BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
204
Dün
:
4633
Toplam
:
14634892
Gündem Osman Hakan KİRACI
SORGUSUZ, PROJESİZ ,VAADSİZ SEÇİM
   Söylesem tesiri yok/ Sussam gönül razı değil/ Fuzuli       ohakankiraci@hotmail.com
Seçimler, halkın temsilcilerinin belirlendiği,ülkemizin,kentimizin ve halkımızın kaderine etki edecek tarihi milatlar olduğu gibi,kampanya dönemleri de daha önce seçilip denenmişlerin sorgulandığı ,halka hesap verdiği ve bütün adayların vaadlerini seçmene anlatmak zorunda kaldığı demokratik platformlarda yarışan tüm siyasetçilerin sınav günleridir.
1 Kasım seçimine yaklaştığımız bugüne değin iktidar partisi milletvekili adaylarının sorgulanabildiğini, halkımıza hesap verebildiğini ve yeni döneme ilişkin vaadlerini duyduğumuzu söylememiz mümkün mü?
Siz,bu seçim kampanyası boyunca iktidar milletvekillerinin herhangi bir yerel medya organında sorgulanabildiğini gördünüz mü ?
Veya Ak Partinin Yozgat merkez ve ilçelerinde düzenlediği halka açık toplantılarının herhangi birinde iktidarın Yozgattaki 1 numaralı sorumlusu Bekir Bozdağ ile diğer milletvekillerinin Yozgat’ta 13 yılda başta göç sorunu ile birlikte yapamadıkları veya tamamlayamadıkları herkesce malum icraatlarıyla ilgili seçmenlerimize hesap verdiğini duydunuz mu ?
Ya da yine halka açık herhangi bir toplantıda hangi hemşehrimizin Bekir Bozdağ’a “Sayın vekilim 13 yıllık iktidarınızda Yozgat gerilediği için 200 bin göç verdi.TÜİK’in raporlarına göre,2023’de Yozgatın nüfusu 306 bine düşecekmiş. Yozgat’ta bugüne kadar göçü niye önlemediniz.Bundan sonra Yozgatın daha da küçülmesini engellemek amacıyla göçü acilen durdurmak için ne yapacaksınız,hangi projeleri uygulayacaksınız,bu konuda bize ne vaad ediyorsunuz”diye sorular yönelttiğine tanık oldunuz mu ?

* * *
Şu bizim garip Yozgat’ın bugünkü ahvaline bir bakarmısınız ?
Tıpkı, 4.evre ‘kanser’ hastası gibi..
Her yıl ortalama 11 bin göç vererek küçülüyor ve göz göre göre vahim bir akibete doğru sürükleniyor.
Sorunun sorumluları, Yozgatın bu kötü gidişatını melul melul seyrediyorlar.
Hatırlarsanız, 7 Haziran seçimlerinden önce Başbakan sayın Ahmet Davutoğlu,partisinin açık hava mitingine katılmak üzere Yozgata gelmişti.
Davutoğlundan önce söz alan hemşehrimiz sayın Bekir Bozdağ,önceki mitinglerdeki gibi yine Yozgatın hiçbir sorununu ve ihtiyacını dile getirmeyerek Yozgatı sanki güllük ve gülüstan bir vilayet olarak takdim etmişti.
Başbakan Davutoğlu ise milli şairimiz Arif Nihat Asya’nın “Ey güler yüzlü şehir” şiirini okuyarak Yozgatlının ruhunu ve duygularını okşayan bir konuşma yapmış ama Ak Parti iktidarının heybesinden Yozgatlıyı sevindirecek hiçbir müjde ve vaad vermemişti..
Oysa eski seçimlerde dönemin Başbakanı sayın R.Tayyip Erdoğan,Bozdağ ona da memleketimizi güllük gülistanlık göstermesine rağmen Yozgat için yağdırmasa da gürlerdi.”Marka şehir” vb.vaadlerle Yozgatlıyı umutlandırarak sevindirirdi.
Yozgat,bu yılki seçimlerde bir anlamda umutlarını da yitirdi.
7 Haziranda Yozgat’ta 30 bin oy kaybeden Ak Parti iktidarının ben 1 Kasım seçimi öncesinde ilimizdeki bütün icraatlarını gözden geçireceğini ve Yozgatlıyı sevindirecek yepyeni müjdeler verebileceğini düşünmüştüm.
Ama yanılmışım.
Geçen gün evimizin kapısına bırakılan Ak Parti iktidarının ön kapakta Davutoğlu’nun,arka kapağında ise Yozgatın 4 milletvekili adayının fotoğraflarının yer aldığı “Hep birlikte Yozgat’ başlıklı seçim broşünü inceledim.
Düş kırıklığı yaşadım.
Çünkü;broşürde sıralanan bütün vaadler iktidarın genel hizmetlerine ilişkindi..
Yozgata dair tek satırlık bir müjde yoktu.
Oysa,Başbakan sayın Ahmet Davutoğlu,geçen hafta Çankırı’da 520 milyon dolar harcanarak yapımı tamamlanan ve tam kapasite çalışmaya başladığında 2000 Çankırılıya iş olanağı sağlayacak büyüklükteki lastik fabrikasının kurdelasını kesmişti.
Üç gün önce de partisinin Gaziantep mitinginde vatandaşlara seslenen sayın Davutoğlu “Antebimize hiç boş gelirmiyim,şimdi sizlere Ak partinin heybesinden müjdeler vereceğim “diyerek vaadlerini bir bir sıraladıktan sonra Amanos dağlarını delip Antebi İskenderuna bağlayacaklarını ilan etmişti.

* * *

Ama diğer yanda Yozgatlılar 13 yıllık dönemde içerisinde yapılan bütün seçimlerde Ak Partisine inadına tam destek sağlamış ve Yozgat Türkiyede en çok oy veren 10 il arasında sürekli yer almıştı.
Hatta Cumhurbaşkanlığı seçiminde kendi evladı sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’na % 33 oy verirken ,sayın Recep Tayyip Erdoğan’a da tam 2 katı % 66 oranında oy yağdırmıştı.
AKP iktidarında Hükümetin ve Parlamentonun en önemli makamlarında ,TBMM Başkanlığında,Başbakan Yardımcılığı,Adalet ve Enerji Bakanlıklarında Yozgatlı siyasetciler görev yapmıştı.
Ama ne hazindir ki , Yozgat 13 yıllık süreçte Ak Parti iktidarının “Yozgat nasıl olsa çantamızda kekliktir” yaklaşımından kaynaklanan ihmali ve yetersiz icraatları nedeniyle gelişmişlik endeksinde İç Anadolunun hatta Doğu ve Güneydoğudaki bazı illerin gerisine düşmüş ve bu iktidar tarafından hiçbir önlem alınamadığı için nüfusunu da 200 bin kaybederek küçülmüştü.
Yani sizin anlayacağınız, Yozgat’ta yıllardanberi yaşanan göç sorununa karşı iktidar,etkin bir çaba göstermemişti.
İşin daha da dramatik tarafı ,AK Parti iktidarının Yozgattaki 1 numaralı sorumlusu ve 1. sıra adayı Bekir Bozdağ,13 yıllık Yozgat icraatlarının hesabını ve büyük projelerin gecikme gerekçelerini izah edemediği gibi,önümüzdeki dönem Yozgat için Yozgatlıyı umutlandıracak ve heyecanlandıracak yeni vaadlerde bulunamadı.
2007-2011 yasama döneminde Yozgata 4 yıllık vekilliği sürecinde dişe dokunur hizmetler kazandıramayan Ak Partinin zengin ve iddialı milletvekili adayı ve TESKOMB genel başkanı Abdulkadir Akgül de Bozdağ gibi önümüzdeki döneme dair Yozgat seçmenine herhangi bir vaad söyleyemedi..
Seçmenlerine sadece şunu vaadedebiliyordu :
“Yozgatı için elimden geleni yapacağım”
Anlaşılan o ki; Akgül 2007-2011 yasama döneminde TBMM’de Yozgat için elinden ne geldiyse yeni dönemde de o kadarını yapabilecek..
AKP’nin 3.sıra adayı Dr.Ertuğrul Soysal’ın bugüne değin Yozgat için ne yaptığını ve hangi vaadin sahibi bulunduğunu bilmem anlatmama gerek var mı ?

* * *

Yozgat’ta bu seçim öncesinde kamuoyuna vaad sunan tek parti MHP oldu.
MHP Genel başkan yardımcısı Sadir Durmaz,Yozgattaki bazı STK’ temsilcilerinin beklentilerine ilişkin Yozgat’ın mevcut teşvik uygulamasında 6.sıraya kaydırılması,Yozgata askeri birliğin getirilmesi ,ihtisas hayvancılık OSB’lerinin kurulması konularındaki yıllardanberi dile getirdikleri taleplerini vaad proğramına koyduğu gibi, MHP olarak öngördükleri “ Orta Anadolu Projesi” ile Yozgatı tarım ve hayvancılık başkenti yaparak göcü tersine çevireceğini ileri sürdü.
MHP 1 Kasım sonrasında olası bir koalisyon hükümetine katılır mı,katılırsa Yozgatta göçü iddia ettiği gibi tersine çevirir mi ?
Onu bilemem ama Yozgatta seçim yarışındaki bir partiden Yozgat yararına iddialı vaadler duymak doğrusu kulağımızı okşuyor.

* * *

CHP adayları yılın her 2 seçiminde de Yozgata özel yeni projeler ve yeni vaadler yerine kendi kişiliklerine ilişkin slogan üretebildiler.
CHP’nin 7 Haziran milletvekili adayı Aslan Nurdoğdu Yozgat seçmeninin huzuruna “Yozgat’ın Aslan’ı”sloganıyla çıkarken 1 Kasım adayı Onur Kaytan da “Onurlu Yozgat,Onurlu gelecek “sloganıyla Yozgatlıları selamladı.
Ama her ikisi de Yozgat için seçmene herhangi bir proje sunamadılar.
Ve açıkcası CHP’nin Aslan’lı ve Onurlu adayları , Yozgatın geleceğine yönelik vaad ve proje üretiminde tıpkı iktidar milletvekili adayları gibi ikmale kaldılar.

* * *

Bağımsız aday Lütfullah Kayalar’ın durumuna gelince..
Onun vaadi ve hedefi oldukca büyük.
Geleceğe yönelik yeni bir genel başkanlık ve Başbakanlık hayali ile yola çıktığını ilan ediyor.
Yozgatlıyı birlikte “tarih “ yazmaya davet ediyor.Kısacası diyor ki ;
“Ey Yozgatlım,beni seçip TBMM’ne gönderirseniz Ankarada merkez sağda yeni bir parti kuracağım,genel başkanlığını yapacağım partiyi de iktidara taşıyarak Anavatan Partisi döneminde olduğu gibi,Yozgata yine büyük hizmetler getireceğim”
Ayrıca bu seçimde kullandığı “Farkı hizmeti “ başlıklı sloganıyla yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır”derken sanki proje vaadine gerek görmüyor.
Sayın Kayalar, geçmiş yıllarda da aynı türden büyük hayallerin peşinde koşmuştu.
Anavatan Partisinde önce genel başkan,sonra ülkemize Başbakan olmak istedi.
Ancak,Anavatan Partisinde liderlik yarışında stratejik hataları yüzünden genel başkan olamadı.
2007 yılında CHP’nin Yozgat listesinden önce milletvekili ,sonra da Cumhurbaşkanı adayı olmak istedi.
Hatırlarsanız o dönem seçim kampanyasında “Abdullah mı,Lütfullah mı ?”afişlerini kullanmıştı.
Ama parlamentoya giremeyince Cumhurbaşkanlığı hayali de suya düşmüştü.
Şimdilerde ise merkez sağda bir parti kurma niyet ve hayalinde..
Kuracağı partiye medya desteği bulabilecek mi ?
Türkiyenin en zengin politikacılarından biri ama kuracağı partinin finansmanını kendisi karşılayacak mı ?
Ve hepsinden önemlisi merkez sağdaki boşluğu dolduracağı bildirilen o partinin kurulmasına Recep Tayyip Erdoğan nasıl müsamaha gösterecek ?
Tabii bütün bu soruların yanıtını 1 Kasımdan sonra birlikte öğreneceğiz..
Ama şurası bir gerçek ki; Kayalar,2007 seçimlerinde CHP’den Yozgat milletvekili adayı olması nedeniyle kaybettiği siyasi itibarını bu seçimde Yozgat’tan bağımsız milletvekili seçilse de seçilemese de 1 Kasımda elde edeceği hatırı sayılır oy potansiyeli sayesinde tekrar kazanmış olacak.

* * *

Evet,Kayalar en azından itibarını kazanacak ama bu seçime vaadsiz ve projesiz hazırlanan iktidarın milletvekili adayları başta Bekir Bozdağ Ak Partiye ne kadar oy kaybettirecek?
Ve MHP ile CHP 1 Kasımda nasıl bir sürprizle karşılaşacak?
Doğrusu, ben de öncelikle bu seçimin ‘Yozgat’sonucunu oldukça merak ediyorum.
Bu nedenle de 1 Kasımı iple çekiyorum.

* * *

DEĞERLİ OKURLARIMA TEŞEKKÜR NOTUM : Geçen hafta kaleme aldığım “Yozgat’ta Ak Parti ile geçen 13 yıl” ve “Yozgatta bugün seçim olsa”başlıklı yazılarım ile önceki seçim yorumlarımın sosyal medyada da ilgiyle izlendiğini,her gün elektronik gazetemizde köşemde yayınlanan bu yazılarımın her birinin ayrıca gazetemizin facebook ve twitter sayfalarında da toplamda yaklaşık 4 bin okur tarafından takip edildiğini gözlemlemiş bulunmaktayız.

Bu nedenle internet gazetemizin okurlarının yanı sıra sosyal medyadaki takipçilerime de seçim yorumlarımıza gösterdikleri yoğun ilgiden dolayı teşekkür ederim..Bu vesileyle Yozgat içindeki,dışındaki ve yurt dışındaki değerli hemşehrilerime ve okurlarıma selam ve sevgilerimi iletiyorum.

Osman Hakan Kiracı

25.10.2015

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
Seçimde Akp:2 Mhp 1, İyi parti veya Chp 1 vekil çıkar umuyorum. böyle olması Yozgat içinde iyi olur akp vekili mecliste veya Cumhurbaşkanlığında çıkış Yozgat sorunlarını anlatmazlar şimdiye kadar anlatmadılar anlatanı da engellediler. Yozgatlının Ankara' ya yürüyüşü hatırlayınız. Yozgat dikkat çekmek için akp en az 2 vekil kaybetmesi şart. Yozgat'ımızın geleceği ve evlatları için başka sansımız yok.
Osman Baran -- 18.06.2018 16:01
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
güzel bir yorumdu yozgatta kimse rengini belli etmiyor lakin 3 AKP olur gibi ama diğer 1 kimin olur tahmin edemiyorum
Mustafa -- 16.06.2018 13:05
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN YOZGAT TARAFI
İYİ parti ve MHP’nin durumuna gelince..
Eğer,Ak Parti’nin Yozgat Teknik Direktörü sayın Bekir Bozdağ, 24 Haziran’da aynı takımla sahaya çıkarsa Yozgat’ta hem İYİ partinin ,hem de MHP’nin ekmeğine yağ sürer.
Bu durumdan MHP’den ziyade İYİ parti yararlanır.
İYİ partinin de böylesi bir fırsattan yararlanabilmesi ve Yozgat’tan 1 milletvekili kazanabilmesi için Yozgat ve ilçelerinde seçmen tabanında karşılığı bulunan,Yozgat kamuoyunda hüsnü kabul görebilecek,seçim maratonunda Ak Parti milletvekili adaylarıyla aşık atacak güçte ve partisine oy bakımdan katma değer kazandıracak,mazisi ve sicili temiz,şaibesiz,sempatik ve deneyimli bir siyasetçiyi listenin başına koymalıdır.

Öncelikle; tarafsız şekilde memleketin hayrına olan düşüncelerinizi açıkça belirtmekten çekinmediğiniz için kutluyorum.

İş yapmayan, masraf çıkarmayan vekilleri tercih eden partiler; hatırı gönlü ortadan kaldırıp, bir kez daha düşünmeliler.
Kadriye ŞAHİN -- 20.05.2018 04:26
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Ak Partinin müspet ve menfi çalışmalarını objektif bir dille yazdıktan sonra vilayetimizin en büyük problimenin nasıl çözüleceğini de anlatmışsınız yazınızda.
İktidar temsilcilerine yol haritası çizerek 14 ocak tarihini bir çıkış günü olarak hatırlatmışsınız.Güzel bi rehberlik bu..Benim merak ettiğim şey şu Akpartililerin içinden bi vicdan ve cesaret sahibi insan çıkıp da yozgatın göç belasını acaba Tayyip beye anlatacak mı,yoksa gine sadece gözlerinin içine mi bakacaklar.bence hiç kimse yozgatın derdini sayın cumhurbaşkanına anlatamaz.Sebep..
Yozgatın sahibi yokda ondan.hayırlısı olsun bakalım..
Hüsnü -- 07.01.2018 13:36
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Sayın Kiracı; Yine memleketimizin yıllık raporunu çıkarıp, gurbette yaşayanlara tablosunu çizmişsiniz. Kaleminiz her daim var olsun. Bu sefer, yazınızı okurken içim sevinçle doldu. İçime bir umut doğdu. Bekle memleketim! Dişini iki yıl daha sık demek geldi içimden... Nasıl olsa, bekleye bekleye beklemelere alıştık. İki yıl sonunda;
Hele bir şu hızlı tren tamamlansın. Semalarımızda; güvercinler gibi, ak kanatlı uçaklar havalansın. İşte o zaman tüm özlemlerime, özlediklerime kavuşurum. Sen, seni terk eden evlatların ile buluşursun. Ben; hem sana hemde senin bağrında yetişen madımağa, peynire, ete, bulgura, fasulye, yeşil nohut-una...Uğrasak iyi olurdu ama kalmamış eş dost akrabaya. Dahası araba yolculuğuna dayanamayıp hasret kaldığım Sarıtopraklık da ki anama, babama. Ahhhh, bir bilsen sılam! Yüreğim, mezar taşlarının hasretiyle, toprağının kokusuyla yanıyor buram buram! Alır mıyım buralardan; Et, peynir, nohut.. Yumurta almak için bile sana gelirim. Kim bilir, belki de sana dönerim. Hele bir aç şu yolları. Hele bir kaldır aradan uzun mesafeleri. İşte o zaman Yurdumun en uç noktasından gurbetçiler, yılda iki kez senin pazarında. Buralarda peynir kireç, et çaput, fasulye kırk çeşit. "Kangal" ın adını "şevketibostan" koymuşlar. Kökünü soyup, kilosunu otuz liradan satıyorlar. Oysa bizim köylerde bu otu atların bile önüne atmıyorlar. Ay çiçeğine çiğdem diyorlar. Çiğdem görmemişler bilmiyorlar. Çedene'nin adı "kuş yemi", çöreğin adı kumru. Aslında en çok özlediğimde çamlığın suyu. Ah o kaplıcalar. Buralarda turistik tesis yaptılar doğal kaynakları. Deniz suyu kattılar, şifa bulmuyor hastaları. Aynı havuza giriyor erkekleri kadınları. Sana turlar düzenlerim. Görsünler bizim kükürtlü kaynar kaynayan kaynakları, eşmeleri çeşmeleri. Buralarda pınarlar da yok. Tuzlu çıkıyor yer altından suları.

14 Ocak'ta Yozgat'ım senin için, dualar okuyup, hayır dağıtacağım. Hele bir "tamam" desin Cumhur başkanımız. O zaman Vallahi bu seçimde mührü AKP ye basacağım.

Tüm güzelliklere, özlemlere kavuşmanız dileğiyle. Hayırlı, mutlu yıllar.
SAYHA -- 04.01.2018 02:03
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Sayın Kiracı, Yozgat halkının hallerini yazarken en önemli halini yazmamışsınız. Siz bu memleket insanları için çırpınıyorsunuz fakat bireyler değişmedikçe, kendini yenilemedikçe asla toplumlar yenilenip değişmez, ilerlemez.Bende Yozgat dışında yaşayan bir Yozgat'lıyım. Nerede eski insanların insanlığı, terbiyesi, ağırbaşlı, saygınlığı. Yozgat'ta efsanesi kalmamış. Ağızlarında bir küfür. her laflarının baş hecesi, son cümlesi. Yorum yazıyorlar. Bir bayana nasıl hitap edilir bunu bilmiyorlar. Ters düşüncesindeki insana söverek cevap veriyorlar. Bu insanlar lağım çukurundan çıkamamış ki ilerleme kaydetsin.

Diğer taraftan, kendilerini ülkücü olunca nimetten sayan düşünce saplantısı var. oysa şimdiki ülkücüler, bir zamanlar kanlı bıçaklı düşmanları solculara yamanarak AKP yi alt etme peşindeler. Bu da gösteriyor ki, Yozgat ın ülkücüsü davasının arkasında durmayan, idealist olmayan hava balonları.

Bu hava balonlarıyla asla yol alınmaz. En ufak tepkide sönerler ve sönüyorlar.
Diğer taraftan, Yozgat'a zamanında en büyük zarar verip, bu zararın halen vebalini halka çektirmeye çalışan zadeler olduğu müddetçe de Bu şehir ilerlemez. Yozgat da Çerkez Ethem filmi çekilecekti. Neden çekilmedi? Çünkü birileri gerçek ortaya çıkacak diye Film yapımcısına yüklendiler.Çekilseydi kötümü alacaktı? Konusu ne olursa olsun. En az beşyüz kişi ekonomiye katkı sağlayacak, şehrin adı duyulacak, zihinlerde yer tutacaktı. Belki kaderi değişecekti. Diyelim ki bu işten birilerinin adı zarar gördü. Mahkeme kapıları herkese açık değil mi? Açık. fakat kimse, kendine Yar olmayan Yozgat ı, başkasına Yar etmeme derdinde.

Vesselam, bu ülkücülerle, sürekli küfür eden cemaatçiler le, her işe karışan zadeler bu şehri kal-kın-dı-ra-maz.
Yusuf Adın -- 17.12.2017 22:35
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 24.09.2017 00:45
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Sayın Kiracı; Uzun zamandır gazetenizi takip edemiyordum. Bu hafta zamanımı gazetenizdeki kaçırdığım yazılarınıza ayırmak istedim. Gördüm ki yazmayanlar yazmamakta direniyor, yazanlardan Allah razı olsun kalemlerinin döndüğünce, gönül gözleri gördüğünce yazmaya devam ediyorlar.

Ne yazık ki dünyamızda kimse mutlu değil. Ölenler Hakka kavuşuyor. Yaşayanlar özünü, sözünü, ruhunu,kültürünü kaybediyor. Bu döngünün ne tarafından bakarsanız bakın yok etme, yok ettirme söz konusu.

Yozgat ın dışında yaşayan gurbetçiler her ne kadar uzun zamandır uzaklarda yaşamış olsalar da kan bağı, can ağı,toprak dağı, özlüyor sılayı, çekemiyorlar kulağı. Bu bakımdan sıla özlemi çekenler için zahmet buyurup olanı biteni yazmışsınız. Bir kaç gün önce Sayın Çapanoğlunun bir paylaşımına aynı özlemleri dile getiren bir yorum bırakmıştım. Yazdıklarımın sadece sizin yazınızla örtüşen kısmını tekrar eklemek istiyorum.

"İnsanların yaşam şekillerinin, yaşam alanındaki ortamın nasıl yapay bir hale getirildiğini, nasıl sunnileştirildiğini, ruhsuzlaştırdıklarını görmek insana ölümden daha acı geliyor. İnsan oğlu yaşadığını sanıyor oysa özünden, kültüründen, geçmişinden koptuğu an, bunları yok ettiği zaman kendi kendini yok ediyor. Nerede benim Yozgat'ı mın konakları? Nerede salkım söğütlü dereleri? Sıra söğüt deresindeki söğütler,bu adı taşıyan Sırasöğüt mahallesi nerede? Nerede bahar yağmurlarına boyun büken taş köprüler? Ökçeli ayakkabıların ökçesiyle ritm tutan hastahane caddesindeki taş kaldırımlar? Maalesef öldürüldüler... Onlarla beraber o memleketin geleceği de öldü. Soruyorlar her gidene cevap veremiyor. Belkide o mezarlıkta yaşamamak için bunca göç cevabını bilemiyor." Demiştim.

Galiba daha fazla şeyler kaybetmişiz. Yozgat'ın yerli halkını kaybetmesi, gençliğini kaybetmesi, en önemlisi yüzde bir orandaki yerli halkın bir birini kaybetmesi, bir birini kaybeden bu halkın öz değerlerini, gelenek göreneklerini, misafirperverliğini, sıcak kanlılığını, vefa duygusunu, kadirşinaslığını, koruyucu- gözetleyici oluşunu kaybetmesi. Hangi birine üzülelim ki. Biz gurbettekiler zannediyoruz ki sılamız bıraktığımız gibi duruyor. Oysa sıla gurbetten beter olmuş. Keşke Yozgat ın yerlisi köylüsüne sahip çıksaydı, değer verseydi, köylüsü huzura erseydi topraklarını ekip biçseydi. Yozgat ın yerlileri kendilerini hep farklı görüp, köyden gelenleri sürekli irdelediler. Köyden gelenlerin çocukları okuyunca soylu aile kompleksleri kendilerini dışarı sürükledi. Bu sefer büyük şehirli aile olma çabasına düştüler. Yükünü tutan, Yozgat ı sömüren evlatlarının geleceğini bahane edip göç yoluna düştü. Gitmek istemeyen, memleketim diye kahrına katlanın kuyusu kazıldı. Devlet dairelerinde dışarıdan gelen mevki makam sahibi oldu, Yozgat ın kendi halkı başka yerlerde yükselme çabasına yollara düştü.

Sayın kiracı, yazılacak, anlatılacak öyle çok şey var ki.Kimisi öldü, kimisi göçtü. Açtık mı kutuyu, anlatacağız kötüyü. En iyisi kalsın. Kimseye kalmadı bu devran. Ben ben diyerek ettiler viran.

Selam ve saygılarımla. SUZAN
.......................................
Suzan hanım;
Evet,Yozgata dair geçmişden bugüne yazılacak ve anlatılacak çok şey var.
Ben öyle tahmin ediyorum ki;sizin de Yozgata dair birbirinden güzel hatıralarınız,değerlendirmeleriniz ve yazacak çok şeyleriniz var.
Okurlarımızda bunun farkında..İnanın az değil çok sayıda okurumuz sizi de okumak istiyor.
Aslında Yozgata dair yazmanın ve konuşmanın artık bir faydası yok.
Yok ama Yozgata karşı sorumluluk duyan Yozgatlılık şuurundaki Yozgat sevdalısı insanların Yozgata dair gözlemlerini,bildiklerini,kayda değer anılarını Yozgat tarihine not düşmek adına önemli bir ödevinin bulunduğunu düşünüyorum.
Gelecekte Yozgatın yazgısını,geçmişini ve geleceğini irdeleyecek insanlara projeksiyon olabilmek için Yozgata dair tüm izlenimlerimizi yazmamız gerekmekte..
Yozgat insanına yıllarca yazılı basınla, 10 yıldanberi de internet gazetesiyle ticari amaç gütmeden ve karşılık beklemeden 43 yıldır hizmet veren bu gazetede Yozgatı gerçekten seven, Yozgat düşünürü, özverili ve değerli yazarlarımızın arasında sizi de görmek dileğimizi sevgili okurlarım adına tekrarlıyorum.
Bu konuyu görüşmek üzere..
Selam ve en iyi dileklerimle..
Osman Hakan KİRACI
0 555 969 79 80

SUZAN -- 10.09.2017 22:52
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Hakan bey Yozgatın bugünkü durumu bundan daha güzel anlatılamaz.Kaleminize ve yüreğinize sağlık.Okurlarınız olarak bz sizden arasıra değil,devamlı yazmanızı bekliyoruz.Saygılar.
Funda -- 31.08.2017 22:03
Köprüden önce son çıkış yolu
SAYIN O. HAKAN KİRACI BU KONULARI YILLARDIR DEFALARCA DİLE GETİRDİNİZ BİZLERDE SEVE SEVE BİRAZDA ÜZÜLEREK OKUYORUZ; AMA MAALESEF YETKİLİ MAKAMLARDAN BİR SES GELMİYOR. ÜLKEMİZİ ON BEŞ SENEDİR YÖNETEN İKTİDAR PARTİSİNİN İL VE İLÇE BAŞKANLARI VE YİNE İKTİDAR PARTİSİNİN İL VE İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARI BU ŞEHRİN OYLARI İLE B.M.MECLİSİN DE TEMSİL HAKKINA SAHİP KİMSELER SÖZCÜ HEYETLER KOMİSYONLAR OLUŞTURUP BAŞBAKAN VEYA CUMHURBAŞKANINDAN YOZGAT' IN SORUNLARI İLE İLGİLİ GÖRÜŞME TALEP ETİLERDE GERİ Mİ ÇEVRİLDİLER KABUL MÜ EDİLMEDİLER? BİR SÖZ VARDIR AĞLAMAYAN ÇOCUĞA MEME VERMEZLER DERTLERİMİZİ SORUNLARIMIZI ANLATMA YOLLARINI MAALESEF BECEREMİYORUZ. RAHMETLİ ESKİ BELEDİYE BAŞKANI SALİM KORKMAZ GİBİ TUTTUĞUNU KOPARABİLEN KOPARANA KADAR DA PEŞİNİ BIRAKMAYAN BAŞKANLARA BU ŞEHRİN İHTİYACI VAR. HİZMET, DESTEK VE MADDİYATLA OLUR; BİZLERİ TEMSİL HAKKINA SAHİP OLAN KİMSELER GAYRET VE ÇABALARI YETERSİZ GELMEKTEDİR DEVLETTEN HİZMET BEKLİYORSAK, BU TEMSİLCİLERİMİZİN GAYRETLERİ İLE OLACAĞI KANISINDAYIM.SELAM VE SAYGILAR
ali-sahingoz@hotmail.com -- 3.02.2017 12:21:
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00