, Kayalar kendine yeni bir parti, yeni bir rozet arayışını sürdürüyor.

Dün ANAP’lı olacaksın, 20 yıl ANAP rozetini taşıyacaksın,

Önceki gün DYP’nin kapısında dolaşacaksın,

Bugün AKP’ye girmek için Çiçek’in kapısını “dergah” edineceksin…

Veya belki de yarın kurulacak yeni bir partiye rampa olacaksın…

Seçim günü geldiğinde seçim otobüsünün iki yüzüne de büyük harflerle, büyük bir slogan yazdıracaksın:

“HEDEF BÜYÜK”

Şimdilerde de o partinin kapısından öbür partinin kapısına büyük adımlarla kendince büyük hedefe koşacaksın.

Sıkışınca da “HEDEF BÜYÜK” diyeceksin.

Anladınız mı şimdi. Hedefi büyük politikacıların “BÜYÜK HEDEF” sloganı ile neyi hedeflediklerini ve büyük hedefe doğru nasıl zikzak yaparak nasıl koştuklarını.

Hedef büyükmüş (!)

Bundan sonra kim inanırsa, aldanacak kim kalmışsa.

BİR DİP NOT

YOZGAT;

Hemşehrileri için

dayanılmaz bir

cehennem,

Yabancılar için

bulunmaz bir

cennettir

Tarih : 20.08.2005

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
Seçimde Akp:2 Mhp 1, İyi parti veya Chp 1 vekil çıkar umuyorum. böyle olması Yozgat içinde iyi olur akp vekili mecliste veya Cumhurbaşkanlığında çıkış Yozgat sorunlarını anlatmazlar şimdiye kadar anlatmadılar anlatanı da engellediler. Yozgatlının Ankara' ya yürüyüşü hatırlayınız. Yozgat dikkat çekmek için akp en az 2 vekil kaybetmesi şart. Yozgat'ımızın geleceği ve evlatları için başka sansımız yok.
Osman Baran -- 18.06.2018 16:01
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
güzel bir yorumdu yozgatta kimse rengini belli etmiyor lakin 3 AKP olur gibi ama diğer 1 kimin olur tahmin edemiyorum
Mustafa -- 16.06.2018 13:05
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN YOZGAT TARAFI
İYİ parti ve MHP’nin durumuna gelince..
Eğer,Ak Parti’nin Yozgat Teknik Direktörü sayın Bekir Bozdağ, 24 Haziran’da aynı takımla sahaya çıkarsa Yozgat’ta hem İYİ partinin ,hem de MHP’nin ekmeğine yağ sürer.
Bu durumdan MHP’den ziyade İYİ parti yararlanır.
İYİ partinin de böylesi bir fırsattan yararlanabilmesi ve Yozgat’tan 1 milletvekili kazanabilmesi için Yozgat ve ilçelerinde seçmen tabanında karşılığı bulunan,Yozgat kamuoyunda hüsnü kabul görebilecek,seçim maratonunda Ak Parti milletvekili adaylarıyla aşık atacak güçte ve partisine oy bakımdan katma değer kazandıracak,mazisi ve sicili temiz,şaibesiz,sempatik ve deneyimli bir siyasetçiyi listenin başına koymalıdır.

Öncelikle; tarafsız şekilde memleketin hayrına olan düşüncelerinizi açıkça belirtmekten çekinmediğiniz için kutluyorum.

İş yapmayan, masraf çıkarmayan vekilleri tercih eden partiler; hatırı gönlü ortadan kaldırıp, bir kez daha düşünmeliler.
Kadriye ŞAHİN -- 20.05.2018 04:26
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Ak Partinin müspet ve menfi çalışmalarını objektif bir dille yazdıktan sonra vilayetimizin en büyük problimenin nasıl çözüleceğini de anlatmışsınız yazınızda.
İktidar temsilcilerine yol haritası çizerek 14 ocak tarihini bir çıkış günü olarak hatırlatmışsınız.Güzel bi rehberlik bu..Benim merak ettiğim şey şu Akpartililerin içinden bi vicdan ve cesaret sahibi insan çıkıp da yozgatın göç belasını acaba Tayyip beye anlatacak mı,yoksa gine sadece gözlerinin içine mi bakacaklar.bence hiç kimse yozgatın derdini sayın cumhurbaşkanına anlatamaz.Sebep..
Yozgatın sahibi yokda ondan.hayırlısı olsun bakalım..
Hüsnü -- 07.01.2018 13:36
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Sayın Kiracı; Yine memleketimizin yıllık raporunu çıkarıp, gurbette yaşayanlara tablosunu çizmişsiniz. Kaleminiz her daim var olsun. Bu sefer, yazınızı okurken içim sevinçle doldu. İçime bir umut doğdu. Bekle memleketim! Dişini iki yıl daha sık demek geldi içimden... Nasıl olsa, bekleye bekleye beklemelere alıştık. İki yıl sonunda;
Hele bir şu hızlı tren tamamlansın. Semalarımızda; güvercinler gibi, ak kanatlı uçaklar havalansın. İşte o zaman tüm özlemlerime, özlediklerime kavuşurum. Sen, seni terk eden evlatların ile buluşursun. Ben; hem sana hemde senin bağrında yetişen madımağa, peynire, ete, bulgura, fasulye, yeşil nohut-una...Uğrasak iyi olurdu ama kalmamış eş dost akrabaya. Dahası araba yolculuğuna dayanamayıp hasret kaldığım Sarıtopraklık da ki anama, babama. Ahhhh, bir bilsen sılam! Yüreğim, mezar taşlarının hasretiyle, toprağının kokusuyla yanıyor buram buram! Alır mıyım buralardan; Et, peynir, nohut.. Yumurta almak için bile sana gelirim. Kim bilir, belki de sana dönerim. Hele bir aç şu yolları. Hele bir kaldır aradan uzun mesafeleri. İşte o zaman Yurdumun en uç noktasından gurbetçiler, yılda iki kez senin pazarında. Buralarda peynir kireç, et çaput, fasulye kırk çeşit. "Kangal" ın adını "şevketibostan" koymuşlar. Kökünü soyup, kilosunu otuz liradan satıyorlar. Oysa bizim köylerde bu otu atların bile önüne atmıyorlar. Ay çiçeğine çiğdem diyorlar. Çiğdem görmemişler bilmiyorlar. Çedene'nin adı "kuş yemi", çöreğin adı kumru. Aslında en çok özlediğimde çamlığın suyu. Ah o kaplıcalar. Buralarda turistik tesis yaptılar doğal kaynakları. Deniz suyu kattılar, şifa bulmuyor hastaları. Aynı havuza giriyor erkekleri kadınları. Sana turlar düzenlerim. Görsünler bizim kükürtlü kaynar kaynayan kaynakları, eşmeleri çeşmeleri. Buralarda pınarlar da yok. Tuzlu çıkıyor yer altından suları.

14 Ocak'ta Yozgat'ım senin için, dualar okuyup, hayır dağıtacağım. Hele bir "tamam" desin Cumhur başkanımız. O zaman Vallahi bu seçimde mührü AKP ye basacağım.

Tüm güzelliklere, özlemlere kavuşmanız dileğiyle. Hayırlı, mutlu yıllar.
SAYHA -- 04.01.2018 02:03
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Sayın Kiracı, Yozgat halkının hallerini yazarken en önemli halini yazmamışsınız. Siz bu memleket insanları için çırpınıyorsunuz fakat bireyler değişmedikçe, kendini yenilemedikçe asla toplumlar yenilenip değişmez, ilerlemez.Bende Yozgat dışında yaşayan bir Yozgat'lıyım. Nerede eski insanların insanlığı, terbiyesi, ağırbaşlı, saygınlığı. Yozgat'ta efsanesi kalmamış. Ağızlarında bir küfür. her laflarının baş hecesi, son cümlesi. Yorum yazıyorlar. Bir bayana nasıl hitap edilir bunu bilmiyorlar. Ters düşüncesindeki insana söverek cevap veriyorlar. Bu insanlar lağım çukurundan çıkamamış ki ilerleme kaydetsin.

Diğer taraftan, kendilerini ülkücü olunca nimetten sayan düşünce saplantısı var. oysa şimdiki ülkücüler, bir zamanlar kanlı bıçaklı düşmanları solculara yamanarak AKP yi alt etme peşindeler. Bu da gösteriyor ki, Yozgat ın ülkücüsü davasının arkasında durmayan, idealist olmayan hava balonları.

Bu hava balonlarıyla asla yol alınmaz. En ufak tepkide sönerler ve sönüyorlar.
Diğer taraftan, Yozgat'a zamanında en büyük zarar verip, bu zararın halen vebalini halka çektirmeye çalışan zadeler olduğu müddetçe de Bu şehir ilerlemez. Yozgat da Çerkez Ethem filmi çekilecekti. Neden çekilmedi? Çünkü birileri gerçek ortaya çıkacak diye Film yapımcısına yüklendiler.Çekilseydi kötümü alacaktı? Konusu ne olursa olsun. En az beşyüz kişi ekonomiye katkı sağlayacak, şehrin adı duyulacak, zihinlerde yer tutacaktı. Belki kaderi değişecekti. Diyelim ki bu işten birilerinin adı zarar gördü. Mahkeme kapıları herkese açık değil mi? Açık. fakat kimse, kendine Yar olmayan Yozgat ı, başkasına Yar etmeme derdinde.

Vesselam, bu ülkücülerle, sürekli küfür eden cemaatçiler le, her işe karışan zadeler bu şehri kal-kın-dı-ra-maz.
Yusuf Adın -- 17.12.2017 22:35
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 24.09.2017 00:45
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Sayın Kiracı; Uzun zamandır gazetenizi takip edemiyordum. Bu hafta zamanımı gazetenizdeki kaçırdığım yazılarınıza ayırmak istedim. Gördüm ki yazmayanlar yazmamakta direniyor, yazanlardan Allah razı olsun kalemlerinin döndüğünce, gönül gözleri gördüğünce yazmaya devam ediyorlar.

Ne yazık ki dünyamızda kimse mutlu değil. Ölenler Hakka kavuşuyor. Yaşayanlar özünü, sözünü, ruhunu,kültürünü kaybediyor. Bu döngünün ne tarafından bakarsanız bakın yok etme, yok ettirme söz konusu.

Yozgat ın dışında yaşayan gurbetçiler her ne kadar uzun zamandır uzaklarda yaşamış olsalar da kan bağı, can ağı,toprak dağı, özlüyor sılayı, çekemiyorlar kulağı. Bu bakımdan sıla özlemi çekenler için zahmet buyurup olanı biteni yazmışsınız. Bir kaç gün önce Sayın Çapanoğlunun bir paylaşımına aynı özlemleri dile getiren bir yorum bırakmıştım. Yazdıklarımın sadece sizin yazınızla örtüşen kısmını tekrar eklemek istiyorum.

"İnsanların yaşam şekillerinin, yaşam alanındaki ortamın nasıl yapay bir hale getirildiğini, nasıl sunnileştirildiğini, ruhsuzlaştırdıklarını görmek insana ölümden daha acı geliyor. İnsan oğlu yaşadığını sanıyor oysa özünden, kültüründen, geçmişinden koptuğu an, bunları yok ettiği zaman kendi kendini yok ediyor. Nerede benim Yozgat'ı mın konakları? Nerede salkım söğütlü dereleri? Sıra söğüt deresindeki söğütler,bu adı taşıyan Sırasöğüt mahallesi nerede? Nerede bahar yağmurlarına boyun büken taş köprüler? Ökçeli ayakkabıların ökçesiyle ritm tutan hastahane caddesindeki taş kaldırımlar? Maalesef öldürüldüler... Onlarla beraber o memleketin geleceği de öldü. Soruyorlar her gidene cevap veremiyor. Belkide o mezarlıkta yaşamamak için bunca göç cevabını bilemiyor." Demiştim.

Galiba daha fazla şeyler kaybetmişiz. Yozgat'ın yerli halkını kaybetmesi, gençliğini kaybetmesi, en önemlisi yüzde bir orandaki yerli halkın bir birini kaybetmesi, bir birini kaybeden bu halkın öz değerlerini, gelenek göreneklerini, misafirperverliğini, sıcak kanlılığını, vefa duygusunu, kadirşinaslığını, koruyucu- gözetleyici oluşunu kaybetmesi. Hangi birine üzülelim ki. Biz gurbettekiler zannediyoruz ki sılamız bıraktığımız gibi duruyor. Oysa sıla gurbetten beter olmuş. Keşke Yozgat ın yerlisi köylüsüne sahip çıksaydı, değer verseydi, köylüsü huzura erseydi topraklarını ekip biçseydi. Yozgat ın yerlileri kendilerini hep farklı görüp, köyden gelenleri sürekli irdelediler. Köyden gelenlerin çocukları okuyunca soylu aile kompleksleri kendilerini dışarı sürükledi. Bu sefer büyük şehirli aile olma çabasına düştüler. Yükünü tutan, Yozgat ı sömüren evlatlarının geleceğini bahane edip göç yoluna düştü. Gitmek istemeyen, memleketim diye kahrına katlanın kuyusu kazıldı. Devlet dairelerinde dışarıdan gelen mevki makam sahibi oldu, Yozgat ın kendi halkı başka yerlerde yükselme çabasına yollara düştü.

Sayın kiracı, yazılacak, anlatılacak öyle çok şey var ki.Kimisi öldü, kimisi göçtü. Açtık mı kutuyu, anlatacağız kötüyü. En iyisi kalsın. Kimseye kalmadı bu devran. Ben ben diyerek ettiler viran.

Selam ve saygılarımla. SUZAN
.......................................
Suzan hanım;
Evet,Yozgata dair geçmişden bugüne yazılacak ve anlatılacak çok şey var.
Ben öyle tahmin ediyorum ki;sizin de Yozgata dair birbirinden güzel hatıralarınız,değerlendirmeleriniz ve yazacak çok şeyleriniz var.
Okurlarımızda bunun farkında..İnanın az değil çok sayıda okurumuz sizi de okumak istiyor.
Aslında Yozgata dair yazmanın ve konuşmanın artık bir faydası yok.
Yok ama Yozgata karşı sorumluluk duyan Yozgatlılık şuurundaki Yozgat sevdalısı insanların Yozgata dair gözlemlerini,bildiklerini,kayda değer anılarını Yozgat tarihine not düşmek adına önemli bir ödevinin bulunduğunu düşünüyorum.
Gelecekte Yozgatın yazgısını,geçmişini ve geleceğini irdeleyecek insanlara projeksiyon olabilmek için Yozgata dair tüm izlenimlerimizi yazmamız gerekmekte..
Yozgat insanına yıllarca yazılı basınla, 10 yıldanberi de internet gazetesiyle ticari amaç gütmeden ve karşılık beklemeden 43 yıldır hizmet veren bu gazetede Yozgatı gerçekten seven, Yozgat düşünürü, özverili ve değerli yazarlarımızın arasında sizi de görmek dileğimizi sevgili okurlarım adına tekrarlıyorum.
Bu konuyu görüşmek üzere..
Selam ve en iyi dileklerimle..
Osman Hakan KİRACI
0 555 969 79 80

SUZAN -- 10.09.2017 22:52
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Hakan bey Yozgatın bugünkü durumu bundan daha güzel anlatılamaz.Kaleminize ve yüreğinize sağlık.Okurlarınız olarak bz sizden arasıra değil,devamlı yazmanızı bekliyoruz.Saygılar.
Funda -- 31.08.2017 22:03
Köprüden önce son çıkış yolu
SAYIN O. HAKAN KİRACI BU KONULARI YILLARDIR DEFALARCA DİLE GETİRDİNİZ BİZLERDE SEVE SEVE BİRAZDA ÜZÜLEREK OKUYORUZ; AMA MAALESEF YETKİLİ MAKAMLARDAN BİR SES GELMİYOR. ÜLKEMİZİ ON BEŞ SENEDİR YÖNETEN İKTİDAR PARTİSİNİN İL VE İLÇE BAŞKANLARI VE YİNE İKTİDAR PARTİSİNİN İL VE İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARI BU ŞEHRİN OYLARI İLE B.M.MECLİSİN DE TEMSİL HAKKINA SAHİP KİMSELER SÖZCÜ HEYETLER KOMİSYONLAR OLUŞTURUP BAŞBAKAN VEYA CUMHURBAŞKANINDAN YOZGAT' IN SORUNLARI İLE İLGİLİ GÖRÜŞME TALEP ETİLERDE GERİ Mİ ÇEVRİLDİLER KABUL MÜ EDİLMEDİLER? BİR SÖZ VARDIR AĞLAMAYAN ÇOCUĞA MEME VERMEZLER DERTLERİMİZİ SORUNLARIMIZI ANLATMA YOLLARINI MAALESEF BECEREMİYORUZ. RAHMETLİ ESKİ BELEDİYE BAŞKANI SALİM KORKMAZ GİBİ TUTTUĞUNU KOPARABİLEN KOPARANA KADAR DA PEŞİNİ BIRAKMAYAN BAŞKANLARA BU ŞEHRİN İHTİYACI VAR. HİZMET, DESTEK VE MADDİYATLA OLUR; BİZLERİ TEMSİL HAKKINA SAHİP OLAN KİMSELER GAYRET VE ÇABALARI YETERSİZ GELMEKTEDİR DEVLETTEN HİZMET BEKLİYORSAK, BU TEMSİLCİLERİMİZİN GAYRETLERİ İLE OLACAĞI KANISINDAYIM.SELAM VE SAYGILAR
ali-sahingoz@hotmail.com -- 3.02.2017 12:21:
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00