BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 23.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
191
Dün
:
4633
Toplam
:
14646226
Gündem Osman Hakan KİRACI
SEÇİMİN ‘YOZGAT’ SONUÇLARI ÜZERİNE
   Söylesem tesiri yok/ Sussam gönül razı değil/ Fuzuli       ohakankiraci@hotmail.com
7 Haziran 2015 seçimlerinin üzerinden yaklaşık 40 gün geçmesine rağmen seçim sonuçları hala tartışılıyor.
Medya ve kamuoyu araştırma firmaları hem 25.dönem seçim sonuçlarını,hem de olası erken seçime ilişkin tahmin ve araştırma sonuçlarını yorumlamaya devam ederken parti genel merkezleri de milli iradenin 7 Haziran kararından gereken dersleri çıkarmaya çalışıyorlar.
Ve öyle anlaşılıyor ki; 45 gün içerisinde yeni bir Hükümet kurulamazsa ufukta bir erken seçim gözüküyor.
7 Haziran seçimlerinin Türkiye sonuçları yeterince irdelendi.Partiler olası erken seçim staratejilerini belirleme çabasında..

Peki,7 Haziranın sonuçları Yozgatta parti organlarınca değerlendirildi mi ?
Kentimizde 7 Haziran seçimlerinde yarışan partilerin hiçbirinin sonuçları değerlendirdiğine dair bugüne kadar basına hiçbir haber yansımadı.
Hükümetin nasıl kurulacağının dışında konuşulan bir şey yok.
Açıkcası Yozgatta partiler, 7 Haziran seçim sonuçlarını henüz masaya yatırmış değil..
Yozgatta 7 Haziranda hemen hemen bütün partiler neden hayal kırıklığı yaşadı ?
Ve olası bir erken seçimde partiler Yozgatta ne yapmalı,hangi önlemleri almalı ve nasıl bir strateji izlemelidir ?
Şimdi, dilerseniz bu soruları yanıtlamaya çalışalım.
Öncelikle de 7 Haziran seçimlerinin Yozgat sonuçlarını kısaca hatırlayalım..
¨ ¨ ¨
Ak Parti bu son seçimde Yozgatta da Devletin bütün imkan ve gücünü kullanmasına,seçim kampanyasını partinin Yozgat Teknik Direktörü Bekir Bozdağ’ın nezaretinde yürütmesine ve listebaşı adayı Abdulkadir Akgül, binlerce lira harcamasına rağmen yaklaşık % 8 oranında 30 520 oy kaybetmiştir. Adalet eski Bakanı sayın Bozdağ ile listebaşı adayı,milletvekili Akgül, seçimin üzerinden geçen 40 içerisinde AKP’nin Yozgatta bu son seçimde neden 30 bin dolayında oy kaybettiğinin gerekçelerini parti kurullarına ve siyaset kamuoyuna henüz açıklayamamışlardır.
7 Haziranda Yozgat’tan 2 milletvekili kazanması beklenen MHP 2011 milletvekili seçimine göre, 47 bin olan oyunu 67 bine çıkararak yaklaşık 20 bin artırmış,ancak geçen yıl yapılan il genel meclisi seçiminde edindiği 81 bin oydan 14 bin fire vermiştir. MHP Yozgatta 2 milletvekilliğini çıkaramadığı gibi,bir önceki seçime göre oy kaybederek Cumhurbaşkanlığı seçiminde olduğu gibi umulmadık bir düş kırıklığı yaşamıştır.MHP genel başkan yardımcısı ve Yozgat milletvekili Sadir Durmaz ise partisinin Yozgatta 7 Haziranda edindiği sonucu önemli bir başarı olarak yorumlamıştır.
Yozgattaki 2011 seçimlerinde 28 171 olan oyunu 6545 kayıpla 21 626’ya düşüren CHP 7 Haziranda milletvekili adayı ve teşkilatlarla birlikte ‘şok’ bir üzüntü yaşamıştır.2007 ila 2011 seçimleri arasında 1500 oy kaybeden CHP’nin AK partinin çok yıprandığı bir döneminde 6500 oy daha kaybetmesi ana muhalefet partisinin Yozgatta ciddi biçimde erimekte olduğunu göstermektedir.
Bu son seçimin hemen ardından internet gazetemizde yayınladığımız manşet haberimizde de vurguladığımız gibi, “Yozgatta 7 Haziran’ın galibi yoktur”
¨ ¨ ¨
Şimdi de gelelim 7 Haziran seçim sonuçlarının nedenlerine..Yozgattaki partilerin bundan sonrası için nasıl bir politika izlemesi gerektiği konusuna..

AK PARTİ
Benim görebildiğim kadarıyla Yozgatta “Ak Parti”demek “Bekir Bozdağ” demektir. Çünki, Ak Parti iktidarının özellikle son 2 döneminde Yozgata ilişkin her türlü icraat,atama ve tasarruflar çoğunlukla bu beyefendinin öneri ve onayı ile gerçekleştirilmiştir.Yozgatta bu partiyi 1.derecede temsil ve karar yetkisi Bozdağ’ın üzerinde yoğunlaştığı için ben ona ” Ak Partinin Yozgat Teknik Direktörü” diyorum. Bozdağ ,3 dönem Yozgat seçmenlerinden aldığı güçle girdiği parlemantoda kendini geliştirme ve makam yükseltme çalışmalarında son derece başarılı olmuş,ancak aynı hassasiyeti ve performansını Yozgatı geliştirme ve kalkındırma konularında göstermemiştir. Bozdağ’ın hükümranlığı ile geçen 12 yıllık süreçte Yozgata, birtakım yatırımlar getirilmekle beraber gelen hizmetlerin yetersizliği nedeniyle Yozgat, İç Anadoludaki bütün vilayetlerin gerisine hatta Doğu ve Güneydoğudaki bazı il’lerin de gerisine bile düşmüş ve Yozgat son 10 yıl içerisinde çevre illere göre geri kalmışlığı nedeniyle de yaklaşık 200 bin göç vermiştir.
Sayın Bozdağ, yine 12 yıllık Ak Partinin kudretli dönemlerinde başta il teşkilatı olmak üzere ilçe teşkilatların çoğunun oluşumuna karıştığı gibi, son 2 dönem milletvekili aday listelerinin hazırlanmasında ve Belediye başkan adaylarının belirlenmesinde etkin rol oynamış, Yozgatta görev yapacak bürokratlar onun onayıyla atanmıştır. Ayrıca vatandaşlar arasındaki ayırımcı politikaları yani partizan yaklaşımları Ak Partili olmayan vatandaşları üzerinde tedirginlik yaratmıştır.
Özetlem söylemek gerekirse Ak Partinin Yozgat cenahında Bekir Bozdağ’ın yerleşik vesayeti,12 yıllık süreçte Yozgat’ın komşu illerinin gerisine düşmesi ve göç sorunun giderek yoğunlaşması,Bozdağ’ın teşkilat seçimlerine karışması,Belediye ve Milletvekili aday listelerine müdaheleleri,vatandaşlar arasında ayırımcı politika izlemesi,sürekli akraba ve yandaşlarını koruyup kollaması,Başkentteki Yozgatlı bürokratlara sahip çıkmaması ve daha bir sürü nedenlerle Ak Parti Yozgat boyutunda ciddi anlamda oy kaybetmiştir.

Ak Parti önümüzdeki seçimlerde Yozgatta daha fazla oy kaybetmemesi için öncelikle sayın Bekir Bozdağ’ın vesayetinden kurtulmalıdır.Ak Parti delegeleri bundan sonra teşkilatlarını hür iradeleriyle seçebilmeli,Partinin Belediye Başkanı ve milletvekili adayları vesayet tarafından değil,halkın eğilimlerine göre ve hizmete muktedir kişiler arasından belirlenmeli,bürokrat atamalarında da görevler ehline verilmelidir.
Ak Parti bu yeni dönemde İç Anadoludaki komşu illerin gerisinde kalan Yozgatta hızlı tren,şehir hastanesi ve Hava limanı projelerinin yanı sıra özellikle göçü durdurmaya yönelik önemli projeleri planlayıp gerçekleştirmelidir.

Parlemantoda 2007-2011 döneminde yani çıraklık döneminde Yozgat halkına umduğunu veremeyen Ak Partinin 25.dönem listebaşı milletvekili Abdulkadir Akgül,bu ustalık döneminde gece gündüz çalışarak Yozgatı ayağa kaldıracak projeleri ve hizmetlerin gerçekleşmesini sağlamalıdır.
Ak Parti sadece Ak Partililere değil,aynı zaman Ak Partili olmayan seçmenlere de hizmet vererek vatandaşlar arasında ayırımcılık yapma alışkanlığını terk etmelidirler.AKP milletvekilleri de bundan böyle Başkentteki Yozgatlı bürokratlara sahip çıkmalıdır.

MHP
Yozgatın ana muhalefet partisi için fazla bir şeyler yazmak istemiyorum.Çünki,MHP hem Türkiye,hem de Yozgat siyasetinde yerini ve işlevini belirlemiş durumda.
MHP,”Ben koalisyona katılmak istemiyorum.13 yıldanberi olduğu gibi bundan sonra da yine muhalefette olmak istiyorum.Gerektiğinde erken seçim isterim”diyor.
Seçimden önce BBP ve SP’nin ittifak önerisini barajı aşma sorunu olmadığı gerekçesiyle reddediyor.Bu 2 sağ partiyle ittifak yapmayarak ancak HDP kadar milletvekilliğini kazanabiliyor,TBMM başkanlığını Ak Partiye armağan ediyor,açık ve net bir şekilde muhalefet alışkanlığını sürdüreceğini söylüyor.
Şimdi böyle bir parti hakkında ne dersiniz?
Yozgatta Ak partinin sıkıntılı döneminde yani 30 bin oy kaybettiği halkın gözünden düşmeye başladığı 7 Haziran seçimi öncesinde iktidarın 12 yıldanberi Yozgatta sergilediği yetersiz icraatlarını ve birtakım yanlış uygulamalarını halka yeterince anlatamayan, geçen yıl yerel adaylarıyla katıldığı il genel meclisi seçimlerinde Yozgatta edindiği 81 bin oyunu koruyamayan Türkiyede iktidar, Yozgatta da birinci parti olmak gibi bir derdi bulunmayan ve haklı eleştirilere tahammül gösteremeyen MHP için bilmem ne söylenebilir ki..
Eğer MHP, bundan sonraki seçimlerde en azından mevcut oyunu korumak istiyorsa, seçimin olmadığı zamanlarda da sahaya inerek daha çok seçmene ulaşıp taban politikası yapmalıdır.
MHP üzerinde de maalesef genel merkez vesayeti vardır. MHP de genel merkez vesayetinden kurtulmalıdır.Bu çağda artık parti içi demokrasiyi çalıştırması gereken MHP Türkiye için önemli kararlar alırken teşkilatların ve tabanın sesine kulak vermelidir.Yerel ve genel seçimler öncesinde Milletvekili adaylarını halkın beklentilerine ve kamuoyu araştırma sonuçlarına göre belirlemelidir..

CHP
Bir zamanlar yani 1970’li yıllarda Yozgatın birinci partisi olan ve merkez Belediyesini 3 dönem üst üste yöneten CHP’nin kötü gidişatı sanıyorum Yozgattaki bütün sosyal demokratları kahrediyordur. CHP Yozgatta her seçim döneminde aldığı şok sonuçlarlarla sarsılıyor.İşin garip tarafı Yozgat kent merkezinde CHP’de sorumluluk alması gereken sosyal demokratlar partilerine sahip çıkmadığı gibi, bu partinin tabanı da CHP’de yaşanan bütün olumsuz gelişmelere kayıtsız kalıyor.
7 Haziran seçiminde görüldüğü üzere Yozgat’ın Arslan’ı ( listebaşı milletvekili adayı Arslan Nurdoğdu ) maalesef kampanya boyunca kükreyemedi. Bundan sonraki seçimlerde de kükreyemeyeceğe benziyor.. CHP teşkilatları da 7 Haziranda topyekün maalesef ikmale kaldı.
Bu nedenle CHP genel merkezi Yozgata acilen bir neşter atarak buradaki örgütlerini A’dan Z’ye en kısa zamanda yeni jenerasyon gençlerden oluşturmalıdır. Eğer, bu partide kan değişikliği yapılamazsa CHP yoğun kan kaybından dolayı Yozgattaki varlığını can çekiştirerek sürdürecektir.
¨ ¨ ¨
Bence her seçim seçmenin partilerin özellikle birinci derecedeki sorumlularına, milletvekili adaylarına ve parti teşkilatlarına “karne” verdiği dönemlerdir.
Bu açıdan AKP, MHP ve CHP’nin yetkin ve etkin tüm sorumluları önümüzdeki dönem gözüken muhtemel erken seçime “7 Haziran” karnelerine bakarak hazırlanmalıdır.
Aksi halde..
7 Haziran sonuçlarından ders çıkaramayan partilerimizin ve siyasetçilerimizin yeni hüsranlar yaşaması mukadder olacaktır..
¨ ¨ ¨
Bayramınız kutlu olsun.VALİ HAZRETLERİ BÖYLE İSTİYOR

Yozgatta olup bitenlere ilgi duyuyorsanız sanırım traji-komik “Sorgun Fen Lisesi”projesinin akıbetinden haberiniz vardır.
Eğer haberiniz yoksa ve 16.sayfadaki haberimizi okumamışsanız hemen özetleyeyim.
Bundan 16 ay önce Yeni Çeltek İşletmesi Genel Müdürü ve Ak Parti Yozgat eski milletvekili sayın Osman Coşkun, Sorgunu modern bir Fen lisesine kavuşturmak için işletmenin 2 milyon Tl’nı yönetim kurulu kararıyla valilik emrine takdim ediyor.

Ve o tarihte Valilik ile Yeni Çeltek arasında hazırlanan bir törende “Sorgun Fen Lisesinin “protokolü imzalanıyor.
Aradan günler, haftalar, aylar geçiyor.

Ama Sorgun fen lisesi inşaatının yerinde yeller esiyor.
16 ayın sonunda sayın Osman Çoşkunun sabır taşı çatlıyor. Yerel medya aracılığıyla Vali bey hazretlerine hatırlatıyor..

“Lisemizin en kısa zamanda temelinin atılmasını istiyoruz” diyor.
Anlaşılan o ki; Sorgun Fen Lisesi projesi 16 aydır sümen altında muhafaza eden Yozgat Valisi sayın Yazıcı nihayet bir açıklama lütfunda bulunarak endişelenecek bir durum olmadığını ve Sorgunun güzel bir eğitim yuvasına kavuşacağını söylüyor.

Projeye ne zaman başlanacak,ne zaman tamamlanacak belli değil.
Ne traji – komik bir vak’a değil mi ?
Bence burada üzerinde durulması ve öğrenilmesi gereken konu şu:
Sayın Vali,Sorgun Fen Lisesi projesini neden ve niçin hayata geçirmek istemiyor.
Yozgat Milli eğitimi adına esefle ifade etmek gerekirki; ilimizin valisi, nedenini ve niçinini bilmediğimiz garip bir anlayışla parası hazır eğitim projesini hayata geçirmemek için adeta direniyor.
Türkiyenin hiçbir vilayetinde hiçbir Vali parası olan bir eğitim projesini böyle keyfi tutumla 16 aydır geciktiremez.

Anladınız mı şimdi..
Bu garip memleketin nasıl keyfi olarak yönetildiğini...


16.07.2015

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
Seçimde Akp:2 Mhp 1, İyi parti veya Chp 1 vekil çıkar umuyorum. böyle olması Yozgat içinde iyi olur akp vekili mecliste veya Cumhurbaşkanlığında çıkış Yozgat sorunlarını anlatmazlar şimdiye kadar anlatmadılar anlatanı da engellediler. Yozgatlının Ankara' ya yürüyüşü hatırlayınız. Yozgat dikkat çekmek için akp en az 2 vekil kaybetmesi şart. Yozgat'ımızın geleceği ve evlatları için başka sansımız yok.
Osman Baran -- 18.06.2018 16:01
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
güzel bir yorumdu yozgatta kimse rengini belli etmiyor lakin 3 AKP olur gibi ama diğer 1 kimin olur tahmin edemiyorum
Mustafa -- 16.06.2018 13:05
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN YOZGAT TARAFI
İYİ parti ve MHP’nin durumuna gelince..
Eğer,Ak Parti’nin Yozgat Teknik Direktörü sayın Bekir Bozdağ, 24 Haziran’da aynı takımla sahaya çıkarsa Yozgat’ta hem İYİ partinin ,hem de MHP’nin ekmeğine yağ sürer.
Bu durumdan MHP’den ziyade İYİ parti yararlanır.
İYİ partinin de böylesi bir fırsattan yararlanabilmesi ve Yozgat’tan 1 milletvekili kazanabilmesi için Yozgat ve ilçelerinde seçmen tabanında karşılığı bulunan,Yozgat kamuoyunda hüsnü kabul görebilecek,seçim maratonunda Ak Parti milletvekili adaylarıyla aşık atacak güçte ve partisine oy bakımdan katma değer kazandıracak,mazisi ve sicili temiz,şaibesiz,sempatik ve deneyimli bir siyasetçiyi listenin başına koymalıdır.

Öncelikle; tarafsız şekilde memleketin hayrına olan düşüncelerinizi açıkça belirtmekten çekinmediğiniz için kutluyorum.

İş yapmayan, masraf çıkarmayan vekilleri tercih eden partiler; hatırı gönlü ortadan kaldırıp, bir kez daha düşünmeliler.
Kadriye ŞAHİN -- 20.05.2018 04:26
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Ak Partinin müspet ve menfi çalışmalarını objektif bir dille yazdıktan sonra vilayetimizin en büyük problimenin nasıl çözüleceğini de anlatmışsınız yazınızda.
İktidar temsilcilerine yol haritası çizerek 14 ocak tarihini bir çıkış günü olarak hatırlatmışsınız.Güzel bi rehberlik bu..Benim merak ettiğim şey şu Akpartililerin içinden bi vicdan ve cesaret sahibi insan çıkıp da yozgatın göç belasını acaba Tayyip beye anlatacak mı,yoksa gine sadece gözlerinin içine mi bakacaklar.bence hiç kimse yozgatın derdini sayın cumhurbaşkanına anlatamaz.Sebep..
Yozgatın sahibi yokda ondan.hayırlısı olsun bakalım..
Hüsnü -- 07.01.2018 13:36
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Sayın Kiracı; Yine memleketimizin yıllık raporunu çıkarıp, gurbette yaşayanlara tablosunu çizmişsiniz. Kaleminiz her daim var olsun. Bu sefer, yazınızı okurken içim sevinçle doldu. İçime bir umut doğdu. Bekle memleketim! Dişini iki yıl daha sık demek geldi içimden... Nasıl olsa, bekleye bekleye beklemelere alıştık. İki yıl sonunda;
Hele bir şu hızlı tren tamamlansın. Semalarımızda; güvercinler gibi, ak kanatlı uçaklar havalansın. İşte o zaman tüm özlemlerime, özlediklerime kavuşurum. Sen, seni terk eden evlatların ile buluşursun. Ben; hem sana hemde senin bağrında yetişen madımağa, peynire, ete, bulgura, fasulye, yeşil nohut-una...Uğrasak iyi olurdu ama kalmamış eş dost akrabaya. Dahası araba yolculuğuna dayanamayıp hasret kaldığım Sarıtopraklık da ki anama, babama. Ahhhh, bir bilsen sılam! Yüreğim, mezar taşlarının hasretiyle, toprağının kokusuyla yanıyor buram buram! Alır mıyım buralardan; Et, peynir, nohut.. Yumurta almak için bile sana gelirim. Kim bilir, belki de sana dönerim. Hele bir aç şu yolları. Hele bir kaldır aradan uzun mesafeleri. İşte o zaman Yurdumun en uç noktasından gurbetçiler, yılda iki kez senin pazarında. Buralarda peynir kireç, et çaput, fasulye kırk çeşit. "Kangal" ın adını "şevketibostan" koymuşlar. Kökünü soyup, kilosunu otuz liradan satıyorlar. Oysa bizim köylerde bu otu atların bile önüne atmıyorlar. Ay çiçeğine çiğdem diyorlar. Çiğdem görmemişler bilmiyorlar. Çedene'nin adı "kuş yemi", çöreğin adı kumru. Aslında en çok özlediğimde çamlığın suyu. Ah o kaplıcalar. Buralarda turistik tesis yaptılar doğal kaynakları. Deniz suyu kattılar, şifa bulmuyor hastaları. Aynı havuza giriyor erkekleri kadınları. Sana turlar düzenlerim. Görsünler bizim kükürtlü kaynar kaynayan kaynakları, eşmeleri çeşmeleri. Buralarda pınarlar da yok. Tuzlu çıkıyor yer altından suları.

14 Ocak'ta Yozgat'ım senin için, dualar okuyup, hayır dağıtacağım. Hele bir "tamam" desin Cumhur başkanımız. O zaman Vallahi bu seçimde mührü AKP ye basacağım.

Tüm güzelliklere, özlemlere kavuşmanız dileğiyle. Hayırlı, mutlu yıllar.
SAYHA -- 04.01.2018 02:03
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Sayın Kiracı, Yozgat halkının hallerini yazarken en önemli halini yazmamışsınız. Siz bu memleket insanları için çırpınıyorsunuz fakat bireyler değişmedikçe, kendini yenilemedikçe asla toplumlar yenilenip değişmez, ilerlemez.Bende Yozgat dışında yaşayan bir Yozgat'lıyım. Nerede eski insanların insanlığı, terbiyesi, ağırbaşlı, saygınlığı. Yozgat'ta efsanesi kalmamış. Ağızlarında bir küfür. her laflarının baş hecesi, son cümlesi. Yorum yazıyorlar. Bir bayana nasıl hitap edilir bunu bilmiyorlar. Ters düşüncesindeki insana söverek cevap veriyorlar. Bu insanlar lağım çukurundan çıkamamış ki ilerleme kaydetsin.

Diğer taraftan, kendilerini ülkücü olunca nimetten sayan düşünce saplantısı var. oysa şimdiki ülkücüler, bir zamanlar kanlı bıçaklı düşmanları solculara yamanarak AKP yi alt etme peşindeler. Bu da gösteriyor ki, Yozgat ın ülkücüsü davasının arkasında durmayan, idealist olmayan hava balonları.

Bu hava balonlarıyla asla yol alınmaz. En ufak tepkide sönerler ve sönüyorlar.
Diğer taraftan, Yozgat'a zamanında en büyük zarar verip, bu zararın halen vebalini halka çektirmeye çalışan zadeler olduğu müddetçe de Bu şehir ilerlemez. Yozgat da Çerkez Ethem filmi çekilecekti. Neden çekilmedi? Çünkü birileri gerçek ortaya çıkacak diye Film yapımcısına yüklendiler.Çekilseydi kötümü alacaktı? Konusu ne olursa olsun. En az beşyüz kişi ekonomiye katkı sağlayacak, şehrin adı duyulacak, zihinlerde yer tutacaktı. Belki kaderi değişecekti. Diyelim ki bu işten birilerinin adı zarar gördü. Mahkeme kapıları herkese açık değil mi? Açık. fakat kimse, kendine Yar olmayan Yozgat ı, başkasına Yar etmeme derdinde.

Vesselam, bu ülkücülerle, sürekli küfür eden cemaatçiler le, her işe karışan zadeler bu şehri kal-kın-dı-ra-maz.
Yusuf Adın -- 17.12.2017 22:35
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 24.09.2017 00:45
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Sayın Kiracı; Uzun zamandır gazetenizi takip edemiyordum. Bu hafta zamanımı gazetenizdeki kaçırdığım yazılarınıza ayırmak istedim. Gördüm ki yazmayanlar yazmamakta direniyor, yazanlardan Allah razı olsun kalemlerinin döndüğünce, gönül gözleri gördüğünce yazmaya devam ediyorlar.

Ne yazık ki dünyamızda kimse mutlu değil. Ölenler Hakka kavuşuyor. Yaşayanlar özünü, sözünü, ruhunu,kültürünü kaybediyor. Bu döngünün ne tarafından bakarsanız bakın yok etme, yok ettirme söz konusu.

Yozgat ın dışında yaşayan gurbetçiler her ne kadar uzun zamandır uzaklarda yaşamış olsalar da kan bağı, can ağı,toprak dağı, özlüyor sılayı, çekemiyorlar kulağı. Bu bakımdan sıla özlemi çekenler için zahmet buyurup olanı biteni yazmışsınız. Bir kaç gün önce Sayın Çapanoğlunun bir paylaşımına aynı özlemleri dile getiren bir yorum bırakmıştım. Yazdıklarımın sadece sizin yazınızla örtüşen kısmını tekrar eklemek istiyorum.

"İnsanların yaşam şekillerinin, yaşam alanındaki ortamın nasıl yapay bir hale getirildiğini, nasıl sunnileştirildiğini, ruhsuzlaştırdıklarını görmek insana ölümden daha acı geliyor. İnsan oğlu yaşadığını sanıyor oysa özünden, kültüründen, geçmişinden koptuğu an, bunları yok ettiği zaman kendi kendini yok ediyor. Nerede benim Yozgat'ı mın konakları? Nerede salkım söğütlü dereleri? Sıra söğüt deresindeki söğütler,bu adı taşıyan Sırasöğüt mahallesi nerede? Nerede bahar yağmurlarına boyun büken taş köprüler? Ökçeli ayakkabıların ökçesiyle ritm tutan hastahane caddesindeki taş kaldırımlar? Maalesef öldürüldüler... Onlarla beraber o memleketin geleceği de öldü. Soruyorlar her gidene cevap veremiyor. Belkide o mezarlıkta yaşamamak için bunca göç cevabını bilemiyor." Demiştim.

Galiba daha fazla şeyler kaybetmişiz. Yozgat'ın yerli halkını kaybetmesi, gençliğini kaybetmesi, en önemlisi yüzde bir orandaki yerli halkın bir birini kaybetmesi, bir birini kaybeden bu halkın öz değerlerini, gelenek göreneklerini, misafirperverliğini, sıcak kanlılığını, vefa duygusunu, kadirşinaslığını, koruyucu- gözetleyici oluşunu kaybetmesi. Hangi birine üzülelim ki. Biz gurbettekiler zannediyoruz ki sılamız bıraktığımız gibi duruyor. Oysa sıla gurbetten beter olmuş. Keşke Yozgat ın yerlisi köylüsüne sahip çıksaydı, değer verseydi, köylüsü huzura erseydi topraklarını ekip biçseydi. Yozgat ın yerlileri kendilerini hep farklı görüp, köyden gelenleri sürekli irdelediler. Köyden gelenlerin çocukları okuyunca soylu aile kompleksleri kendilerini dışarı sürükledi. Bu sefer büyük şehirli aile olma çabasına düştüler. Yükünü tutan, Yozgat ı sömüren evlatlarının geleceğini bahane edip göç yoluna düştü. Gitmek istemeyen, memleketim diye kahrına katlanın kuyusu kazıldı. Devlet dairelerinde dışarıdan gelen mevki makam sahibi oldu, Yozgat ın kendi halkı başka yerlerde yükselme çabasına yollara düştü.

Sayın kiracı, yazılacak, anlatılacak öyle çok şey var ki.Kimisi öldü, kimisi göçtü. Açtık mı kutuyu, anlatacağız kötüyü. En iyisi kalsın. Kimseye kalmadı bu devran. Ben ben diyerek ettiler viran.

Selam ve saygılarımla. SUZAN
.......................................
Suzan hanım;
Evet,Yozgata dair geçmişden bugüne yazılacak ve anlatılacak çok şey var.
Ben öyle tahmin ediyorum ki;sizin de Yozgata dair birbirinden güzel hatıralarınız,değerlendirmeleriniz ve yazacak çok şeyleriniz var.
Okurlarımızda bunun farkında..İnanın az değil çok sayıda okurumuz sizi de okumak istiyor.
Aslında Yozgata dair yazmanın ve konuşmanın artık bir faydası yok.
Yok ama Yozgata karşı sorumluluk duyan Yozgatlılık şuurundaki Yozgat sevdalısı insanların Yozgata dair gözlemlerini,bildiklerini,kayda değer anılarını Yozgat tarihine not düşmek adına önemli bir ödevinin bulunduğunu düşünüyorum.
Gelecekte Yozgatın yazgısını,geçmişini ve geleceğini irdeleyecek insanlara projeksiyon olabilmek için Yozgata dair tüm izlenimlerimizi yazmamız gerekmekte..
Yozgat insanına yıllarca yazılı basınla, 10 yıldanberi de internet gazetesiyle ticari amaç gütmeden ve karşılık beklemeden 43 yıldır hizmet veren bu gazetede Yozgatı gerçekten seven, Yozgat düşünürü, özverili ve değerli yazarlarımızın arasında sizi de görmek dileğimizi sevgili okurlarım adına tekrarlıyorum.
Bu konuyu görüşmek üzere..
Selam ve en iyi dileklerimle..
Osman Hakan KİRACI
0 555 969 79 80

SUZAN -- 10.09.2017 22:52
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Hakan bey Yozgatın bugünkü durumu bundan daha güzel anlatılamaz.Kaleminize ve yüreğinize sağlık.Okurlarınız olarak bz sizden arasıra değil,devamlı yazmanızı bekliyoruz.Saygılar.
Funda -- 31.08.2017 22:03
Köprüden önce son çıkış yolu
SAYIN O. HAKAN KİRACI BU KONULARI YILLARDIR DEFALARCA DİLE GETİRDİNİZ BİZLERDE SEVE SEVE BİRAZDA ÜZÜLEREK OKUYORUZ; AMA MAALESEF YETKİLİ MAKAMLARDAN BİR SES GELMİYOR. ÜLKEMİZİ ON BEŞ SENEDİR YÖNETEN İKTİDAR PARTİSİNİN İL VE İLÇE BAŞKANLARI VE YİNE İKTİDAR PARTİSİNİN İL VE İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARI BU ŞEHRİN OYLARI İLE B.M.MECLİSİN DE TEMSİL HAKKINA SAHİP KİMSELER SÖZCÜ HEYETLER KOMİSYONLAR OLUŞTURUP BAŞBAKAN VEYA CUMHURBAŞKANINDAN YOZGAT' IN SORUNLARI İLE İLGİLİ GÖRÜŞME TALEP ETİLERDE GERİ Mİ ÇEVRİLDİLER KABUL MÜ EDİLMEDİLER? BİR SÖZ VARDIR AĞLAMAYAN ÇOCUĞA MEME VERMEZLER DERTLERİMİZİ SORUNLARIMIZI ANLATMA YOLLARINI MAALESEF BECEREMİYORUZ. RAHMETLİ ESKİ BELEDİYE BAŞKANI SALİM KORKMAZ GİBİ TUTTUĞUNU KOPARABİLEN KOPARANA KADAR DA PEŞİNİ BIRAKMAYAN BAŞKANLARA BU ŞEHRİN İHTİYACI VAR. HİZMET, DESTEK VE MADDİYATLA OLUR; BİZLERİ TEMSİL HAKKINA SAHİP OLAN KİMSELER GAYRET VE ÇABALARI YETERSİZ GELMEKTEDİR DEVLETTEN HİZMET BEKLİYORSAK, BU TEMSİLCİLERİMİZİN GAYRETLERİ İLE OLACAĞI KANISINDAYIM.SELAM VE SAYGILAR
ali-sahingoz@hotmail.com -- 3.02.2017 12:21:
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00