BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 20.02.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
178
Dün
:
4633
Toplam
:
15782966
Gündem Osman Hakan KİRACI
BOZDAĞ'A VE KAYALAR'A 7 NİSAN SORULARI
   Söylesem tesiri yok/ Sussam gönül razı değil/ Fuzuli       ohakankiraci@hotmail.com
12 Haziran 2011 seçimlerinde Ak Partiden seçilen milletvekilleri kimlerdi..
Bekir Bozdağ,Yusuf Başer ve Ertuğrul Soysal..
Ya seçilemeyen ?
Abdulkadir Akgül..
7 Haziranda Ak Partiden kim seçilecek ?
Abdulkadir Akgül,Ertuğrul Sosyal ve Yusuf Başer..
AKP listesinde değişen ne ?
3 dönem yasağı nedeniyle zorunlu değişiklik sonucu Bozdağ’ın yerine Akgül..
Yani ekip aynı ekip..Üçü de eski milletvekili..

Şimdi, Ak Partinin milletvekili aday listesini şekillendiren Yozgat Teknik Direktörü sayın Bekir Bozdağ’a sormak gerekiyor..
Eğer, Bozdağ, liste üzerinde dahlinin olmadığını iddia edecekse o zaman Ak Parti genel merkezinin yetkililerine sormak istiyorum..

Madem, 7 Haziran 2015 seçimlerine biri eski ,diğeri mevcut 2 milletvekili ile girecektiniz de Yozgat’ta neden ‘trajikomik’ türden temayül ve kamuoyu yoklamaları ile Genel merkezde de aday mülakatları yaptırdınız ?
Madem,aynı zevatla yola devam edecektiniz neden Yozgatta bir Pazar günü partinizin bin küsur delegesine “teşkilat temayülü” eziyetini yaşattınız?
Aday tesbit çalışmalarının son aşamasında “ STK’lıların da eğilim ve beklentilerini dikkate alacağız”diye Yozgat il ve ilçelerindeki Sivil Toplum Örgütlerinin yetkili ve yönetim kurulu üyelerini partiye davet edip neden beyhude yere oy kullandırdınız ?
Madem, adayları belirleme kriterlerinde halkın eğilimlerini hiçe sayacaktınız niye çeşitli kamuoyu anket firmalarına anketler yaptırıp Yozgatlı seçmenleri beyhude yere sorgulattınız ?
Madem, mülakatların kıymet-i harbiyesi yoktu da neden Bakan,Müsteşar, ulusararası üne sahip bilim adamı ve de onlarca milletvekili aday adayını niye genel merkezde adeta “mektep”talebesi gibi sınavdan geçirdiniz ?

Ve en önemlisi , Teşkilat ve STK temayül ile kamuoyu yoklamalarında en yüksek oyları elden eden aday adaylarından birini listede neden değerlendirmek istemediniz?
Daha da önemlisi, madem biri eski,ikisi mevcut milletvekilini 7 Haziranda tekrar milletvekili seçtirecektiniz de niye partinizin milletvekili olmayan diğer 37 aday adayına yaklaşık 2 ay adeta “Çin” işkencesi çektirdiniz?
Son iki ay içerisinde yarış atı gibi Yozgat topraklarında koşturduğunuz diğer aday adaylarının alıntırlerine ,emeklerine ve listeye girebilme umuduyla harcadıkları birikimlerine yazık olmadı mı ?

Bir soru da AKP’nin mağdur aday adaylarına soruyorum:
Önümüzdeki dönem 2019 genel milletvekilliği seçimi öncesinde de sahnelenmesi muhtemel bu trajikomik liste senaryosunda yine figüran olarak rol almayı düşünecekmisiniz ?

Ak Partinin aday listesinin organizatör Yozgat Teknik direktörü ile partinin genel merkez yetkililerine son bir sorum daha olacak.
Partinizin teşkilat mensuplarına ve de Yozgattaki STK temsilcilerine beyhude yere “Aday temayül” eziyetlerini yaşatmak ,Milletvekili olmayan aday adaylarını yine traji-komik bir yarışa sokarak yaklaşık 2 ay “Çin”işkencesi çektirmek size ne yarar sağladı.Yozgatta aday tesbit çalışmaları sürecinde Partilileriniz ve STK temsilcileriyle “temayül”, Yozgat seçmenleriyle “ anket “oyunlarını oynayarak ve partinize gönül veren aday adaylarınızla da adeta dalga geçerek hem parti tabanınıza,hem STK’lılara ve hem de aday adaylarınıza zincirleme saygısızlık yaptığınızın farkında mısınız ?

Velhasılı, siz böylesi bir seçim stratejisi ile Yozgat’ta 7 Haziranda “4-0” kazanacağınızı mı sanıyorsunuz ?

LÜTFULLAH KAYALARA DA BİR KAÇ SORU
Gelelim şimdi de Anavatan Partisinin eski Yozgat Teknik Direktörü sayın Lütfullah Kayalar’ın bu yeni dönemde Bağımsız Milletvekilliği adaylık serüvenine.

Maliye ve Tarım eski Bakanı ,CHP 2007 milletvekili adayı Kayalar ,gerek Yozgat ve gerekse Ankaradaki siyasetle ilintili Yozgatlı hemşehrilerimizin yakından izlediği gibi ,7 Haziran 2015 milletvekilliği seçim takviminin ilk aşamasında adaylık niyet ve duyguları depreşmiş olmalı ki yeniden siyaset ve seçim sahnesinde boy verdi.

Adaylık sürecinin başında birçok anket firmasına hem Yozgat’ta ve hem de Başkentte kendisine ilişkin seçim eğilim anketleri yaptırdı.
Ankarada düzenlediği bir dizi toplantılarda ,Yozgat ve ilçelerinde yaptığı bir takım ziyaretlerinde 7 Haziranda Yozgat ve Ankara’dan aday olacağına dair açıklamalar ve mesajlar verdiği bildirildi.

Hatta Yozgat Tarım Fuarının açılışından sonra gazetemize yaptığı ziyaretinde de benim sorularımı yanıtlarken anketlerden çok pozitif ,yani milletvekili seçilebilecek sonuçlar edindiğini belirterek adaylık konusunda 6 Nisanda karar vereceğini ve muhtemelen de Yozgattan aday olabileceğini söyledi.

22 Temmuz 2007’de CHP’den Yozgat milletvekili adayı olması nedeniyle seçimi kaybeden ve bir anlamda hem siyasi potansiyelini tüketen ,hem de siyasi karizma ve itibarını sıfırlayan Kayalar, için aradan geçen 8 yıllık sürecin sonucunda bu seçim arifesinde yeni ve kaçırılmayacak bir fırsat doğmuştu.
Çünkü;Ak Partinin 12 yıllık iktidarı döneminde sayın Bekir Bozdağ’ın Başbakan yardımcılığı ve Adalet Bakanlığından, sayın Cemil Çiçek’in de Adalet ve Devlet Bakanlığı ile TBMM başkanlığından Yozgata için hayal edilen,beklenen ve umulan yararları bulamayan Yozgat seçmeni , son zamanlarda sayın Kayalar’ı mumla arar hale gelmişti .Ve özellikle iktidar partisinin tabanındaki seçmenlerin bir bölümü bile onun adaylığını dört gözle bekliyordu. Öbür yanda ise Kayalar, Ankara toplantılarında bazı taraftarlarının çoşkulu tezahüratlarıyla karşılaşıyordu.

Yozgatta ya da Başkentte adaylık ortamı ve şartları her açıdan oluşmuştu.
Kamuoyu anketleri,Ankara toplantıları,Yozgat gezi ve ziyaretleri ve aylardır yürütülen hazırlık çalışmaları , 7 Nisan sabahı öğrenilen AKP ve MHP’nin Yozgat listeleri de Kayalar’ın mutlaka aday olacağı ihtimalini gösteriyordu.

Ama o, her nedense son dakikada aday olmaktan vazgeçti.
Halbuki bu seçimde Yozgattan bağımsız aday olsaydı, milletvekili seçilemese bile mutlaka ‘dişe dokunur’ oranda oy kazanır ve böylelikle 22 Temmuz 2007’de milletvekilliğinin yanı sıra kaybettiği siyasi potansiyeline ve sıfırladığı siyasi karizmasına yeniden kavuşurdu. 7 Haziranda Yozgatta elde edeceği hatırı sayılır oy potansiyeli ,ona 2019 seçimlerinde sağ partilerden ‘davet’ ve aday olabilme kapılarını açardı.

Hatta masraftan kaçınmayıp etkili bir seçim kampanyası düzenleseydi, Türkiyenin en zengin eski politikacılarından ve sayılı iş adamlarından biri olması nedeniyle bir sponsor aramak yerine hiç değilse bu yıl ki zekatını Yozgatın varoşlarında açlık sınırında yaşayan bir kısım fakir, fukara ve gurabaya dağıtsaydı,büyük bir ihtimalle yeniden milletvekili seçilebilir,ardından da TBMM’nin çatısı altında yeni bir partinin oluşumuna bile öncülük edebilirdi.

Velhasılı,sayın Kayalar kendi adına bu seçimde yakaladığı siyasi hayatının son şansını da heba etmiş oldu.
Yozgatın en eski ve en deneyimli politikacısı Kayalar’ın 7 Haziran seçimi öncesinde hem Yozgat’ta ,hem de Başkentte ortaya koyduğu bağımsızlık milletvekilliği adaylık serüveni de ister istemez akla bazı soruları getirdi.

Şimdi de sözün burasında sayın Kayalara da birkaç soru sormak gerekiyor :

1-Anlattığınıza göre,madem Türkiyenin en ciddi kamuoyu firmalarına yaptırdığınız anketlerden gerek Yozgatta ve gerekse Ankarada size milletvekili seçilecek oranda oy çıkıyordu da niye adaylığınızı koymadınız?

2-Madem, aday olmayacaktınız da sonu gelmeyecak adaylık senaryonuzla Kentimizdeki ve Ankaradaki Yozgat STK’ları , Yozgatlı bir takım siyasi çevreleri , ANAP’tan bakaye yol arkadaşlarınızı ve taraftarlarınızı günlerce beyhude yere niye meşgul ettiniz ?

3-Yoksa tecrübeli bazı MHP’lilerin “O bağımsız aday olmaya cesaret edemez .Çünki,bize kur yapma gayretinde “dediği gibi,” bağımsız aday” mesajlarıyla gerçekten MHP’ye veya başka bir yerlere göz kırpmak mı istediniz ?

4- Aday olmayarak Yozgat’taki AKP,MHP ve CHP milletvekili adaylarını rahatlattığınızı ve hem de büyük ölçüde sevindirdiğinizin farkında mısınız?

11.04.2015


Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Bildik Yozgat'tan öteki Yozgat'a
Osman hakan Abi,Bu rakamların hangi yıllara ait bilmiyorum ancak,Şu gerçek varki Bahsettiğin varlıkların son 5-6 ayda bu alım gücü %50 küçüldü.Bu küçülmenin nedeni Ekonomi Yönetimi,Adalet anlayışındaki kargaşa,özgürlük anlayışının farklı bir boyuta devrilmesi;yatırımcıyı ÜRKÜTMÜŞTÜR.
16 yıllık istikrar varlığına rağmen,%50 değer kaybeden sermaye umduğu dağlara kar yağmış.Buna rağmen Her 100 Yozgatlıdan 80ni Yozgata sanayi yatırımı yapılması için,elindeki 825 tl ile 1500 tl yi sermaye yapmaya hazır. Yeter ki güveneceği bir öncü olsun.Bireyler degil,kurumsal yapılar ve reel yatırımlar olsun.Ayrıca ayağı toprağa basan,gerçekten tarıma dayalı sanayi yatımları gerekli.Hatta bunlar mikro düzeyde ve geleneksel üretimi modernize edilmiş Markalaşmaya yönelik projeler olmalı.Örnek;Erzincanın tulumu Dünya markası oldu.Bizde Çömlek peynirini önce Türkiye,sonra Dünya markası yapabiliriz.
Yakub Nurdogdu -- 04.01.2019 12:13
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
Seçimde Akp:2 Mhp 1, İyi parti veya Chp 1 vekil çıkar umuyorum. böyle olması Yozgat içinde iyi olur akp vekili mecliste veya Cumhurbaşkanlığında çıkış Yozgat sorunlarını anlatmazlar şimdiye kadar anlatmadılar anlatanı da engellediler. Yozgatlının Ankara' ya yürüyüşü hatırlayınız. Yozgat dikkat çekmek için akp en az 2 vekil kaybetmesi şart. Yozgat'ımızın geleceği ve evlatları için başka sansımız yok.
Osman Baran -- 18.06.2018 16:01
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
güzel bir yorumdu yozgatta kimse rengini belli etmiyor lakin 3 AKP olur gibi ama diğer 1 kimin olur tahmin edemiyorum
Mustafa -- 16.06.2018 13:05
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN YOZGAT TARAFI
İYİ parti ve MHP’nin durumuna gelince..
Eğer,Ak Parti’nin Yozgat Teknik Direktörü sayın Bekir Bozdağ, 24 Haziran’da aynı takımla sahaya çıkarsa Yozgat’ta hem İYİ partinin ,hem de MHP’nin ekmeğine yağ sürer.
Bu durumdan MHP’den ziyade İYİ parti yararlanır.
İYİ partinin de böylesi bir fırsattan yararlanabilmesi ve Yozgat’tan 1 milletvekili kazanabilmesi için Yozgat ve ilçelerinde seçmen tabanında karşılığı bulunan,Yozgat kamuoyunda hüsnü kabul görebilecek,seçim maratonunda Ak Parti milletvekili adaylarıyla aşık atacak güçte ve partisine oy bakımdan katma değer kazandıracak,mazisi ve sicili temiz,şaibesiz,sempatik ve deneyimli bir siyasetçiyi listenin başına koymalıdır.

Öncelikle; tarafsız şekilde memleketin hayrına olan düşüncelerinizi açıkça belirtmekten çekinmediğiniz için kutluyorum.

İş yapmayan, masraf çıkarmayan vekilleri tercih eden partiler; hatırı gönlü ortadan kaldırıp, bir kez daha düşünmeliler.
Kadriye ŞAHİN -- 20.05.2018 04:26
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Ak Partinin müspet ve menfi çalışmalarını objektif bir dille yazdıktan sonra vilayetimizin en büyük problimenin nasıl çözüleceğini de anlatmışsınız yazınızda.
İktidar temsilcilerine yol haritası çizerek 14 ocak tarihini bir çıkış günü olarak hatırlatmışsınız.Güzel bi rehberlik bu..Benim merak ettiğim şey şu Akpartililerin içinden bi vicdan ve cesaret sahibi insan çıkıp da yozgatın göç belasını acaba Tayyip beye anlatacak mı,yoksa gine sadece gözlerinin içine mi bakacaklar.bence hiç kimse yozgatın derdini sayın cumhurbaşkanına anlatamaz.Sebep..
Yozgatın sahibi yokda ondan.hayırlısı olsun bakalım..
Hüsnü -- 07.01.2018 13:36
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Sayın Kiracı; Yine memleketimizin yıllık raporunu çıkarıp, gurbette yaşayanlara tablosunu çizmişsiniz. Kaleminiz her daim var olsun. Bu sefer, yazınızı okurken içim sevinçle doldu. İçime bir umut doğdu. Bekle memleketim! Dişini iki yıl daha sık demek geldi içimden... Nasıl olsa, bekleye bekleye beklemelere alıştık. İki yıl sonunda;
Hele bir şu hızlı tren tamamlansın. Semalarımızda; güvercinler gibi, ak kanatlı uçaklar havalansın. İşte o zaman tüm özlemlerime, özlediklerime kavuşurum. Sen, seni terk eden evlatların ile buluşursun. Ben; hem sana hemde senin bağrında yetişen madımağa, peynire, ete, bulgura, fasulye, yeşil nohut-una...Uğrasak iyi olurdu ama kalmamış eş dost akrabaya. Dahası araba yolculuğuna dayanamayıp hasret kaldığım Sarıtopraklık da ki anama, babama. Ahhhh, bir bilsen sılam! Yüreğim, mezar taşlarının hasretiyle, toprağının kokusuyla yanıyor buram buram! Alır mıyım buralardan; Et, peynir, nohut.. Yumurta almak için bile sana gelirim. Kim bilir, belki de sana dönerim. Hele bir aç şu yolları. Hele bir kaldır aradan uzun mesafeleri. İşte o zaman Yurdumun en uç noktasından gurbetçiler, yılda iki kez senin pazarında. Buralarda peynir kireç, et çaput, fasulye kırk çeşit. "Kangal" ın adını "şevketibostan" koymuşlar. Kökünü soyup, kilosunu otuz liradan satıyorlar. Oysa bizim köylerde bu otu atların bile önüne atmıyorlar. Ay çiçeğine çiğdem diyorlar. Çiğdem görmemişler bilmiyorlar. Çedene'nin adı "kuş yemi", çöreğin adı kumru. Aslında en çok özlediğimde çamlığın suyu. Ah o kaplıcalar. Buralarda turistik tesis yaptılar doğal kaynakları. Deniz suyu kattılar, şifa bulmuyor hastaları. Aynı havuza giriyor erkekleri kadınları. Sana turlar düzenlerim. Görsünler bizim kükürtlü kaynar kaynayan kaynakları, eşmeleri çeşmeleri. Buralarda pınarlar da yok. Tuzlu çıkıyor yer altından suları.

14 Ocak'ta Yozgat'ım senin için, dualar okuyup, hayır dağıtacağım. Hele bir "tamam" desin Cumhur başkanımız. O zaman Vallahi bu seçimde mührü AKP ye basacağım.

Tüm güzelliklere, özlemlere kavuşmanız dileğiyle. Hayırlı, mutlu yıllar.
SAYHA -- 04.01.2018 02:03
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Sayın Kiracı, Yozgat halkının hallerini yazarken en önemli halini yazmamışsınız. Siz bu memleket insanları için çırpınıyorsunuz fakat bireyler değişmedikçe, kendini yenilemedikçe asla toplumlar yenilenip değişmez, ilerlemez.Bende Yozgat dışında yaşayan bir Yozgat'lıyım. Nerede eski insanların insanlığı, terbiyesi, ağırbaşlı, saygınlığı. Yozgat'ta efsanesi kalmamış. Ağızlarında bir küfür. her laflarının baş hecesi, son cümlesi. Yorum yazıyorlar. Bir bayana nasıl hitap edilir bunu bilmiyorlar. Ters düşüncesindeki insana söverek cevap veriyorlar. Bu insanlar lağım çukurundan çıkamamış ki ilerleme kaydetsin.

Diğer taraftan, kendilerini ülkücü olunca nimetten sayan düşünce saplantısı var. oysa şimdiki ülkücüler, bir zamanlar kanlı bıçaklı düşmanları solculara yamanarak AKP yi alt etme peşindeler. Bu da gösteriyor ki, Yozgat ın ülkücüsü davasının arkasında durmayan, idealist olmayan hava balonları.

Bu hava balonlarıyla asla yol alınmaz. En ufak tepkide sönerler ve sönüyorlar.
Diğer taraftan, Yozgat'a zamanında en büyük zarar verip, bu zararın halen vebalini halka çektirmeye çalışan zadeler olduğu müddetçe de Bu şehir ilerlemez. Yozgat da Çerkez Ethem filmi çekilecekti. Neden çekilmedi? Çünkü birileri gerçek ortaya çıkacak diye Film yapımcısına yüklendiler.Çekilseydi kötümü alacaktı? Konusu ne olursa olsun. En az beşyüz kişi ekonomiye katkı sağlayacak, şehrin adı duyulacak, zihinlerde yer tutacaktı. Belki kaderi değişecekti. Diyelim ki bu işten birilerinin adı zarar gördü. Mahkeme kapıları herkese açık değil mi? Açık. fakat kimse, kendine Yar olmayan Yozgat ı, başkasına Yar etmeme derdinde.

Vesselam, bu ülkücülerle, sürekli küfür eden cemaatçiler le, her işe karışan zadeler bu şehri kal-kın-dı-ra-maz.
Yusuf Adın -- 17.12.2017 22:35
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 24.09.2017 00:45
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Sayın Kiracı; Uzun zamandır gazetenizi takip edemiyordum. Bu hafta zamanımı gazetenizdeki kaçırdığım yazılarınıza ayırmak istedim. Gördüm ki yazmayanlar yazmamakta direniyor, yazanlardan Allah razı olsun kalemlerinin döndüğünce, gönül gözleri gördüğünce yazmaya devam ediyorlar.

Ne yazık ki dünyamızda kimse mutlu değil. Ölenler Hakka kavuşuyor. Yaşayanlar özünü, sözünü, ruhunu,kültürünü kaybediyor. Bu döngünün ne tarafından bakarsanız bakın yok etme, yok ettirme söz konusu.

Yozgat ın dışında yaşayan gurbetçiler her ne kadar uzun zamandır uzaklarda yaşamış olsalar da kan bağı, can ağı,toprak dağı, özlüyor sılayı, çekemiyorlar kulağı. Bu bakımdan sıla özlemi çekenler için zahmet buyurup olanı biteni yazmışsınız. Bir kaç gün önce Sayın Çapanoğlunun bir paylaşımına aynı özlemleri dile getiren bir yorum bırakmıştım. Yazdıklarımın sadece sizin yazınızla örtüşen kısmını tekrar eklemek istiyorum.

"İnsanların yaşam şekillerinin, yaşam alanındaki ortamın nasıl yapay bir hale getirildiğini, nasıl sunnileştirildiğini, ruhsuzlaştırdıklarını görmek insana ölümden daha acı geliyor. İnsan oğlu yaşadığını sanıyor oysa özünden, kültüründen, geçmişinden koptuğu an, bunları yok ettiği zaman kendi kendini yok ediyor. Nerede benim Yozgat'ı mın konakları? Nerede salkım söğütlü dereleri? Sıra söğüt deresindeki söğütler,bu adı taşıyan Sırasöğüt mahallesi nerede? Nerede bahar yağmurlarına boyun büken taş köprüler? Ökçeli ayakkabıların ökçesiyle ritm tutan hastahane caddesindeki taş kaldırımlar? Maalesef öldürüldüler... Onlarla beraber o memleketin geleceği de öldü. Soruyorlar her gidene cevap veremiyor. Belkide o mezarlıkta yaşamamak için bunca göç cevabını bilemiyor." Demiştim.

Galiba daha fazla şeyler kaybetmişiz. Yozgat'ın yerli halkını kaybetmesi, gençliğini kaybetmesi, en önemlisi yüzde bir orandaki yerli halkın bir birini kaybetmesi, bir birini kaybeden bu halkın öz değerlerini, gelenek göreneklerini, misafirperverliğini, sıcak kanlılığını, vefa duygusunu, kadirşinaslığını, koruyucu- gözetleyici oluşunu kaybetmesi. Hangi birine üzülelim ki. Biz gurbettekiler zannediyoruz ki sılamız bıraktığımız gibi duruyor. Oysa sıla gurbetten beter olmuş. Keşke Yozgat ın yerlisi köylüsüne sahip çıksaydı, değer verseydi, köylüsü huzura erseydi topraklarını ekip biçseydi. Yozgat ın yerlileri kendilerini hep farklı görüp, köyden gelenleri sürekli irdelediler. Köyden gelenlerin çocukları okuyunca soylu aile kompleksleri kendilerini dışarı sürükledi. Bu sefer büyük şehirli aile olma çabasına düştüler. Yükünü tutan, Yozgat ı sömüren evlatlarının geleceğini bahane edip göç yoluna düştü. Gitmek istemeyen, memleketim diye kahrına katlanın kuyusu kazıldı. Devlet dairelerinde dışarıdan gelen mevki makam sahibi oldu, Yozgat ın kendi halkı başka yerlerde yükselme çabasına yollara düştü.

Sayın kiracı, yazılacak, anlatılacak öyle çok şey var ki.Kimisi öldü, kimisi göçtü. Açtık mı kutuyu, anlatacağız kötüyü. En iyisi kalsın. Kimseye kalmadı bu devran. Ben ben diyerek ettiler viran.

Selam ve saygılarımla. SUZAN
.......................................
Suzan hanım;
Evet,Yozgata dair geçmişden bugüne yazılacak ve anlatılacak çok şey var.
Ben öyle tahmin ediyorum ki;sizin de Yozgata dair birbirinden güzel hatıralarınız,değerlendirmeleriniz ve yazacak çok şeyleriniz var.
Okurlarımızda bunun farkında..İnanın az değil çok sayıda okurumuz sizi de okumak istiyor.
Aslında Yozgata dair yazmanın ve konuşmanın artık bir faydası yok.
Yok ama Yozgata karşı sorumluluk duyan Yozgatlılık şuurundaki Yozgat sevdalısı insanların Yozgata dair gözlemlerini,bildiklerini,kayda değer anılarını Yozgat tarihine not düşmek adına önemli bir ödevinin bulunduğunu düşünüyorum.
Gelecekte Yozgatın yazgısını,geçmişini ve geleceğini irdeleyecek insanlara projeksiyon olabilmek için Yozgata dair tüm izlenimlerimizi yazmamız gerekmekte..
Yozgat insanına yıllarca yazılı basınla, 10 yıldanberi de internet gazetesiyle ticari amaç gütmeden ve karşılık beklemeden 43 yıldır hizmet veren bu gazetede Yozgatı gerçekten seven, Yozgat düşünürü, özverili ve değerli yazarlarımızın arasında sizi de görmek dileğimizi sevgili okurlarım adına tekrarlıyorum.
Bu konuyu görüşmek üzere..
Selam ve en iyi dileklerimle..
Osman Hakan KİRACI
0 555 969 79 80

SUZAN -- 10.09.2017 22:52
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Hakan bey Yozgatın bugünkü durumu bundan daha güzel anlatılamaz.Kaleminize ve yüreğinize sağlık.Okurlarınız olarak bz sizden arasıra değil,devamlı yazmanızı bekliyoruz.Saygılar.
Funda -- 31.08.2017 22:03
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00