BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 23.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
187
Dün
:
4633
Toplam
:
14647244
Gündem Osman Hakan KİRACI
7 NİSAN VE 7 HAZİRAN
   Söylesem tesiri yok/ Sussam gönül razı değil/ Fuzuli       ohakankiraci@hotmail.com
Yozgat’ın bugünlerde konuşulan başlıca gündem maddesi, 25.dönem genel milletvekilliği seçimi..
Politikaya meraklı herkes birbirine soruyor :
‘7 Haziran seçimleri nasıl sonuçlanır ?’
Ak Partililer : 4-0,
MHP’liler : 2-2 ..
CHP’nin iddialı adayı Nurdoğdu ise ..
‘Yarışta biz de varız’ diyor.
Ama vatandaşa sorarsanız ,yanıt hemen hemen aynı :
AKP : 3 - MHP : 1

* * *

7 Haziran seçimlerine uzanan süreçte en merak edilen soru ise partilerin 7 Nisanda açıklanacak milletvekili aday listeleri..

Hiç şüphe yok ki; Aday listeleri seçim sonucunu mutlaka etkileyecek..
Ve yine bugünlerde de Yozgat kamuoyunda şu sorunun yanıtı merak ediliyor:
‘Ak Partinin ve MHP’nin listelerinde hangi adaylar yer alacak?’
Özellikle iktidar partisi AKP’nin kulislerinde genel merkezce hazırlanmakta olan aday listesine dair sayısız söylenti,senaryo ve spekülasyonlar dolaşıyor..
Aralarında “ sayın M.Emin Zararsız ve sayın Osman Güneş “gibi Ak Parti hükümetlerinin ağır ağabeylerinin yer aldığı 40 küsur aday adayının yarıştırıldığı Ak Parti camiasındaki liste merakı, doruk noktasında..
Önümüzdeki hafta 7 Nisanda açıklanacak Ak Parti aday listesini net bir şekilde şimdiden tahmin edebilmek kolay değil.
Kolay değil ama Ak Parti’nin Ankara ve Yozgattaki güvenilir kaynaklarından sızan bilgilere göre,40 aday içerisinde en şanslı adayın sayın Yusuf Başer olacağı yaygın bir biçimde söyleniyor.
Çünkü; Yozgat milletvekili Yusuf Başer’in malum komisyonda 4 Bakanın Yüce Divanda yargılanmalarına engel olunmasına ilişkin gösterdiği çabaları,Genel Merkez çatısı altında görev yapması ve parti disiplinine sadakati nedeniyle AK Partinin doğal lideri sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından mutlaka ödüllendirileceği dile getiriliyor.
Öte yandan meslek hayatı boyunca Ankara Üniversitesi Tıp fakültesinde hastalığına şifa arayan binlerce Yozgatlıya zengin-fakir ve partili-partisiz demeden derdine derman olmaya çalışarak hemşehrilerinin gönlünü kazanmayı başaran sayın Prof.Dr.Taner Demirer’in de seçmen tabanındaki sevilen bir kişiliğinin nedeniyle Ak Partinin Sorgun kontenjanından muhtemelen listeye gireceği bildiriliyor.
Ak Parti camiasında yeni bir isim olmasına rağmen Teşkilat eğilim yoklamasından birinci,STK eğilim yoklamasından ikinci çıktığı ve Ak Partinin Yozgatta düzenlediği kamuoyu yoklamalarından hatırı sayılır sonuçlar aldığı bildirilen Taner hoca’nın bu seçim sürecinde gerek parti bünyesinde ve gerekse Yozgat kamuoyunda yükselen trendinin onun listede yer almasına olanak sağlayacak önemli faktörleri oluşturduğunu gösteriyor.
Yozgat siyasetinin akil insanları da Taner hoca’nın Ak partiye başka partililerden oy getirecek ve katma değer kazandıracak bir aday olduğunu ifade ediyorlar.
Tabii,bu arada merak ediyorsunuzdur “ Ya diğer şanslı adaylar hangileri ? “diye..
Ak Parti milletvekili aday listesinde yer alması muhtemel diğer aday adaylarına ilişkin yeterli bilgiler edinemediğim için diğerleri hakkında somut bir tahminde bulunamıyorum.
Ama biliyorum ki; Ak Partinin Yozgat aday adayları içerisinde çok sayıda kariyer ve karine sahibi birbirinden değerli milletvekili aday adayı hemşehrilerimiz var..Dahası AKP’nin Yozgat nüfusunun ve seçmenlerinin yarısından fazlasını oluşturan kadınlarımızı TBMM’de temsile etmeye talip iddialı 3 aktif bayan aday adayı da var.Bu bakımdan Ak Parti genel merkezinin Yozgat listesini oluştururken hayli yorulacağını sanıyorum.

* * *

Gelelim Yozgat’ta MHP cephesine..
Yozgat’ın ana muhalefet partisi MHP’nin milletvekili aday belirlemesiyle ilgili olarak bugüne kadar ne kamuoyu,ne teşkilat,ne de başka bir eğilim yoklaması yaptığını duymuş değiliz.
Yozgat’ta CHP bile aday adayı kıtlığına rağmen aday belirlemede demokratik bir yöntem olan önseçime başvururken MHP aday listesini geçmişte olduğu gibi, yine ahbap-çavuş ilişkilerine göre hazırlama alışkanlığından bir türlü vazgeçemiyor.
MHP ,halkın ,seçmenin ve teşkilatların beklentilerinden habersiz olarak genel merkezde üç-beş yetkilinin takdiriyle hazırlayacağı aday listesi muhtemelen yine Ak Partinin Yozgattaki ekmeğine yağ sürecek gibi tahmin ediliyor.
Hatırlayacağınız gibi;Yozgat,bir zamanlar MHP’nin kalesiydi.
MHP’nin 2002’de Ak Partiye kaptırdığı Yozgat kalesini yeniden kazanmak gibi bir hedefi yok ki teşkilatların ve de kamuoyunun sesine kulak vermiyor.
Ve dahası etkili muhalefet de yapamıyor.
Şimdi diyeceksiniz ki;
“İyi de bu MHP son seçimde oyunu nasıl artırdı ?”
Aslında MHP’nin oyları artmamış, AKP ‘nin kaybettiği tepki oyları MHP’ye transfer olmuştu.
Önceki seçimlerin oyları iki parti arasında şöyle paylaşılmıştı:
AK Partinin 2011 genel milletvekilliği seçiminde elde ettiği 170 bin oy, 2014 il genel seçiminde 136 bine düşmüş,MHP’nin 2011’deki 47 bin oyu ise 2014 ‘de 81 bine yükselmişti.
Yani,Ak Partinin kaybettiği oylarının % 20’sini oluşturan 34 bin tepki oyu MHP’ye kaymıştı..
Sözün burasında akla şu soru da gelebilir.
Ak Parti neden oy kaybetmişti ve halen neden oy kaybı devam ediyor.
Onu da hatırlatayım.

* * *

Yozgat seçmeni ,her seçimde bin bir umutla desteklediği Ak Parti iktidarının 12 yıllık döneminin sonunda şöyle bir acı gerçekle karşı karşıya kalmıştı.
Evet,AKP’nin 12 yıllık iktidarının sonunda Yozgat,İç Anadolu’nun hızla kalkınan ve gelişen bütün il’leri içerisinde en geriye düşen il olmuştu.Bırakın İç Anadoluyu, Doğu Anadolu’nun çoğu illerinin gerisinde bile kalmıştı.Ak Parti hükümetlerinin 12 yıllık iktidarında yatırım ,hizmet ve ödenek desteği dağılımında diğer illere oranla geri plana bıraktığı,ihmal ettiği Yozgat,yine bu süreçte ciddi anlamda göç sorunu yaşıyordu.
İşte özellikle bu nedenlerle 2014 il genel seçimlerinde Ak Partinin 34 bin oyu MHP’ye gitmişti..

* * *

Ve şimdi de gelelim bundan sonrasına..
Bana göre,7 Haziran 2015, hem ülkemiz,hem Yozgatımız ,hem de Yozgat siyasetinde iddia sahibi parti ve politikacılar için oldukca önemli bir seçim miladıdır.
Yozgatın geleceği açısından da 7 Haziran seçimi kelimenin tam anlamıyla bir “ kader “seçimidir.Gerek iktidar Partisi Ak Parti ve gerekse Yozgatın muhalefet partisi MHP aday tesbiti konusunda tarihi bir sorumluluk taşımaktadır.
Evet, Ak Parti ve MHP, Önümüzdeki dönemde genel nitelikleri itibariyle Yozgat’ın geri kalmışlığının ve göç erazyonunun önlenmesine katkı sağlayacak,projeleriyle Yozgata vizyon kazandıracak ,Başkentte Yozgat’ın ve Yozgatlı’nın hakkını ve hukukunu dirayetle arayacak ve savunacak,yetenekli,düzeyli ve becerikli adaylara listelerinde yer vermeleri,CHP liste başı adayı Nurdoğdunun da halkın huzuruna farklı projelerle çıkması gerekmektedir.

Ve bu seçim sürecinde;
1-AK PARTİ’nin Yozgat’ta 7 Haziran seçinde de oy kaybetmemek veya seçimi 4-0 kazanmak gibi bir derdi varsa’ Yeni Türkiye’ vizyonu kapsamında ‘Yozgata özel’, yani Yozgat’ı en azından komşu iller düzeyine getirecek yeni Yozgat projelerini, gerçekleştirebilme kapasitesine sahip milletvekili aday listesi ile Yozgat seçmenine sunmalıdır. Ve yine Ak Partinin Yozgatta oyunu artırmak gibi bir hedefi olacaksa önümüzdeki dönem yoluna parti teşkilatlarının sevdiği ,STK’ların benimsediği ve seçmenlerin istediği ,Ak partiye katma değer getirecek yeni isimlerle devam etmelidir.

2- MHP’nin ise Yozgatta oyunu yükseltmek ve Ak Parti ile bu seçimde kafa kafaya yarışmak gibi bir niyeti varsa milletvekili adaylarını öncelikle ve acilen yaptıracağı teşkilat ve kamuoyu yoklamalarını dikkate alarak belirlemelidir.Bu arada MHP genel başkan yardımcısı sayın Sadir Durmaz’ın Ankara’dan aday gösterileceği söylenmektedir. Eğer sayın Durmaz Ankaraya kaydırılırsa, MHP milletvekili aday listesini Yozgat’ın en fazla seçmenine sahip bulunan ,merkez ilçe ve köylerinden partiye artı oy katkısı sağlayacak adayını birinci ,Sorgun adayını ikinci, Boğazlıyan,Sarıkaya ve Çayıralan bölgesini temsil edecek adayını da üçüncü sıraya koyarak hazırlamalıdır.

3-Yozgatın eski siyasetcilerinden Maliye eski Bakanı sayın Lütfullah Kayalar’ın muhtemelen Yozgat’tan bağımsız milletvekili adayı olacağı bildirilmektedir.Eğer,Kayalar aday olursa CHP’den,MHP’den bütün partilerden en fazla da Ak Partiden oy koparır,seçimin dengelerini değiştirir, hem Ak partinin ,hem de MHP’nin oy hesaplarını alabora eder.
Bağımsız milletvekili seçiir mi?
Onu şimdiden kestiremem ama özellikle iktidar partisi seçmenlerinin tepki oylarını toplayarak bu seçimde oy patlaması yapabilir.

4-CHP’ye gelince.. Listebaşı adayı sayın Bekir Nurdoğdu ,CHP’de çekirdekten yetişme teşkilatcı ve varlıklı bir sosyal demokrat siyasetcidir.Gençliğinden beri hayalini yaşadığı milletvekili adaylığına sonunda kavuşan Nurdoğdu,Yozgat’ın kırsalındaki parti tabanınını da tanır.CHP’ye Yozgatta barajı aştırıp milletvekili olabilmek için var gücünü ortaya koyacaktır.Eğer iyi bir seçim stratejisi planlayıp seçim kampanyasında uygulayabilirse 7 Haziran yarışında CHP’nin varlığını hissettirecektir.

Yozgat’ta 7 Nisanda en iyi milletvekili kadrosunu oluşturacak parti ,7 Haziran seçimine iddialı girecektir.
Yozgat siyasetinde 7 Hazirana giden süreçte hangi parti, teşkilatlarının ve seçmenlerinin beklentilerini tatmin edecek bir listeyi oluşturur ve etkin bir seçim kampanyasını gerçekleştirirse seçim mücadelesinden mutlaka karlı çıkacaktır.
25.dönem milletvekilliği seçimi şimdiden ülkemize,milletimize ve Yozgatımıza hayırlı olsun…

31.03.2015

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
Seçimde Akp:2 Mhp 1, İyi parti veya Chp 1 vekil çıkar umuyorum. böyle olması Yozgat içinde iyi olur akp vekili mecliste veya Cumhurbaşkanlığında çıkış Yozgat sorunlarını anlatmazlar şimdiye kadar anlatmadılar anlatanı da engellediler. Yozgatlının Ankara' ya yürüyüşü hatırlayınız. Yozgat dikkat çekmek için akp en az 2 vekil kaybetmesi şart. Yozgat'ımızın geleceği ve evlatları için başka sansımız yok.
Osman Baran -- 18.06.2018 16:01
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
güzel bir yorumdu yozgatta kimse rengini belli etmiyor lakin 3 AKP olur gibi ama diğer 1 kimin olur tahmin edemiyorum
Mustafa -- 16.06.2018 13:05
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN YOZGAT TARAFI
İYİ parti ve MHP’nin durumuna gelince..
Eğer,Ak Parti’nin Yozgat Teknik Direktörü sayın Bekir Bozdağ, 24 Haziran’da aynı takımla sahaya çıkarsa Yozgat’ta hem İYİ partinin ,hem de MHP’nin ekmeğine yağ sürer.
Bu durumdan MHP’den ziyade İYİ parti yararlanır.
İYİ partinin de böylesi bir fırsattan yararlanabilmesi ve Yozgat’tan 1 milletvekili kazanabilmesi için Yozgat ve ilçelerinde seçmen tabanında karşılığı bulunan,Yozgat kamuoyunda hüsnü kabul görebilecek,seçim maratonunda Ak Parti milletvekili adaylarıyla aşık atacak güçte ve partisine oy bakımdan katma değer kazandıracak,mazisi ve sicili temiz,şaibesiz,sempatik ve deneyimli bir siyasetçiyi listenin başına koymalıdır.

Öncelikle; tarafsız şekilde memleketin hayrına olan düşüncelerinizi açıkça belirtmekten çekinmediğiniz için kutluyorum.

İş yapmayan, masraf çıkarmayan vekilleri tercih eden partiler; hatırı gönlü ortadan kaldırıp, bir kez daha düşünmeliler.
Kadriye ŞAHİN -- 20.05.2018 04:26
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Ak Partinin müspet ve menfi çalışmalarını objektif bir dille yazdıktan sonra vilayetimizin en büyük problimenin nasıl çözüleceğini de anlatmışsınız yazınızda.
İktidar temsilcilerine yol haritası çizerek 14 ocak tarihini bir çıkış günü olarak hatırlatmışsınız.Güzel bi rehberlik bu..Benim merak ettiğim şey şu Akpartililerin içinden bi vicdan ve cesaret sahibi insan çıkıp da yozgatın göç belasını acaba Tayyip beye anlatacak mı,yoksa gine sadece gözlerinin içine mi bakacaklar.bence hiç kimse yozgatın derdini sayın cumhurbaşkanına anlatamaz.Sebep..
Yozgatın sahibi yokda ondan.hayırlısı olsun bakalım..
Hüsnü -- 07.01.2018 13:36
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Sayın Kiracı; Yine memleketimizin yıllık raporunu çıkarıp, gurbette yaşayanlara tablosunu çizmişsiniz. Kaleminiz her daim var olsun. Bu sefer, yazınızı okurken içim sevinçle doldu. İçime bir umut doğdu. Bekle memleketim! Dişini iki yıl daha sık demek geldi içimden... Nasıl olsa, bekleye bekleye beklemelere alıştık. İki yıl sonunda;
Hele bir şu hızlı tren tamamlansın. Semalarımızda; güvercinler gibi, ak kanatlı uçaklar havalansın. İşte o zaman tüm özlemlerime, özlediklerime kavuşurum. Sen, seni terk eden evlatların ile buluşursun. Ben; hem sana hemde senin bağrında yetişen madımağa, peynire, ete, bulgura, fasulye, yeşil nohut-una...Uğrasak iyi olurdu ama kalmamış eş dost akrabaya. Dahası araba yolculuğuna dayanamayıp hasret kaldığım Sarıtopraklık da ki anama, babama. Ahhhh, bir bilsen sılam! Yüreğim, mezar taşlarının hasretiyle, toprağının kokusuyla yanıyor buram buram! Alır mıyım buralardan; Et, peynir, nohut.. Yumurta almak için bile sana gelirim. Kim bilir, belki de sana dönerim. Hele bir aç şu yolları. Hele bir kaldır aradan uzun mesafeleri. İşte o zaman Yurdumun en uç noktasından gurbetçiler, yılda iki kez senin pazarında. Buralarda peynir kireç, et çaput, fasulye kırk çeşit. "Kangal" ın adını "şevketibostan" koymuşlar. Kökünü soyup, kilosunu otuz liradan satıyorlar. Oysa bizim köylerde bu otu atların bile önüne atmıyorlar. Ay çiçeğine çiğdem diyorlar. Çiğdem görmemişler bilmiyorlar. Çedene'nin adı "kuş yemi", çöreğin adı kumru. Aslında en çok özlediğimde çamlığın suyu. Ah o kaplıcalar. Buralarda turistik tesis yaptılar doğal kaynakları. Deniz suyu kattılar, şifa bulmuyor hastaları. Aynı havuza giriyor erkekleri kadınları. Sana turlar düzenlerim. Görsünler bizim kükürtlü kaynar kaynayan kaynakları, eşmeleri çeşmeleri. Buralarda pınarlar da yok. Tuzlu çıkıyor yer altından suları.

14 Ocak'ta Yozgat'ım senin için, dualar okuyup, hayır dağıtacağım. Hele bir "tamam" desin Cumhur başkanımız. O zaman Vallahi bu seçimde mührü AKP ye basacağım.

Tüm güzelliklere, özlemlere kavuşmanız dileğiyle. Hayırlı, mutlu yıllar.
SAYHA -- 04.01.2018 02:03
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Sayın Kiracı, Yozgat halkının hallerini yazarken en önemli halini yazmamışsınız. Siz bu memleket insanları için çırpınıyorsunuz fakat bireyler değişmedikçe, kendini yenilemedikçe asla toplumlar yenilenip değişmez, ilerlemez.Bende Yozgat dışında yaşayan bir Yozgat'lıyım. Nerede eski insanların insanlığı, terbiyesi, ağırbaşlı, saygınlığı. Yozgat'ta efsanesi kalmamış. Ağızlarında bir küfür. her laflarının baş hecesi, son cümlesi. Yorum yazıyorlar. Bir bayana nasıl hitap edilir bunu bilmiyorlar. Ters düşüncesindeki insana söverek cevap veriyorlar. Bu insanlar lağım çukurundan çıkamamış ki ilerleme kaydetsin.

Diğer taraftan, kendilerini ülkücü olunca nimetten sayan düşünce saplantısı var. oysa şimdiki ülkücüler, bir zamanlar kanlı bıçaklı düşmanları solculara yamanarak AKP yi alt etme peşindeler. Bu da gösteriyor ki, Yozgat ın ülkücüsü davasının arkasında durmayan, idealist olmayan hava balonları.

Bu hava balonlarıyla asla yol alınmaz. En ufak tepkide sönerler ve sönüyorlar.
Diğer taraftan, Yozgat'a zamanında en büyük zarar verip, bu zararın halen vebalini halka çektirmeye çalışan zadeler olduğu müddetçe de Bu şehir ilerlemez. Yozgat da Çerkez Ethem filmi çekilecekti. Neden çekilmedi? Çünkü birileri gerçek ortaya çıkacak diye Film yapımcısına yüklendiler.Çekilseydi kötümü alacaktı? Konusu ne olursa olsun. En az beşyüz kişi ekonomiye katkı sağlayacak, şehrin adı duyulacak, zihinlerde yer tutacaktı. Belki kaderi değişecekti. Diyelim ki bu işten birilerinin adı zarar gördü. Mahkeme kapıları herkese açık değil mi? Açık. fakat kimse, kendine Yar olmayan Yozgat ı, başkasına Yar etmeme derdinde.

Vesselam, bu ülkücülerle, sürekli küfür eden cemaatçiler le, her işe karışan zadeler bu şehri kal-kın-dı-ra-maz.
Yusuf Adın -- 17.12.2017 22:35
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 24.09.2017 00:45
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Sayın Kiracı; Uzun zamandır gazetenizi takip edemiyordum. Bu hafta zamanımı gazetenizdeki kaçırdığım yazılarınıza ayırmak istedim. Gördüm ki yazmayanlar yazmamakta direniyor, yazanlardan Allah razı olsun kalemlerinin döndüğünce, gönül gözleri gördüğünce yazmaya devam ediyorlar.

Ne yazık ki dünyamızda kimse mutlu değil. Ölenler Hakka kavuşuyor. Yaşayanlar özünü, sözünü, ruhunu,kültürünü kaybediyor. Bu döngünün ne tarafından bakarsanız bakın yok etme, yok ettirme söz konusu.

Yozgat ın dışında yaşayan gurbetçiler her ne kadar uzun zamandır uzaklarda yaşamış olsalar da kan bağı, can ağı,toprak dağı, özlüyor sılayı, çekemiyorlar kulağı. Bu bakımdan sıla özlemi çekenler için zahmet buyurup olanı biteni yazmışsınız. Bir kaç gün önce Sayın Çapanoğlunun bir paylaşımına aynı özlemleri dile getiren bir yorum bırakmıştım. Yazdıklarımın sadece sizin yazınızla örtüşen kısmını tekrar eklemek istiyorum.

"İnsanların yaşam şekillerinin, yaşam alanındaki ortamın nasıl yapay bir hale getirildiğini, nasıl sunnileştirildiğini, ruhsuzlaştırdıklarını görmek insana ölümden daha acı geliyor. İnsan oğlu yaşadığını sanıyor oysa özünden, kültüründen, geçmişinden koptuğu an, bunları yok ettiği zaman kendi kendini yok ediyor. Nerede benim Yozgat'ı mın konakları? Nerede salkım söğütlü dereleri? Sıra söğüt deresindeki söğütler,bu adı taşıyan Sırasöğüt mahallesi nerede? Nerede bahar yağmurlarına boyun büken taş köprüler? Ökçeli ayakkabıların ökçesiyle ritm tutan hastahane caddesindeki taş kaldırımlar? Maalesef öldürüldüler... Onlarla beraber o memleketin geleceği de öldü. Soruyorlar her gidene cevap veremiyor. Belkide o mezarlıkta yaşamamak için bunca göç cevabını bilemiyor." Demiştim.

Galiba daha fazla şeyler kaybetmişiz. Yozgat'ın yerli halkını kaybetmesi, gençliğini kaybetmesi, en önemlisi yüzde bir orandaki yerli halkın bir birini kaybetmesi, bir birini kaybeden bu halkın öz değerlerini, gelenek göreneklerini, misafirperverliğini, sıcak kanlılığını, vefa duygusunu, kadirşinaslığını, koruyucu- gözetleyici oluşunu kaybetmesi. Hangi birine üzülelim ki. Biz gurbettekiler zannediyoruz ki sılamız bıraktığımız gibi duruyor. Oysa sıla gurbetten beter olmuş. Keşke Yozgat ın yerlisi köylüsüne sahip çıksaydı, değer verseydi, köylüsü huzura erseydi topraklarını ekip biçseydi. Yozgat ın yerlileri kendilerini hep farklı görüp, köyden gelenleri sürekli irdelediler. Köyden gelenlerin çocukları okuyunca soylu aile kompleksleri kendilerini dışarı sürükledi. Bu sefer büyük şehirli aile olma çabasına düştüler. Yükünü tutan, Yozgat ı sömüren evlatlarının geleceğini bahane edip göç yoluna düştü. Gitmek istemeyen, memleketim diye kahrına katlanın kuyusu kazıldı. Devlet dairelerinde dışarıdan gelen mevki makam sahibi oldu, Yozgat ın kendi halkı başka yerlerde yükselme çabasına yollara düştü.

Sayın kiracı, yazılacak, anlatılacak öyle çok şey var ki.Kimisi öldü, kimisi göçtü. Açtık mı kutuyu, anlatacağız kötüyü. En iyisi kalsın. Kimseye kalmadı bu devran. Ben ben diyerek ettiler viran.

Selam ve saygılarımla. SUZAN
.......................................
Suzan hanım;
Evet,Yozgata dair geçmişden bugüne yazılacak ve anlatılacak çok şey var.
Ben öyle tahmin ediyorum ki;sizin de Yozgata dair birbirinden güzel hatıralarınız,değerlendirmeleriniz ve yazacak çok şeyleriniz var.
Okurlarımızda bunun farkında..İnanın az değil çok sayıda okurumuz sizi de okumak istiyor.
Aslında Yozgata dair yazmanın ve konuşmanın artık bir faydası yok.
Yok ama Yozgata karşı sorumluluk duyan Yozgatlılık şuurundaki Yozgat sevdalısı insanların Yozgata dair gözlemlerini,bildiklerini,kayda değer anılarını Yozgat tarihine not düşmek adına önemli bir ödevinin bulunduğunu düşünüyorum.
Gelecekte Yozgatın yazgısını,geçmişini ve geleceğini irdeleyecek insanlara projeksiyon olabilmek için Yozgata dair tüm izlenimlerimizi yazmamız gerekmekte..
Yozgat insanına yıllarca yazılı basınla, 10 yıldanberi de internet gazetesiyle ticari amaç gütmeden ve karşılık beklemeden 43 yıldır hizmet veren bu gazetede Yozgatı gerçekten seven, Yozgat düşünürü, özverili ve değerli yazarlarımızın arasında sizi de görmek dileğimizi sevgili okurlarım adına tekrarlıyorum.
Bu konuyu görüşmek üzere..
Selam ve en iyi dileklerimle..
Osman Hakan KİRACI
0 555 969 79 80

SUZAN -- 10.09.2017 22:52
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Hakan bey Yozgatın bugünkü durumu bundan daha güzel anlatılamaz.Kaleminize ve yüreğinize sağlık.Okurlarınız olarak bz sizden arasıra değil,devamlı yazmanızı bekliyoruz.Saygılar.
Funda -- 31.08.2017 22:03
Köprüden önce son çıkış yolu
SAYIN O. HAKAN KİRACI BU KONULARI YILLARDIR DEFALARCA DİLE GETİRDİNİZ BİZLERDE SEVE SEVE BİRAZDA ÜZÜLEREK OKUYORUZ; AMA MAALESEF YETKİLİ MAKAMLARDAN BİR SES GELMİYOR. ÜLKEMİZİ ON BEŞ SENEDİR YÖNETEN İKTİDAR PARTİSİNİN İL VE İLÇE BAŞKANLARI VE YİNE İKTİDAR PARTİSİNİN İL VE İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARI BU ŞEHRİN OYLARI İLE B.M.MECLİSİN DE TEMSİL HAKKINA SAHİP KİMSELER SÖZCÜ HEYETLER KOMİSYONLAR OLUŞTURUP BAŞBAKAN VEYA CUMHURBAŞKANINDAN YOZGAT' IN SORUNLARI İLE İLGİLİ GÖRÜŞME TALEP ETİLERDE GERİ Mİ ÇEVRİLDİLER KABUL MÜ EDİLMEDİLER? BİR SÖZ VARDIR AĞLAMAYAN ÇOCUĞA MEME VERMEZLER DERTLERİMİZİ SORUNLARIMIZI ANLATMA YOLLARINI MAALESEF BECEREMİYORUZ. RAHMETLİ ESKİ BELEDİYE BAŞKANI SALİM KORKMAZ GİBİ TUTTUĞUNU KOPARABİLEN KOPARANA KADAR DA PEŞİNİ BIRAKMAYAN BAŞKANLARA BU ŞEHRİN İHTİYACI VAR. HİZMET, DESTEK VE MADDİYATLA OLUR; BİZLERİ TEMSİL HAKKINA SAHİP OLAN KİMSELER GAYRET VE ÇABALARI YETERSİZ GELMEKTEDİR DEVLETTEN HİZMET BEKLİYORSAK, BU TEMSİLCİLERİMİZİN GAYRETLERİ İLE OLACAĞI KANISINDAYIM.SELAM VE SAYGILAR
ali-sahingoz@hotmail.com -- 3.02.2017 12:21:
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00