BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 20.02.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
327
Dün
:
4633
Toplam
:
15782965
Gündem Osman Hakan KİRACI
YOZGAT MİLLETVEKİLLERİNİ BEKLEYEN GÖREVLER
   Söylesem tesiri yok/ Sussam gönül razı değil/ Fuzuli       ohakankiraci@hotmail.com
Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse..
Türkiye son 13 yılda Ak Parti ile ciddi anlamda bir kalkınma ivmesi yakalamıştır.
Milli gelir, 3 bin dolardan 10 bin dolara kadar yükselmiştir.
Ülkemizin çoğu vilayeti,kalkınma yolunda hızla gelişmiş,ilerlemiş ve de büyümüştür.
Ama Yozgat !
Her seçimde büyük destekler verdiği Ak Parti iktidarının 13 yıllık altın çağı döneminde devlet imkanlarından hak ettiği kadarıyla yararlandırılmamıştır.
Kalkındırılamamıştır.
Hatta Yozgat !
13 yıl öncesinin ekonomik göstergelerine göre,İç Anadolunun bütün il’lerinin dahası Doğu ve Güneydoğunun bazı illerinin gerisinde bile kalmıştır.
Kamu yatırımlarından en az faydalanan il’ler arasında yer almıştır.
Ve en önemlisi 13 yıldanberi çok ciddi bir göç sorununu yaşamaktadır.
Bu süreçte nüfusunun üçte birini kaybederek 2014 yılı itibariyle Türkiyenin “göç şampiyonu “ vilayeti olmuştur.
Yozgat’ın göç erazyonu hızla devam etmektedir.
TUİK 2023’de Yozgatın nüfusunun 306 bine düşeceğini açıklamıştır.
Sözün özü ;Yozgat, yoğun göç sorunu yüzünden sanki “4 evre kanser hastası” gibi erim erim erimektedir.
* * *
Kadersiz Yozgatımızın mevcut hazin gerçeği maalesef aynen böyledir..
Ama diğer tarafta bir de Yozgat’ın iktidar içerisindeki siyasal gücüne bakalım.
Yozgat, 2011 ve 7 Haziran 2015 seçimlerinde Ak Partiye 3 milletvekili verirken 1 Kasımda da skoru 4-0’a çevirmiştir.
Yozgat’tan seçilen 4 milletvekilinin 4’ü de deneyimlidir.Çünki biri 4. diğerleri 3.kez parlamentoya girmektedir.
Milletvekillerimizden biri yani Bekir Bozdağ hem de profesyonelleşmiş bir usta,diğerleri de en azından kalfa pozisyonundadır.
Bilindiği üzere, Türkiye Cumhuriyetinin Atatürk’ den sonra devletin bütün kurumlarına hükmeden en muktedir lideri Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır.
Ülkemizin en muktediri ve Ak Partinin doğal lideri Erdoğan’ın Ak Parti içerisinde en itibar ettiği politikacı ise bu partinin Yozgat teknik direktörü ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dır. AKP camiasında ifade edildiği gibi ,sayın Bozdağ,Beştepe’nin gözünde Başbakan sayın Davutoğlundan sonra gelen 3 numaralı politikacıdır.Dolaysıyla yeni kabinede de yeniden Bakanlık görevi tevdi edilmiştir.
Ak Parti Yozgat milletvekili listesinin 2.sırasından seçilen Abdulkadir Akgül de parlamenterlik dönemlerinde bile uzaktan kumanda ile yönettiği Türkiyenin en güçlü ve en büyük STK’larından biri olan TESKOMB’un doğal lideridir.Bir başka ifade ile ‘Esnaf ‘Bakanlığı’na benzetebileceğimiz TESKOMB’un değişmez ve değiştirilemez liderinin Yozgat milletvekili olması Yozgat esnafı açısından büyük bir şanstır.Sayın Akgül’ün de bu dönemde bütçesi milyar liralarla ifade edilen TESKOMB’un imkanlarını mümkün olabildiğince Yozgat esnafı ve esnaf kuruluşlarının ihyası için kullanması beklenmektedir.
Yozgat Milletvekillerimizinden sayın Yusuf Başer ise TBMM’de görüşülen 17-25 Aralık soruşturmasındaki R.Tayyip Erdoğan’a malum desteği nedeniyle Beştepe’nin hatırlı milletvekilleri arasında yer almaktadır.
Yine 26.dönem Yozgat milletvekilliğine seçilen hemşehrilerimizden TBMM eski başkanı sayın Cemil Çiçek ile Enerji eski Bakanı sayın Taner Yıldız’ın da yeni hükümet üzerindeki itibarını göz ardı etmezsek Yozgat, bir anlamda yeni dönem hem iktidarın ,hem de parlamentonun en güçlü isimleriyle temsil edilmektedir.
* * *
Gerek Yozgatın bugünkü ahvalini ve gerekse parlamento ve ak parti içerisindeki temsil gücümüzü özetledikten sonra şimdi de yeni dönemde milletvekillerimizin Yozgat için yapması gereken çalışmalar konusunda bir takım hatırlatmalarda bulunmak istiyorum.
Yozgatın 26.dönem milletvekilleri, seçim döneminde afişlerde 4’ü bir arada birliktelik pozları verdikleri gibi, Yozgat’ta seçim kuruluna mazbata almaya, Ankara’da TBMM’ne kayıt yaptırmaya birlikte giderek yeni yasama dönemi öncesinde kamuoyuna güzel bir ‘birliktelik’ örneğini sunmuşlardır.
Ve bilindiği üzere Yozgat’ın sorunları ve çözümü gerektiren işleri,artık tamamlanması beklenen hizmetleri ve hazırlanacak projeleri hayli çoktur.Dolaysıyla Yozgat’ın kronikleşen ve biriken meseleleri, bireysel çaba ve girişimlerle değil,ortak akıl, kollektif planlama, ortak girişim ve yoğun çabalarla çözümlenebilir.
Öte yandan Yozgat milletvekillerinin, Belediyelerinin ,parti teşkilatlarının ve vatandaşların taleplerini tek başına veya tek danışmanla karşılamaları da hayli zordur.Bu bakımdan milletvekillerinin özellikle seçmenlerinin taleplerini hızla sonuçlandırabilmeleri için alternatif imkanlar oluşturarak danışman sayılarını artırmaları gerekir.Ama Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın daha geniş bir danışman kadrosuyla çalışması gerektiğini düşünüyorum.Sayın Bozdağ. Yozgat’ın her ilçesi için yetkili bir danışman görevlendirmelidir.Yozgatla ilgili her meseleyi,her işi ve her konuyu kendine endekslenerse yani önceden olduğu gibi kendisi çözmeye çalışırsa yine yoğun talep ve beklentilerin altından kalkamayacaktır.
* * *
Ak Partinin 13 yıllık iktidarında Yozgata yönelik her türlü hizmet, icraat iş ve işlemlerinin istenilen tempoda sürdürülememesinin ,gecikmesinin veya kısmen sonuçlandırılamamasının bir başka önemli nedeni ise Bakanlıklardaki yetkili Yozgatlı bürokratların yok denilecek kadar az olmasındandır.
Başkentte devletin bütün kademelerinde başarıyla görev yapacak yüzlerce Yozgatlı bürokratımız vardır.Ama her nedense Ak Partinin 13 yıllık iktidarı döneminde Başkentimizde önemli görevlere atanmış Yozgatlı bürokratların varlığından söz edemeyiz.
Ak Parti iktidarının geçmiş dönemlerine baktığımızda başka illerin eski milletvekilleri çeşitli bakanlıklarda “Bakan yardımcısı” görevlerine getirilirken Yozgatın eski milletvekillerinden hiçbiri bugüne değin Bakan yardımcılığına atanmamıştır.Mesela, son erken seçim hükümetinin Yozgatlı olmayan Kültür Bakanı sayın Yaşar Topcu Yozgatlı hemşehrimiz avukat Yıldırım Ak’ı Bakan yardımcılığı görevine atarken bizim bakanlarımız ,13 yıllık süreçte aynı konuda aynı duyarlılığı gösterememişlerdir.
Halbuki,yeni dönemde Bakan yardımcılığı görevini başarıyla yapabilecek yetenek ve performansta Yozgatlı eski milletvekillerimizin mevcudiyetlerini ‘yok’saymamak gerekir.
Bu konuda somut bir örnek vermek gerekirse Yeni Çeltek genel müdürlüğü görevini başarıyla sürdüren Ak Parti Yozgat eski milletvekili hemşehrimiz sayın Osman Coşkun Yozgata yönelik hiç eksilmeyen hizmet heyecanı nedeniyle bu kurumun mümkün olabilen bütün imkanlarını Yozgat ve Sorgun için kullanarak ilimize ne kadar yararlı bir politikacı olduğunu kanıtlamıştır.
Kendisine yeni dönemde “Bakan yardımcılığı “ veya “müsteşarlık “gibi daha yetkin bir görev verilmesi halinde tıpkı Yeni Çeltek işletmesinde olduğu gibi o bakanlıktan da Yozgata yoğun hizmet ve katkılar sağlayacağı muhakkaktır.
Devlet kaynaklarından Yozgata daha fazla hizmet ve yatırım kanallarının açılabilmesi için sayın ‘Osman Coşkun’ ve onun gibi hem Ak Partiye,hem de Yozgata gönül vermiş , eski milletvekili ,gerçek Yozgat sevdalısı politikacı,kariyer ve karine sahibi milletvekli adayları ve gelecek vadeden yetenekli bürokratlarımızın sayın Bekir Bozdağ ve diğer milletvekillerinin ortak karar ve girişimleriyle etkin ve yetkin görevlere atanması şarttır.Tabii bu süreçte Yozgat kent merkezindeki bazı başarısız ve verimsiz bürokratların yerine de deneyimli ,yetenekli ve çalışkan bürokratlar görevlendirilmelidir.
* * *
Yeni dönemde Yozgat için daha başka ne yapılmadır?
Yozgatta bu dönem acilen yapılması gereken en önemli iş, nüfusumuzu kemiren göç sorununun acilen çözümlenmesine çalışmaktır.
Peki ,Yozgatı göç belasından kurtarabilmek amacıyla neler yapılmalı ve nasıl bir yol haritası izlenmelidir ?
İşte bu sorunun yanıtını yarınki “Yozgatta göçü önlemenin reçetesi “başlıklı yazıda detaylı bir şekilde dile getireceğim.
Önce “göç” sonrasında da önceliklerine göre,Yozgatın diğer sorunları birlik içerisinde dikkatle takip edilerek çözümlenmelidir.
* * *
Yozgatın geldiği bugünkü aşamada Ak Parti iktidarının 26.dönem Yozgat milletvekillerinin izleyecekleri 2 yol vardır.
Birincisi..Ya yazımın içerisinde sıraladığım sorun ve hizmetler konusunda Yozgat halkının beklentilerine karşılık vererek Yozgatta acilen göçü durduracak önlemleri almak ,sonrasında da il düzeyinde yeni bir gelişim sürecini başlatmak.
Veya “Adam boşver,Çalışsak da çalışmasak da nasıl olsa Yozgatta oyumuz artıyor.”diye ilimizin giderek küçülmesine ve vahim bir geleceğin karanlığına sürüklenmesine seyirci kalmak..
* * *
Sayın Yozgat milletvekillerimize son söz olarak şunu söylemek istiyorum:
Eğer,yeni dönemde ele vererek birlikte yapacağınız çalışmalarla 4 yılın sonunda göçü tersine çevirerek Yozgattaki kötü gidişatı durdurur ve geleceğine yeşil ışık yakabilirseniz bu kez Yozgatlıların hayır ve şükran dualarını alırsınız.2019’da da mazbatalarınızı yenilersiniz..
Yok eğer,”Biz çalışmasak da nasıl olsa oyumuz artıyor “der ve Yozgata karşı görev ve yükümlülüklerinizi yerine getiremezseniz.
Şimdiden söylemek isterim ki; bu defa önce Yozgat tarihi , sonra da Cenab-ı Allah sizi affetmez.
Yozgat için yapacağınız bütün çalışmalarınızda Cenabı-Hak yar ve yardımcınız olsun…Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Bildik Yozgat'tan öteki Yozgat'a
Osman hakan Abi,Bu rakamların hangi yıllara ait bilmiyorum ancak,Şu gerçek varki Bahsettiğin varlıkların son 5-6 ayda bu alım gücü %50 küçüldü.Bu küçülmenin nedeni Ekonomi Yönetimi,Adalet anlayışındaki kargaşa,özgürlük anlayışının farklı bir boyuta devrilmesi;yatırımcıyı ÜRKÜTMÜŞTÜR.
16 yıllık istikrar varlığına rağmen,%50 değer kaybeden sermaye umduğu dağlara kar yağmış.Buna rağmen Her 100 Yozgatlıdan 80ni Yozgata sanayi yatırımı yapılması için,elindeki 825 tl ile 1500 tl yi sermaye yapmaya hazır. Yeter ki güveneceği bir öncü olsun.Bireyler degil,kurumsal yapılar ve reel yatırımlar olsun.Ayrıca ayağı toprağa basan,gerçekten tarıma dayalı sanayi yatımları gerekli.Hatta bunlar mikro düzeyde ve geleneksel üretimi modernize edilmiş Markalaşmaya yönelik projeler olmalı.Örnek;Erzincanın tulumu Dünya markası oldu.Bizde Çömlek peynirini önce Türkiye,sonra Dünya markası yapabiliriz.
Yakub Nurdogdu -- 04.01.2019 12:13
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
Seçimde Akp:2 Mhp 1, İyi parti veya Chp 1 vekil çıkar umuyorum. böyle olması Yozgat içinde iyi olur akp vekili mecliste veya Cumhurbaşkanlığında çıkış Yozgat sorunlarını anlatmazlar şimdiye kadar anlatmadılar anlatanı da engellediler. Yozgatlının Ankara' ya yürüyüşü hatırlayınız. Yozgat dikkat çekmek için akp en az 2 vekil kaybetmesi şart. Yozgat'ımızın geleceği ve evlatları için başka sansımız yok.
Osman Baran -- 18.06.2018 16:01
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
güzel bir yorumdu yozgatta kimse rengini belli etmiyor lakin 3 AKP olur gibi ama diğer 1 kimin olur tahmin edemiyorum
Mustafa -- 16.06.2018 13:05
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN YOZGAT TARAFI
İYİ parti ve MHP’nin durumuna gelince..
Eğer,Ak Parti’nin Yozgat Teknik Direktörü sayın Bekir Bozdağ, 24 Haziran’da aynı takımla sahaya çıkarsa Yozgat’ta hem İYİ partinin ,hem de MHP’nin ekmeğine yağ sürer.
Bu durumdan MHP’den ziyade İYİ parti yararlanır.
İYİ partinin de böylesi bir fırsattan yararlanabilmesi ve Yozgat’tan 1 milletvekili kazanabilmesi için Yozgat ve ilçelerinde seçmen tabanında karşılığı bulunan,Yozgat kamuoyunda hüsnü kabul görebilecek,seçim maratonunda Ak Parti milletvekili adaylarıyla aşık atacak güçte ve partisine oy bakımdan katma değer kazandıracak,mazisi ve sicili temiz,şaibesiz,sempatik ve deneyimli bir siyasetçiyi listenin başına koymalıdır.

Öncelikle; tarafsız şekilde memleketin hayrına olan düşüncelerinizi açıkça belirtmekten çekinmediğiniz için kutluyorum.

İş yapmayan, masraf çıkarmayan vekilleri tercih eden partiler; hatırı gönlü ortadan kaldırıp, bir kez daha düşünmeliler.
Kadriye ŞAHİN -- 20.05.2018 04:26
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Ak Partinin müspet ve menfi çalışmalarını objektif bir dille yazdıktan sonra vilayetimizin en büyük problimenin nasıl çözüleceğini de anlatmışsınız yazınızda.
İktidar temsilcilerine yol haritası çizerek 14 ocak tarihini bir çıkış günü olarak hatırlatmışsınız.Güzel bi rehberlik bu..Benim merak ettiğim şey şu Akpartililerin içinden bi vicdan ve cesaret sahibi insan çıkıp da yozgatın göç belasını acaba Tayyip beye anlatacak mı,yoksa gine sadece gözlerinin içine mi bakacaklar.bence hiç kimse yozgatın derdini sayın cumhurbaşkanına anlatamaz.Sebep..
Yozgatın sahibi yokda ondan.hayırlısı olsun bakalım..
Hüsnü -- 07.01.2018 13:36
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Sayın Kiracı; Yine memleketimizin yıllık raporunu çıkarıp, gurbette yaşayanlara tablosunu çizmişsiniz. Kaleminiz her daim var olsun. Bu sefer, yazınızı okurken içim sevinçle doldu. İçime bir umut doğdu. Bekle memleketim! Dişini iki yıl daha sık demek geldi içimden... Nasıl olsa, bekleye bekleye beklemelere alıştık. İki yıl sonunda;
Hele bir şu hızlı tren tamamlansın. Semalarımızda; güvercinler gibi, ak kanatlı uçaklar havalansın. İşte o zaman tüm özlemlerime, özlediklerime kavuşurum. Sen, seni terk eden evlatların ile buluşursun. Ben; hem sana hemde senin bağrında yetişen madımağa, peynire, ete, bulgura, fasulye, yeşil nohut-una...Uğrasak iyi olurdu ama kalmamış eş dost akrabaya. Dahası araba yolculuğuna dayanamayıp hasret kaldığım Sarıtopraklık da ki anama, babama. Ahhhh, bir bilsen sılam! Yüreğim, mezar taşlarının hasretiyle, toprağının kokusuyla yanıyor buram buram! Alır mıyım buralardan; Et, peynir, nohut.. Yumurta almak için bile sana gelirim. Kim bilir, belki de sana dönerim. Hele bir aç şu yolları. Hele bir kaldır aradan uzun mesafeleri. İşte o zaman Yurdumun en uç noktasından gurbetçiler, yılda iki kez senin pazarında. Buralarda peynir kireç, et çaput, fasulye kırk çeşit. "Kangal" ın adını "şevketibostan" koymuşlar. Kökünü soyup, kilosunu otuz liradan satıyorlar. Oysa bizim köylerde bu otu atların bile önüne atmıyorlar. Ay çiçeğine çiğdem diyorlar. Çiğdem görmemişler bilmiyorlar. Çedene'nin adı "kuş yemi", çöreğin adı kumru. Aslında en çok özlediğimde çamlığın suyu. Ah o kaplıcalar. Buralarda turistik tesis yaptılar doğal kaynakları. Deniz suyu kattılar, şifa bulmuyor hastaları. Aynı havuza giriyor erkekleri kadınları. Sana turlar düzenlerim. Görsünler bizim kükürtlü kaynar kaynayan kaynakları, eşmeleri çeşmeleri. Buralarda pınarlar da yok. Tuzlu çıkıyor yer altından suları.

14 Ocak'ta Yozgat'ım senin için, dualar okuyup, hayır dağıtacağım. Hele bir "tamam" desin Cumhur başkanımız. O zaman Vallahi bu seçimde mührü AKP ye basacağım.

Tüm güzelliklere, özlemlere kavuşmanız dileğiyle. Hayırlı, mutlu yıllar.
SAYHA -- 04.01.2018 02:03
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Sayın Kiracı, Yozgat halkının hallerini yazarken en önemli halini yazmamışsınız. Siz bu memleket insanları için çırpınıyorsunuz fakat bireyler değişmedikçe, kendini yenilemedikçe asla toplumlar yenilenip değişmez, ilerlemez.Bende Yozgat dışında yaşayan bir Yozgat'lıyım. Nerede eski insanların insanlığı, terbiyesi, ağırbaşlı, saygınlığı. Yozgat'ta efsanesi kalmamış. Ağızlarında bir küfür. her laflarının baş hecesi, son cümlesi. Yorum yazıyorlar. Bir bayana nasıl hitap edilir bunu bilmiyorlar. Ters düşüncesindeki insana söverek cevap veriyorlar. Bu insanlar lağım çukurundan çıkamamış ki ilerleme kaydetsin.

Diğer taraftan, kendilerini ülkücü olunca nimetten sayan düşünce saplantısı var. oysa şimdiki ülkücüler, bir zamanlar kanlı bıçaklı düşmanları solculara yamanarak AKP yi alt etme peşindeler. Bu da gösteriyor ki, Yozgat ın ülkücüsü davasının arkasında durmayan, idealist olmayan hava balonları.

Bu hava balonlarıyla asla yol alınmaz. En ufak tepkide sönerler ve sönüyorlar.
Diğer taraftan, Yozgat'a zamanında en büyük zarar verip, bu zararın halen vebalini halka çektirmeye çalışan zadeler olduğu müddetçe de Bu şehir ilerlemez. Yozgat da Çerkez Ethem filmi çekilecekti. Neden çekilmedi? Çünkü birileri gerçek ortaya çıkacak diye Film yapımcısına yüklendiler.Çekilseydi kötümü alacaktı? Konusu ne olursa olsun. En az beşyüz kişi ekonomiye katkı sağlayacak, şehrin adı duyulacak, zihinlerde yer tutacaktı. Belki kaderi değişecekti. Diyelim ki bu işten birilerinin adı zarar gördü. Mahkeme kapıları herkese açık değil mi? Açık. fakat kimse, kendine Yar olmayan Yozgat ı, başkasına Yar etmeme derdinde.

Vesselam, bu ülkücülerle, sürekli küfür eden cemaatçiler le, her işe karışan zadeler bu şehri kal-kın-dı-ra-maz.
Yusuf Adın -- 17.12.2017 22:35
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 24.09.2017 00:45
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Sayın Kiracı; Uzun zamandır gazetenizi takip edemiyordum. Bu hafta zamanımı gazetenizdeki kaçırdığım yazılarınıza ayırmak istedim. Gördüm ki yazmayanlar yazmamakta direniyor, yazanlardan Allah razı olsun kalemlerinin döndüğünce, gönül gözleri gördüğünce yazmaya devam ediyorlar.

Ne yazık ki dünyamızda kimse mutlu değil. Ölenler Hakka kavuşuyor. Yaşayanlar özünü, sözünü, ruhunu,kültürünü kaybediyor. Bu döngünün ne tarafından bakarsanız bakın yok etme, yok ettirme söz konusu.

Yozgat ın dışında yaşayan gurbetçiler her ne kadar uzun zamandır uzaklarda yaşamış olsalar da kan bağı, can ağı,toprak dağı, özlüyor sılayı, çekemiyorlar kulağı. Bu bakımdan sıla özlemi çekenler için zahmet buyurup olanı biteni yazmışsınız. Bir kaç gün önce Sayın Çapanoğlunun bir paylaşımına aynı özlemleri dile getiren bir yorum bırakmıştım. Yazdıklarımın sadece sizin yazınızla örtüşen kısmını tekrar eklemek istiyorum.

"İnsanların yaşam şekillerinin, yaşam alanındaki ortamın nasıl yapay bir hale getirildiğini, nasıl sunnileştirildiğini, ruhsuzlaştırdıklarını görmek insana ölümden daha acı geliyor. İnsan oğlu yaşadığını sanıyor oysa özünden, kültüründen, geçmişinden koptuğu an, bunları yok ettiği zaman kendi kendini yok ediyor. Nerede benim Yozgat'ı mın konakları? Nerede salkım söğütlü dereleri? Sıra söğüt deresindeki söğütler,bu adı taşıyan Sırasöğüt mahallesi nerede? Nerede bahar yağmurlarına boyun büken taş köprüler? Ökçeli ayakkabıların ökçesiyle ritm tutan hastahane caddesindeki taş kaldırımlar? Maalesef öldürüldüler... Onlarla beraber o memleketin geleceği de öldü. Soruyorlar her gidene cevap veremiyor. Belkide o mezarlıkta yaşamamak için bunca göç cevabını bilemiyor." Demiştim.

Galiba daha fazla şeyler kaybetmişiz. Yozgat'ın yerli halkını kaybetmesi, gençliğini kaybetmesi, en önemlisi yüzde bir orandaki yerli halkın bir birini kaybetmesi, bir birini kaybeden bu halkın öz değerlerini, gelenek göreneklerini, misafirperverliğini, sıcak kanlılığını, vefa duygusunu, kadirşinaslığını, koruyucu- gözetleyici oluşunu kaybetmesi. Hangi birine üzülelim ki. Biz gurbettekiler zannediyoruz ki sılamız bıraktığımız gibi duruyor. Oysa sıla gurbetten beter olmuş. Keşke Yozgat ın yerlisi köylüsüne sahip çıksaydı, değer verseydi, köylüsü huzura erseydi topraklarını ekip biçseydi. Yozgat ın yerlileri kendilerini hep farklı görüp, köyden gelenleri sürekli irdelediler. Köyden gelenlerin çocukları okuyunca soylu aile kompleksleri kendilerini dışarı sürükledi. Bu sefer büyük şehirli aile olma çabasına düştüler. Yükünü tutan, Yozgat ı sömüren evlatlarının geleceğini bahane edip göç yoluna düştü. Gitmek istemeyen, memleketim diye kahrına katlanın kuyusu kazıldı. Devlet dairelerinde dışarıdan gelen mevki makam sahibi oldu, Yozgat ın kendi halkı başka yerlerde yükselme çabasına yollara düştü.

Sayın kiracı, yazılacak, anlatılacak öyle çok şey var ki.Kimisi öldü, kimisi göçtü. Açtık mı kutuyu, anlatacağız kötüyü. En iyisi kalsın. Kimseye kalmadı bu devran. Ben ben diyerek ettiler viran.

Selam ve saygılarımla. SUZAN
.......................................
Suzan hanım;
Evet,Yozgata dair geçmişden bugüne yazılacak ve anlatılacak çok şey var.
Ben öyle tahmin ediyorum ki;sizin de Yozgata dair birbirinden güzel hatıralarınız,değerlendirmeleriniz ve yazacak çok şeyleriniz var.
Okurlarımızda bunun farkında..İnanın az değil çok sayıda okurumuz sizi de okumak istiyor.
Aslında Yozgata dair yazmanın ve konuşmanın artık bir faydası yok.
Yok ama Yozgata karşı sorumluluk duyan Yozgatlılık şuurundaki Yozgat sevdalısı insanların Yozgata dair gözlemlerini,bildiklerini,kayda değer anılarını Yozgat tarihine not düşmek adına önemli bir ödevinin bulunduğunu düşünüyorum.
Gelecekte Yozgatın yazgısını,geçmişini ve geleceğini irdeleyecek insanlara projeksiyon olabilmek için Yozgata dair tüm izlenimlerimizi yazmamız gerekmekte..
Yozgat insanına yıllarca yazılı basınla, 10 yıldanberi de internet gazetesiyle ticari amaç gütmeden ve karşılık beklemeden 43 yıldır hizmet veren bu gazetede Yozgatı gerçekten seven, Yozgat düşünürü, özverili ve değerli yazarlarımızın arasında sizi de görmek dileğimizi sevgili okurlarım adına tekrarlıyorum.
Bu konuyu görüşmek üzere..
Selam ve en iyi dileklerimle..
Osman Hakan KİRACI
0 555 969 79 80

SUZAN -- 10.09.2017 22:52
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Hakan bey Yozgatın bugünkü durumu bundan daha güzel anlatılamaz.Kaleminize ve yüreğinize sağlık.Okurlarınız olarak bz sizden arasıra değil,devamlı yazmanızı bekliyoruz.Saygılar.
Funda -- 31.08.2017 22:03
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00