BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 14.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
208
Dün
:
4633
Toplam
:
14964248
Gündem Osman Hakan KİRACI
YOZGAT'TA AK PARTİ İLE GEÇEN 13 YIL
   Söylesem tesiri yok/ Sussam gönül razı değil/ Fuzuli       ohakankiraci@hotmail.com
Ak Parti iktidara gelmeden önce Yozgatın nüfus tabelası 680 bini gösteriyordu.
Hadi bu nüfusun 50 binini ‘taşıma seçmen’ yazımlarının yol açtığı ‘mükerrer’ nüfus kabul edelim.
Yozgatın o günkü nüfusu yaklaşık 630 bin idi..
Bugün 432 bin.
Demek ki; 13 yılda yaklaşık 200 bin hemşehrimiz Yozgatı terk-i diyar eylemiş.
Göç,aynı hızla sürerse..
TÜİK’in hesaplarına göre, nüfusumuz Cumhuriyetin kuruluşunun 100.yıldönümünde yani bundan 8 yıl sonra 2023 yılında 306 bine, 2035 yılında da 200 bine düşecek.
Demek ki ; Yozgat’ı vahim bir gelecek bekliyor.

* * *

Anavatan Partisi, Doğu ve Güneydoğunun milli geliri düşük 19 ilinde özel sektör yatırımlarını alabildiğine teşvik etmek ve PKK terörürün etkin olduğu o bölgede işsizliği gidermek için 1998 yılının başlarında 4325 sayılı OHAL teşvik yasası adıyla bir yasa hazırlamıştı.
Benim ANAP il başkanlığını yaptığım o dönemde ANAVATAN Partisi Yozgat’ı işte bu yasanın kapsamına dahil etmişti. Devletin 4325 yasa ile o dönem yatırımcılara sunduğu çok cazip teşviklerinden Doğu ve Güneydoğunun 19 fakir il’inin yanı sıra Yozgat ve Ordu ile birlikte toplam 21 il faydalanmaya başlamıştı.
4325 sayılı OHAL teşvik yasası Yozgat’ı geri kalmışlıktan kurtaracak,ilimizin sanayileşmesini ,ekonomik gelişimini sağlayacak ve işsizliği giderecek özellikte Cumhuriyet tarihi boyunca Yozgata kazandırılan en önemli ve en yararlı bir kalkınma projesiydi.
4325 sayılı teşvik yasası sayesinde Yozgat Organize sanayi bölgesinde kurulan fabrika sayısı çığ gibi artarak 3-4 senede 48’i bulmuştu. O tarihlerde sadece Yozgat OSB’de faaliyete geçen fabrikalarda 10 binden fazla işçi çalışıyordu.
Ak Parti, 3 Kasım 2002 seçimi öncesinde yani ilk seçim kampanyasında 4325 sayılı OHAL teşvik yasasının 5 yıl uzatılacağını vaad ve ilan etmişti. 2002 seçiminde büyük bir zaferle işbaşına gelen Ak Parti iktidarı maalesef sözünde durmadı. 4325’in yerine 5084 sayılı yeni bir teşvik yasasını yürürlüğe koydu.Teşvikli il sayısını önce 21’den 36’ ya sonra da 36’dan 48’e yükseltti.Teşvikli il sayısı artınca Yozgatın teşvik cazibesi de kayboldu gitti.Böylelikle Yozgatın hem sanayileşmesi,hem de ekonomik açıdan hızlı gelişimi frenlenmiş oldu.
Aradan 13 yıl geçti.Yozgat OSB’de fabrika sayısı artmadı.Aksine azaldı.. Şimdilerde burada 32 irili ufaklı tesis faaliyette. Çalışan eleman sayısı ise 1500 dolayında.

* * *

Ak Parti’nin Bakanı,yetkilileri,temsilcileri önceki seçimlerde Yozgata özel birtakım vaadlerde bulunmuşladı.
Mesela bundan 10 yıl önce demişlerdi ki;
“Hızlı treni Yozgattan en geç 2012 yılında geçireceğiz”
Ankara-Konya ve Ankara-Eskişehir hızlı tren projeleri tamamlandı.
Ama Ankara-Yozgat hızlı tren projesinin daha henüz Elmadağ etabının viyadüklerinin ihalesi yapılmadı.
Sözün burasında belirtmek isterim ki; bundan 10 yıl önce 2012 yılında tamamlanacağı vaat edilen projenin inşaat çalışmaları bu tempoda sürdürülürse 2022 yılına kadar Yozgata hızlı trenin gelmesi mümkün gözükmemektedir.

* * *

Adalet ve Kalkınma Partisi Yozgatlıya başka neler vaat etmişti ?
En önemlilerini tekrar hatırlayalım.
“Yozgatın çevre il ve ilçeleriyle ulaşım ağını duble yollarla birbirine bağlayacağız”dediler.
Türkiyenin doğusunda, batısında, güneyinde ve kuzeyinde Yozgat hariç hemen hemen her vilayetinde duble yollar,bölünmüş yollar en mükemmel biçimde tamamlandı.
Ama benim adını yıllardanberi ‘Yolsuzluk’ yolu olarak nitelendirdiğim Kırıkkale-Yozgat yolu 13 yıldır bitirilemedi.
Sorgun-Sarıkaya-Boğazlıyan ve Yozgatın diğer ilçelerle bağlantılı yolların çoğu her nedense tamamlanamadı.

* * *

Dönemin Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan 17 Mayıs 2011 tarihinde Yozgat Cumhuriyet alanında partisinin düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada Yozgatlılara “marka şehir” sözü verdi.
Aradan 4 yıl geçti.Yozgat için derin anlam ifade eden ve bütün hemşehrilerimizi heyecanlandıran “marka şehir” projesinin içi doldurulamadı.
Dönemin Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise 16 Ağustos 2011 tarihinde Yozgatın yerel medyasına yaptığı bomba gibi bir açıklama ile Yozgata Sivasla birlikte savunma sanayi üssünün kurulacağını müjdelemişti.
Aradan 4 yıl geçti, şimdilerde savunma sanayi üssü vaadini Yozgatta ne konuşan ve hatırlayan siyasetcimiz var..
TBMM Başkanı hemşehrimiz Cemil Çiçek, Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım 11 Mart 2012 tarihinde kentimizde düzenlenen bir törene katılmak üzere Yozgata teşrif buyurmuşlardı.
2017 yılında tamamlanmak üzere Yozgat havalimanı ile çevre yolu yapılacağını söylediler.
Aradan 3 yıl geçmesine rağmen Yozgat Havalimanı projesine başlanamadı.
Yozgat çevre yolu projesi de tamamen lafta kaldı.
Bundan 7 yıl önce ise dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ,kentimizi ziyaretinde Yozgata en kısa zamanda modern bir şehir hastanesi yapılacağını açıklamıştı.
O hastanenin yapımına ancak bu yıl başlanabildi.

* * *

Şimdi siz de diyeceksiniz ki; “Bu Ak Partinin 13 yıllık iktidar döneminde Yozgatta bir takım hizmetler yapılmadı mı ?”
Yapılmaz olur mu?
Ak Parti iktidara gelir gelmez Türkiye genelinde gerçekten bir kalkınma hamlesini başlatmıştı.
Türkiyenin hemen hemen her vilayetine götürdüğü kamu yatırımlarını ve bir takım hizmetlerini Yozgatta da gerçekleştirdi.
Ama Ak Parti iktidarı Yozgata getirdiği hizmetlerden daha fazlasını çevremizdeki illerden örnek verecek olursak örneğin Sivasa, Kırşehire, Çankırıya, Aksaraya , Çoruma ve Kayseriye götürdü. Hatta Doğu ve Güneydoğudaki birçok il’e de Yozgattan daha fazla hizmet aktardı.
İşte bu yüzden Yozgat, 13 yılın sonunda ekonomik göstergeler bakımından İç Anadoludaki bütün illerin gerisinde kaldığı gibi Doğu ve Güneydoğudaki bir çok ilin de gerisine düştü.
Ayrıca 13 yılın sonunda Yozgat ile Kayseri, Sivas, Çorum ve Kırıkkale arasındaki gelişmişlik ve büyüme mesafesi anormal ölçüde açıldı.Bundan 13 yıl önce Yozgat’tan geri olan Kırşehir bile bizi solladı.
Ve Yozgat yine Ak Partinin 13 yıllık iktidarında Türkiyede kamu yatırımlarından en az yararlanan 10 il içerisinde yer aldı.Yozgat, son yıllarda gerileyince ve özellikle istihdam sorunu yoğunlaşınca Türkiyenin en çok göç veren il’i oldu.Sonuç itibariyle de 200 bin hemşehrimiz Yozgatı terk etmek zorunda kaldı.

* * *

Kamuoyu araştırmalarına göre,Ak Parti 1 Kasımda yine en çok oy kazanacağı bilinen bir parti..Yani, AKP önümüzdeki dönem ya tek başına iktidar, ya da kurulacak hükümetin büyük ortağı olacak..
Ve biliyoruz ki ,seçim dönemleri seçmenin vekili ile buluşabildiği ve görüşebildiği fırsat günleridir.
Şimdi sormak ve sorgulamak zamanıdır.
O nedenle Ak Parti olumlu - olumsuz bütün icraatlarının Yozgattaki 1.derecede sorumlusu olan Bekir Bozdağ eğer bugünlerde oy için sizin de kapınızı çalarsa ona sormalısınız.
Yozgatın geleceği açısından hayati değerdeki yukarıda sıraladığım projelerden hızlı trenin,havalimanının,savunma sanayinin ve “marka şehir”vaadinin akibetini,Yozgat sınırları içerisindeki duble ve bölünmüş yollarının neden bu kadar geciktirildiğini , 4325 saylı OHAL teşvik yasasına ve 13 yıldır Başkentteki liyakatlı Yozgatlı bürokratlara niye sahip çıkamadıklarını , Yozgatın en büyük sorunu olan “göç”sorununu niye çözümleyemediklerini behamahal sormak gerekir.
Yozgatın komşu iller bazında geri kalmışlığından kurtulabilmesi amacıyla önümüzdeki dönem Yozgata hayat ve Yozgatlıyı da umut verecek hangi projeleri hazırladıklarını,göç sorununa karşı hangi önlemleri öngördüklerini ve Yozgata özel 1 Kasım vaadlerini de sormalısınız.

* * *

Bu arada Unutmadan bir gerçeği de vurgulamam gerekiyor.
13 yıllık süreçte Bekir Bozdağ,Yozgat halkının Ak Partiye verdiği oy kredibilitesiyle sürekli kendisini yükseltirken,belki de Bakanlık görevleri sırasındaki yoğunluğu nedeniyle Yozgatın Ak Parti iktidarından yeteri ve hak ettiği kadar yararlanmasına imkan sağlamadı veya sağlayamadı.
Ama diğer tarafta da ‘hatıra’ kabilinden proğram dışı birkaç hizmeti de Yozgat’a kazandırdığını belirterek ‘bir hakkı’ teslim etmek isterim.
Sayın Bozdağ,Başbakan yardımcısı iken Diyanet İşleri Başkanlığının proğramında olmadığı halde Yozgata Diyanet eğitim merkezini, Adalet Bakanlığı görevini sürdürürken de Adli Tıp merkezi ile Personel eğitim merkezi olmak üzere 3 projeyi Yozgata kazandırmayı planlamıştır.Halen yapımları devam eden bu 3 proğram dışı projeler tamamlandığında Bozdağ’ın Yozgat’ta adını hatırlatacak eserler olacaktır.
Evet,eğer bu günlerde Bekir Bozdağ,size de uğrarsa önce 13 yıl boyunca iktidarın Yozgatta yapamadıklarını,geciken icraatlarını,Yozgata dair veballerini ve 1 Kasım vaadlerini sorgulamak ama proğram dışı Yozgata kazandırmaya çalıştığı 3 projeden dolayı da teşekkür etmek gerektiğini düşünüyorum.
Ve son söz olarak diyorum ki ; Yozgatın sorunlarına önce seçmenleri sahip çıkmalı ki; adaylar da parlamentoya gidince Yozgatlının beklentilerine duyarsız kalmasın.

20.10.2015

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
Seçimde Akp:2 Mhp 1, İyi parti veya Chp 1 vekil çıkar umuyorum. böyle olması Yozgat içinde iyi olur akp vekili mecliste veya Cumhurbaşkanlığında çıkış Yozgat sorunlarını anlatmazlar şimdiye kadar anlatmadılar anlatanı da engellediler. Yozgatlının Ankara' ya yürüyüşü hatırlayınız. Yozgat dikkat çekmek için akp en az 2 vekil kaybetmesi şart. Yozgat'ımızın geleceği ve evlatları için başka sansımız yok.
Osman Baran -- 18.06.2018 16:01
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
güzel bir yorumdu yozgatta kimse rengini belli etmiyor lakin 3 AKP olur gibi ama diğer 1 kimin olur tahmin edemiyorum
Mustafa -- 16.06.2018 13:05
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN YOZGAT TARAFI
İYİ parti ve MHP’nin durumuna gelince..
Eğer,Ak Parti’nin Yozgat Teknik Direktörü sayın Bekir Bozdağ, 24 Haziran’da aynı takımla sahaya çıkarsa Yozgat’ta hem İYİ partinin ,hem de MHP’nin ekmeğine yağ sürer.
Bu durumdan MHP’den ziyade İYİ parti yararlanır.
İYİ partinin de böylesi bir fırsattan yararlanabilmesi ve Yozgat’tan 1 milletvekili kazanabilmesi için Yozgat ve ilçelerinde seçmen tabanında karşılığı bulunan,Yozgat kamuoyunda hüsnü kabul görebilecek,seçim maratonunda Ak Parti milletvekili adaylarıyla aşık atacak güçte ve partisine oy bakımdan katma değer kazandıracak,mazisi ve sicili temiz,şaibesiz,sempatik ve deneyimli bir siyasetçiyi listenin başına koymalıdır.

Öncelikle; tarafsız şekilde memleketin hayrına olan düşüncelerinizi açıkça belirtmekten çekinmediğiniz için kutluyorum.

İş yapmayan, masraf çıkarmayan vekilleri tercih eden partiler; hatırı gönlü ortadan kaldırıp, bir kez daha düşünmeliler.
Kadriye ŞAHİN -- 20.05.2018 04:26
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Ak Partinin müspet ve menfi çalışmalarını objektif bir dille yazdıktan sonra vilayetimizin en büyük problimenin nasıl çözüleceğini de anlatmışsınız yazınızda.
İktidar temsilcilerine yol haritası çizerek 14 ocak tarihini bir çıkış günü olarak hatırlatmışsınız.Güzel bi rehberlik bu..Benim merak ettiğim şey şu Akpartililerin içinden bi vicdan ve cesaret sahibi insan çıkıp da yozgatın göç belasını acaba Tayyip beye anlatacak mı,yoksa gine sadece gözlerinin içine mi bakacaklar.bence hiç kimse yozgatın derdini sayın cumhurbaşkanına anlatamaz.Sebep..
Yozgatın sahibi yokda ondan.hayırlısı olsun bakalım..
Hüsnü -- 07.01.2018 13:36
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Sayın Kiracı; Yine memleketimizin yıllık raporunu çıkarıp, gurbette yaşayanlara tablosunu çizmişsiniz. Kaleminiz her daim var olsun. Bu sefer, yazınızı okurken içim sevinçle doldu. İçime bir umut doğdu. Bekle memleketim! Dişini iki yıl daha sık demek geldi içimden... Nasıl olsa, bekleye bekleye beklemelere alıştık. İki yıl sonunda;
Hele bir şu hızlı tren tamamlansın. Semalarımızda; güvercinler gibi, ak kanatlı uçaklar havalansın. İşte o zaman tüm özlemlerime, özlediklerime kavuşurum. Sen, seni terk eden evlatların ile buluşursun. Ben; hem sana hemde senin bağrında yetişen madımağa, peynire, ete, bulgura, fasulye, yeşil nohut-una...Uğrasak iyi olurdu ama kalmamış eş dost akrabaya. Dahası araba yolculuğuna dayanamayıp hasret kaldığım Sarıtopraklık da ki anama, babama. Ahhhh, bir bilsen sılam! Yüreğim, mezar taşlarının hasretiyle, toprağının kokusuyla yanıyor buram buram! Alır mıyım buralardan; Et, peynir, nohut.. Yumurta almak için bile sana gelirim. Kim bilir, belki de sana dönerim. Hele bir aç şu yolları. Hele bir kaldır aradan uzun mesafeleri. İşte o zaman Yurdumun en uç noktasından gurbetçiler, yılda iki kez senin pazarında. Buralarda peynir kireç, et çaput, fasulye kırk çeşit. "Kangal" ın adını "şevketibostan" koymuşlar. Kökünü soyup, kilosunu otuz liradan satıyorlar. Oysa bizim köylerde bu otu atların bile önüne atmıyorlar. Ay çiçeğine çiğdem diyorlar. Çiğdem görmemişler bilmiyorlar. Çedene'nin adı "kuş yemi", çöreğin adı kumru. Aslında en çok özlediğimde çamlığın suyu. Ah o kaplıcalar. Buralarda turistik tesis yaptılar doğal kaynakları. Deniz suyu kattılar, şifa bulmuyor hastaları. Aynı havuza giriyor erkekleri kadınları. Sana turlar düzenlerim. Görsünler bizim kükürtlü kaynar kaynayan kaynakları, eşmeleri çeşmeleri. Buralarda pınarlar da yok. Tuzlu çıkıyor yer altından suları.

14 Ocak'ta Yozgat'ım senin için, dualar okuyup, hayır dağıtacağım. Hele bir "tamam" desin Cumhur başkanımız. O zaman Vallahi bu seçimde mührü AKP ye basacağım.

Tüm güzelliklere, özlemlere kavuşmanız dileğiyle. Hayırlı, mutlu yıllar.
SAYHA -- 04.01.2018 02:03
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Sayın Kiracı, Yozgat halkının hallerini yazarken en önemli halini yazmamışsınız. Siz bu memleket insanları için çırpınıyorsunuz fakat bireyler değişmedikçe, kendini yenilemedikçe asla toplumlar yenilenip değişmez, ilerlemez.Bende Yozgat dışında yaşayan bir Yozgat'lıyım. Nerede eski insanların insanlığı, terbiyesi, ağırbaşlı, saygınlığı. Yozgat'ta efsanesi kalmamış. Ağızlarında bir küfür. her laflarının baş hecesi, son cümlesi. Yorum yazıyorlar. Bir bayana nasıl hitap edilir bunu bilmiyorlar. Ters düşüncesindeki insana söverek cevap veriyorlar. Bu insanlar lağım çukurundan çıkamamış ki ilerleme kaydetsin.

Diğer taraftan, kendilerini ülkücü olunca nimetten sayan düşünce saplantısı var. oysa şimdiki ülkücüler, bir zamanlar kanlı bıçaklı düşmanları solculara yamanarak AKP yi alt etme peşindeler. Bu da gösteriyor ki, Yozgat ın ülkücüsü davasının arkasında durmayan, idealist olmayan hava balonları.

Bu hava balonlarıyla asla yol alınmaz. En ufak tepkide sönerler ve sönüyorlar.
Diğer taraftan, Yozgat'a zamanında en büyük zarar verip, bu zararın halen vebalini halka çektirmeye çalışan zadeler olduğu müddetçe de Bu şehir ilerlemez. Yozgat da Çerkez Ethem filmi çekilecekti. Neden çekilmedi? Çünkü birileri gerçek ortaya çıkacak diye Film yapımcısına yüklendiler.Çekilseydi kötümü alacaktı? Konusu ne olursa olsun. En az beşyüz kişi ekonomiye katkı sağlayacak, şehrin adı duyulacak, zihinlerde yer tutacaktı. Belki kaderi değişecekti. Diyelim ki bu işten birilerinin adı zarar gördü. Mahkeme kapıları herkese açık değil mi? Açık. fakat kimse, kendine Yar olmayan Yozgat ı, başkasına Yar etmeme derdinde.

Vesselam, bu ülkücülerle, sürekli küfür eden cemaatçiler le, her işe karışan zadeler bu şehri kal-kın-dı-ra-maz.
Yusuf Adın -- 17.12.2017 22:35
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 24.09.2017 00:45
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Sayın Kiracı; Uzun zamandır gazetenizi takip edemiyordum. Bu hafta zamanımı gazetenizdeki kaçırdığım yazılarınıza ayırmak istedim. Gördüm ki yazmayanlar yazmamakta direniyor, yazanlardan Allah razı olsun kalemlerinin döndüğünce, gönül gözleri gördüğünce yazmaya devam ediyorlar.

Ne yazık ki dünyamızda kimse mutlu değil. Ölenler Hakka kavuşuyor. Yaşayanlar özünü, sözünü, ruhunu,kültürünü kaybediyor. Bu döngünün ne tarafından bakarsanız bakın yok etme, yok ettirme söz konusu.

Yozgat ın dışında yaşayan gurbetçiler her ne kadar uzun zamandır uzaklarda yaşamış olsalar da kan bağı, can ağı,toprak dağı, özlüyor sılayı, çekemiyorlar kulağı. Bu bakımdan sıla özlemi çekenler için zahmet buyurup olanı biteni yazmışsınız. Bir kaç gün önce Sayın Çapanoğlunun bir paylaşımına aynı özlemleri dile getiren bir yorum bırakmıştım. Yazdıklarımın sadece sizin yazınızla örtüşen kısmını tekrar eklemek istiyorum.

"İnsanların yaşam şekillerinin, yaşam alanındaki ortamın nasıl yapay bir hale getirildiğini, nasıl sunnileştirildiğini, ruhsuzlaştırdıklarını görmek insana ölümden daha acı geliyor. İnsan oğlu yaşadığını sanıyor oysa özünden, kültüründen, geçmişinden koptuğu an, bunları yok ettiği zaman kendi kendini yok ediyor. Nerede benim Yozgat'ı mın konakları? Nerede salkım söğütlü dereleri? Sıra söğüt deresindeki söğütler,bu adı taşıyan Sırasöğüt mahallesi nerede? Nerede bahar yağmurlarına boyun büken taş köprüler? Ökçeli ayakkabıların ökçesiyle ritm tutan hastahane caddesindeki taş kaldırımlar? Maalesef öldürüldüler... Onlarla beraber o memleketin geleceği de öldü. Soruyorlar her gidene cevap veremiyor. Belkide o mezarlıkta yaşamamak için bunca göç cevabını bilemiyor." Demiştim.

Galiba daha fazla şeyler kaybetmişiz. Yozgat'ın yerli halkını kaybetmesi, gençliğini kaybetmesi, en önemlisi yüzde bir orandaki yerli halkın bir birini kaybetmesi, bir birini kaybeden bu halkın öz değerlerini, gelenek göreneklerini, misafirperverliğini, sıcak kanlılığını, vefa duygusunu, kadirşinaslığını, koruyucu- gözetleyici oluşunu kaybetmesi. Hangi birine üzülelim ki. Biz gurbettekiler zannediyoruz ki sılamız bıraktığımız gibi duruyor. Oysa sıla gurbetten beter olmuş. Keşke Yozgat ın yerlisi köylüsüne sahip çıksaydı, değer verseydi, köylüsü huzura erseydi topraklarını ekip biçseydi. Yozgat ın yerlileri kendilerini hep farklı görüp, köyden gelenleri sürekli irdelediler. Köyden gelenlerin çocukları okuyunca soylu aile kompleksleri kendilerini dışarı sürükledi. Bu sefer büyük şehirli aile olma çabasına düştüler. Yükünü tutan, Yozgat ı sömüren evlatlarının geleceğini bahane edip göç yoluna düştü. Gitmek istemeyen, memleketim diye kahrına katlanın kuyusu kazıldı. Devlet dairelerinde dışarıdan gelen mevki makam sahibi oldu, Yozgat ın kendi halkı başka yerlerde yükselme çabasına yollara düştü.

Sayın kiracı, yazılacak, anlatılacak öyle çok şey var ki.Kimisi öldü, kimisi göçtü. Açtık mı kutuyu, anlatacağız kötüyü. En iyisi kalsın. Kimseye kalmadı bu devran. Ben ben diyerek ettiler viran.

Selam ve saygılarımla. SUZAN
.......................................
Suzan hanım;
Evet,Yozgata dair geçmişden bugüne yazılacak ve anlatılacak çok şey var.
Ben öyle tahmin ediyorum ki;sizin de Yozgata dair birbirinden güzel hatıralarınız,değerlendirmeleriniz ve yazacak çok şeyleriniz var.
Okurlarımızda bunun farkında..İnanın az değil çok sayıda okurumuz sizi de okumak istiyor.
Aslında Yozgata dair yazmanın ve konuşmanın artık bir faydası yok.
Yok ama Yozgata karşı sorumluluk duyan Yozgatlılık şuurundaki Yozgat sevdalısı insanların Yozgata dair gözlemlerini,bildiklerini,kayda değer anılarını Yozgat tarihine not düşmek adına önemli bir ödevinin bulunduğunu düşünüyorum.
Gelecekte Yozgatın yazgısını,geçmişini ve geleceğini irdeleyecek insanlara projeksiyon olabilmek için Yozgata dair tüm izlenimlerimizi yazmamız gerekmekte..
Yozgat insanına yıllarca yazılı basınla, 10 yıldanberi de internet gazetesiyle ticari amaç gütmeden ve karşılık beklemeden 43 yıldır hizmet veren bu gazetede Yozgatı gerçekten seven, Yozgat düşünürü, özverili ve değerli yazarlarımızın arasında sizi de görmek dileğimizi sevgili okurlarım adına tekrarlıyorum.
Bu konuyu görüşmek üzere..
Selam ve en iyi dileklerimle..
Osman Hakan KİRACI
0 555 969 79 80

SUZAN -- 10.09.2017 22:52
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Hakan bey Yozgatın bugünkü durumu bundan daha güzel anlatılamaz.Kaleminize ve yüreğinize sağlık.Okurlarınız olarak bz sizden arasıra değil,devamlı yazmanızı bekliyoruz.Saygılar.
Funda -- 31.08.2017 22:03
Köprüden önce son çıkış yolu
SAYIN O. HAKAN KİRACI BU KONULARI YILLARDIR DEFALARCA DİLE GETİRDİNİZ BİZLERDE SEVE SEVE BİRAZDA ÜZÜLEREK OKUYORUZ; AMA MAALESEF YETKİLİ MAKAMLARDAN BİR SES GELMİYOR. ÜLKEMİZİ ON BEŞ SENEDİR YÖNETEN İKTİDAR PARTİSİNİN İL VE İLÇE BAŞKANLARI VE YİNE İKTİDAR PARTİSİNİN İL VE İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARI BU ŞEHRİN OYLARI İLE B.M.MECLİSİN DE TEMSİL HAKKINA SAHİP KİMSELER SÖZCÜ HEYETLER KOMİSYONLAR OLUŞTURUP BAŞBAKAN VEYA CUMHURBAŞKANINDAN YOZGAT' IN SORUNLARI İLE İLGİLİ GÖRÜŞME TALEP ETİLERDE GERİ Mİ ÇEVRİLDİLER KABUL MÜ EDİLMEDİLER? BİR SÖZ VARDIR AĞLAMAYAN ÇOCUĞA MEME VERMEZLER DERTLERİMİZİ SORUNLARIMIZI ANLATMA YOLLARINI MAALESEF BECEREMİYORUZ. RAHMETLİ ESKİ BELEDİYE BAŞKANI SALİM KORKMAZ GİBİ TUTTUĞUNU KOPARABİLEN KOPARANA KADAR DA PEŞİNİ BIRAKMAYAN BAŞKANLARA BU ŞEHRİN İHTİYACI VAR. HİZMET, DESTEK VE MADDİYATLA OLUR; BİZLERİ TEMSİL HAKKINA SAHİP OLAN KİMSELER GAYRET VE ÇABALARI YETERSİZ GELMEKTEDİR DEVLETTEN HİZMET BEKLİYORSAK, BU TEMSİLCİLERİMİZİN GAYRETLERİ İLE OLACAĞI KANISINDAYIM.SELAM VE SAYGILAR
ali-sahingoz@hotmail.com -- 3.02.2017 12:21:
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00