BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 20.02.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
218
Dün
:
4633
Toplam
:
15782966
Gündem Osman Hakan KİRACI
BAŞBAKAN ERDOĞAN'A AÇIK DİLEKÇE
   Söylesem tesiri yok/ Sussam gönül razı değil/ Fuzuli       ohakankiraci@hotmail.com
Sayın Başbakan
Anadolunun bozkırı Yozgat, uzun yıllar Bozkurtların otağı ve de MHP’lilerin kalesiydi.
3 Kasım 2002 ‘de Yozgat kalesini siz teslim almıştınız.

Yozgat, o günden bugüne bütün seçimlerde Ak Partinin Türkiyedeki sayılı kaleleri arasında yerini korudu.
Hemşehrilerimiz her seçim öncesinde Yozgata yaptığınız ziyaretlerde sizi coşkuyla karşılayıp muhabbetle uğurlarken ,bütün seçimlerde de sandıkları patlattı.
*****
Hatırlarsanız, geçen seçim kampanyasında da yine Yozgata gelmiş, Cumhuriyet alanını hınca hınç dolduran Yozgat seçmeniyle buluşmuştunuz.
Takvimler, 17 Mayıs 2011’i gösteriyordu.

Sizden önce TBMM başkanı sayın Cemil Çiçek ,elinde mikrofon hemşehrilerimize şöyle seslenmişti:
“Milletvekili sayınız 4’e düştü diye sakın üzülmeyin. Sizin birinci milletvekiliniz Recep Tayyip Erdoğan, beşinci milletvekiliniz de benim.”
Ardından siz söze başlamıştınız.
Öyle bir konuşma yapmıştınız ki…

Yozgatlıların tümünü heyecanlandırdınız, sevindirdiniz ve umutlandırdınız.
Hiç unutmuyorum o tarihi mitingte Yozgat seçmenlerine aynen şunları söylemiştiniz :
“3 Kasım 2002’de siz ,bu harekete sahip çıktınız. Siz, Ak Partiyi bağrınıza bastınız. YOZGAT, bu bakımdan BİZİM GÖZ BEBEĞİMİZDİR ,CANIMIZDIR. Yozgat’a hizmet üretmek,bizim gururumuzdur.Yozgat’ı imar etmeye ,Yozgat’ı yeniden inşa etmeye devam edecek,bozkırın ortasında, BOZOK OVASINDA BİR DÜNYA KENTİ, BİR MARKA KENT OLUŞTURMAK için çok daha fazla ter dökeceğiz”
İktidarınızın üzerinden 12 yıl, bu tarihi konuşmanızın üzerinden de 3 yıl geçti..
Yozgat,Bozok yaylasında bir dünya kenti,bir marka kenti olabilme yolunda mesafe alabildi mi ?
Üzülerek ifade edeyim ki; hayır.
Üstelik,Yozgatımız temel ihtiyaç ve sorunları çözümlenemediği için Orta Anadoluda ,hatta Doğu ve Güneydoğudaki çoğu illerin gerisinde kaldı.

*****
Sözün burasında size, Yozgat’ın genel durumuna ilişkin özet ve reel bir brifing sunmak istiyorum.
Yozgat’ta 444 bin, yurt içinde 864 bin ve yurt dışında da takriben 197 bin olmak üzere toplam Dünyada 1 milyon 505 bin Yozgat’lı yaşamaktadır.
Yozgat, geri kalmışlığı yüzünden her yıl 11 bin göç vermektedir.
Türkiyenin en yoğun göç veren 3 il arasında bulunan vilayetimizin nüfusu son 12 yılda 130 bin dolayında azalmıştır.
Yozgat’ta yoğun göç, eğer bu yoğunlukta devam eder ve durdurulamazsa TÜİK verilerine göre, 2023 yılında nüfusumuz 306 bine düşecek.
Yozgat’ın 81 il içerisindeki sosyo-ekonomik göstergeleri de iç açıcı değil…
Örneğin ;Yozgat, iller arası gelişmişlik endeksinde 70, yaşanabilir kentler arasında 72. sırada ve kamu yatırımlarından en az yararlanan 10 il içerisinde yer alıyor.

*****
Sayın Başbakanımız,
İktidarınızın 12 yıllık sürecinin son dönemlerinde devlet yatırımlarının gerçekleştirilebilmesinde ve Yozgatın temel ihtiyaç ve sorunlarının çözümünde gelinen son durum ise şöyledir:
Kırıkkale-Yozgat arasındaki duble yolun Sekili-Yozgat bölümü 10 yıldanberi tamamlanamadı.
Dahası Yozgat il sınırları içerisindeki ilçelerle bağlantılı duble yollar bile bitirilemedi.
Özellikle, Sekili-Yozgat arasındaki 60 kilometrelik duble yol zaman içerisinde yapılıyor,bir süre sonra bozuluyor,sonra onarılıyor. Bu güzergahta yıllardanberi bir ‘duble yol rezaleti’ yaşanıyor.
Ve bundan 2 yıl önce Ulaştırma Bakanınız Sayın Binali Yıldırım’ın en geç 2013 yılında beton asfalt sözünü verdiği Sekili-Yozgat yolu her ne hikmetse yine tamamlanamıyor.
Hükümetiniz, duble yollar konusunda ülke genelinde takdirle anılacak mükemmel hizmetler sergilerken Yozgat’ta sürekli ikmale kalıyor.

Vekillerinizin yıllar önce 2012’de hizmete gireceğini söylediği “Yozgat yüksek hızlı tren” proje çalışmaları ağır aksak gidiyor.
Şimdilerde hızlı trenin ancak 5 yılda tamamlanabileceğinden bahsediliyor.
Yıllar önce Yozgata vaadedilen “Çevre yolu “projesinden hiç haber yok.
21 Nisan 2012 tarihinde Yozgatta TBMM başkanı sn.Cemil Çiçek, Başbakan yardımcımız sn.Bekir Bozdağ ve Ulaştırma Bakanı sn. Binali Yıldırım’ın Yozgat halkına müjdelediği “Yozgat havaalanı” projesi sahasının yerinde yeller esiyor.

Bundan 7 yıl önce dönemin Sağlık Bakanı sn. Recep Akdağ’ın vaadettiği, şimdiki Sağlık Bakanınız sn.Mehmet Müezzinoğlu’nun “En geç 30 ayda tamamlanıp hizmete açılacak “diye geçen yıl temelini attığı Yozgat Şehir Hastanesinin inşaatına henüz başlanamadı.
Öte yandan Üniversite kampüs alanında TOKİ tarafından inşa edileceği bildirilen Tıp fakültesi Eğitim ve Araştırma hastane binasının ihalesi tamamlandığı halde inşaatına 1 yıldanberi başlanamadı.
Ve Yozgat yıllardanberi bazı destek proğramlarından yararlandırılmadı. Mesela son kez Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının besicilere yönelik hazırladığı hibe destekli 36 il’i kapsayan projeye Yozgat dahil edilmedi.
Kentimizin kirli yüzü eski sanayi sitesinde planlanan Yozgat’ın ilk kentsel projesinin inşaatına aylardanberi start verilemedi.
İktidarınız, 12 yıllık süreçte Yozgat Merkez Belediyesinin ağır borç sarmalına deva bulamadı.
Açıkcası ,Yozgatta işler yıllardanberi rayında gitmiyor. Hele son zamanlarda yatırımların gerçekleşmesinde sıkca gözlenen çeşitli aksilikler ve de yanlış icraatlar Yozgat’ın geleceğini olumsuz etkiliyor.
Yozgata ilişkin yaşanan olumsuzlukların örneklerini çoğaltmak mümkün ama sözü daha fazla uzatmak istemiyorum.

*****
Değerli Başbakan
Bu satırlarımı okuyacak olursanız belki diyeceksiniz ki ; “Ak Parti ,12 yıllık iktidarında Yozgata hizmet vermedi mi ?“
Elbette bir dizi hizmetler verdi. Yozgat, geçmişte üniversitesiz diğer iller gibi, sayenizde Bozok Üniversitesine kavuştu.
3 dönemdir süregelen devr-i iktidarınızda Yozgata verdiğiniz hizmetler ve yatırımlardan dolayı Yozgat halkı adına şükranlarımızı arzediyorum.
12 yıllık iktidarınızda Türkiye gelişti, kalkındı,büyüdü..Doğu ve güneydoğu illeri asgariden geri kalmışlıktan kurtuldu.
Ama Yozgatta gerçekleştirilen yatırımlar ve getirilen hizmetler yeterli olmadığı içindir ki; Yozgat kalkınamadı, gelişemedi ve işin kötüsü İç Anadolu illeri arasında en geride kaldı.
Yozgat , her yıl ortalama 11 bin göç verdiği için tıpkı 4.evre bir kanser vak’ası gibi erim erim eriyor.
Yozgatlı sayın Adalet Bakanımızın, Beşinci milletvekilimiz sayın TBMM başkanımızın , milletvekillerimizin , Ak Parti Yozgat teşkilatlarının Yozgatı geri kalmışlıktan kurtarma çabalarına rağmen Yozgat’ın bugünkü konumu genel anlamda içler acısıdır.
Özetle söylemek gerekirse Yozgat,bundan sonrasında ya bir Cumhurbaşkanının ya da bir Başbakanın özel ilgi ,destek ve himmetine muhtaç haldedir.

*****
Ve siz ülkemizin Başbakanısınız ve yüce milletimizin desteğini aldığınız takdirde yakında Cumhurbaşkanı olacaksınız.
Sizin Yozgatı sevdiğinizi biliyoruz.
Yozgatın sıkıntılarından, sorunlarından, geri kalmışlığından bütünüyle haberdar olmadığınızı veya haberdar edilmediğinizi zannediyorum.
Eğer,bir marka şehir olmasını düşündüğünüz ‘Bizim gözbebeğimiz ,canımız’ diye tanımladığınız Yozgat’ın yıllardanberi yaşadığı derbederliğini ve çaresizliğini bilseydiniz mutlaka sahip çıkacağınız Yozgat’ı bir Rize ,bir Siirt gibi ihya ederdiniz.

*****
Sayın Başbakanımız
Bu dilekçemin sonunda bir hususu daha vurgulamak istiyorum.
Bilmenizi isterim ki ; Cumhurbaşkanlığı seçiminde kıymetli bir hemşehrimiz adayımız olduğu halde size yine Yozgatta oy verecek onbirlerce seveniniz var.Ama seçmenlerinizin bir kısmı Yozgat’ta iyi gitmeyen yatırımlar ve yıllardanberi yaşadığı sıkıntıları nedeniyle iktidarınıza, Ak Partiye ve size kırgın..Cumhurbaşkanlığı seçiminde Yozgat’tan eski seçimlerdeki oyu almakta zorlanacağınızı tahmin ediyorum.

Bu nedenle ya Başbakan veya Cumhurbaşkanı olarak bundan sonra Yozgatın kaderine terk edilen sorun ve ihtiyaçlarıyla yakından ilgilenmeniz ve 2012 seçimleri öncesi halkımıza vaadettiğiniz “Marka Şehir “projenizin artık içini doldurmanız ,yani yarınki miting konuşmanızda Yozgatlıların gönlünü almanız,yüreklere su serpmeniz gerekmektedir.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde size de başarılar diliyor, Yozgatlılık duygularımla ve iyiniyetle kaleme aldığım Yozgata ilişkin tesbitlerimi ve önerilerimi gereği için saygı ile takdirlerinize sunuyorum.
09.07.2014

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
YAZARIN DİĞER YAZILARI
OKUR YORUMLARI
Bildik Yozgat'tan öteki Yozgat'a
Osman hakan Abi,Bu rakamların hangi yıllara ait bilmiyorum ancak,Şu gerçek varki Bahsettiğin varlıkların son 5-6 ayda bu alım gücü %50 küçüldü.Bu küçülmenin nedeni Ekonomi Yönetimi,Adalet anlayışındaki kargaşa,özgürlük anlayışının farklı bir boyuta devrilmesi;yatırımcıyı ÜRKÜTMÜŞTÜR.
16 yıllık istikrar varlığına rağmen,%50 değer kaybeden sermaye umduğu dağlara kar yağmış.Buna rağmen Her 100 Yozgatlıdan 80ni Yozgata sanayi yatırımı yapılması için,elindeki 825 tl ile 1500 tl yi sermaye yapmaya hazır. Yeter ki güveneceği bir öncü olsun.Bireyler degil,kurumsal yapılar ve reel yatırımlar olsun.Ayrıca ayağı toprağa basan,gerçekten tarıma dayalı sanayi yatımları gerekli.Hatta bunlar mikro düzeyde ve geleneksel üretimi modernize edilmiş Markalaşmaya yönelik projeler olmalı.Örnek;Erzincanın tulumu Dünya markası oldu.Bizde Çömlek peynirini önce Türkiye,sonra Dünya markası yapabiliriz.
Yakub Nurdogdu -- 04.01.2019 12:13
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
Seçimde Akp:2 Mhp 1, İyi parti veya Chp 1 vekil çıkar umuyorum. böyle olması Yozgat içinde iyi olur akp vekili mecliste veya Cumhurbaşkanlığında çıkış Yozgat sorunlarını anlatmazlar şimdiye kadar anlatmadılar anlatanı da engellediler. Yozgatlının Ankara' ya yürüyüşü hatırlayınız. Yozgat dikkat çekmek için akp en az 2 vekil kaybetmesi şart. Yozgat'ımızın geleceği ve evlatları için başka sansımız yok.
Osman Baran -- 18.06.2018 16:01
YOZGAT SİYASETİNDE ‘SKOR’ MERAKI
güzel bir yorumdu yozgatta kimse rengini belli etmiyor lakin 3 AKP olur gibi ama diğer 1 kimin olur tahmin edemiyorum
Mustafa -- 16.06.2018 13:05
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN YOZGAT TARAFI
İYİ parti ve MHP’nin durumuna gelince..
Eğer,Ak Parti’nin Yozgat Teknik Direktörü sayın Bekir Bozdağ, 24 Haziran’da aynı takımla sahaya çıkarsa Yozgat’ta hem İYİ partinin ,hem de MHP’nin ekmeğine yağ sürer.
Bu durumdan MHP’den ziyade İYİ parti yararlanır.
İYİ partinin de böylesi bir fırsattan yararlanabilmesi ve Yozgat’tan 1 milletvekili kazanabilmesi için Yozgat ve ilçelerinde seçmen tabanında karşılığı bulunan,Yozgat kamuoyunda hüsnü kabul görebilecek,seçim maratonunda Ak Parti milletvekili adaylarıyla aşık atacak güçte ve partisine oy bakımdan katma değer kazandıracak,mazisi ve sicili temiz,şaibesiz,sempatik ve deneyimli bir siyasetçiyi listenin başına koymalıdır.

Öncelikle; tarafsız şekilde memleketin hayrına olan düşüncelerinizi açıkça belirtmekten çekinmediğiniz için kutluyorum.

İş yapmayan, masraf çıkarmayan vekilleri tercih eden partiler; hatırı gönlü ortadan kaldırıp, bir kez daha düşünmeliler.
Kadriye ŞAHİN -- 20.05.2018 04:26
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Ak Partinin müspet ve menfi çalışmalarını objektif bir dille yazdıktan sonra vilayetimizin en büyük problimenin nasıl çözüleceğini de anlatmışsınız yazınızda.
İktidar temsilcilerine yol haritası çizerek 14 ocak tarihini bir çıkış günü olarak hatırlatmışsınız.Güzel bi rehberlik bu..Benim merak ettiğim şey şu Akpartililerin içinden bi vicdan ve cesaret sahibi insan çıkıp da yozgatın göç belasını acaba Tayyip beye anlatacak mı,yoksa gine sadece gözlerinin içine mi bakacaklar.bence hiç kimse yozgatın derdini sayın cumhurbaşkanına anlatamaz.Sebep..
Yozgatın sahibi yokda ondan.hayırlısı olsun bakalım..
Hüsnü -- 07.01.2018 13:36
Yozgat’ın mes’eleleri ve tarihi 14 Ocak fırsatı
Sayın Kiracı; Yine memleketimizin yıllık raporunu çıkarıp, gurbette yaşayanlara tablosunu çizmişsiniz. Kaleminiz her daim var olsun. Bu sefer, yazınızı okurken içim sevinçle doldu. İçime bir umut doğdu. Bekle memleketim! Dişini iki yıl daha sık demek geldi içimden... Nasıl olsa, bekleye bekleye beklemelere alıştık. İki yıl sonunda;
Hele bir şu hızlı tren tamamlansın. Semalarımızda; güvercinler gibi, ak kanatlı uçaklar havalansın. İşte o zaman tüm özlemlerime, özlediklerime kavuşurum. Sen, seni terk eden evlatların ile buluşursun. Ben; hem sana hemde senin bağrında yetişen madımağa, peynire, ete, bulgura, fasulye, yeşil nohut-una...Uğrasak iyi olurdu ama kalmamış eş dost akrabaya. Dahası araba yolculuğuna dayanamayıp hasret kaldığım Sarıtopraklık da ki anama, babama. Ahhhh, bir bilsen sılam! Yüreğim, mezar taşlarının hasretiyle, toprağının kokusuyla yanıyor buram buram! Alır mıyım buralardan; Et, peynir, nohut.. Yumurta almak için bile sana gelirim. Kim bilir, belki de sana dönerim. Hele bir aç şu yolları. Hele bir kaldır aradan uzun mesafeleri. İşte o zaman Yurdumun en uç noktasından gurbetçiler, yılda iki kez senin pazarında. Buralarda peynir kireç, et çaput, fasulye kırk çeşit. "Kangal" ın adını "şevketibostan" koymuşlar. Kökünü soyup, kilosunu otuz liradan satıyorlar. Oysa bizim köylerde bu otu atların bile önüne atmıyorlar. Ay çiçeğine çiğdem diyorlar. Çiğdem görmemişler bilmiyorlar. Çedene'nin adı "kuş yemi", çöreğin adı kumru. Aslında en çok özlediğimde çamlığın suyu. Ah o kaplıcalar. Buralarda turistik tesis yaptılar doğal kaynakları. Deniz suyu kattılar, şifa bulmuyor hastaları. Aynı havuza giriyor erkekleri kadınları. Sana turlar düzenlerim. Görsünler bizim kükürtlü kaynar kaynayan kaynakları, eşmeleri çeşmeleri. Buralarda pınarlar da yok. Tuzlu çıkıyor yer altından suları.

14 Ocak'ta Yozgat'ım senin için, dualar okuyup, hayır dağıtacağım. Hele bir "tamam" desin Cumhur başkanımız. O zaman Vallahi bu seçimde mührü AKP ye basacağım.

Tüm güzelliklere, özlemlere kavuşmanız dileğiyle. Hayırlı, mutlu yıllar.
SAYHA -- 04.01.2018 02:03
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Sayın Kiracı, Yozgat halkının hallerini yazarken en önemli halini yazmamışsınız. Siz bu memleket insanları için çırpınıyorsunuz fakat bireyler değişmedikçe, kendini yenilemedikçe asla toplumlar yenilenip değişmez, ilerlemez.Bende Yozgat dışında yaşayan bir Yozgat'lıyım. Nerede eski insanların insanlığı, terbiyesi, ağırbaşlı, saygınlığı. Yozgat'ta efsanesi kalmamış. Ağızlarında bir küfür. her laflarının baş hecesi, son cümlesi. Yorum yazıyorlar. Bir bayana nasıl hitap edilir bunu bilmiyorlar. Ters düşüncesindeki insana söverek cevap veriyorlar. Bu insanlar lağım çukurundan çıkamamış ki ilerleme kaydetsin.

Diğer taraftan, kendilerini ülkücü olunca nimetten sayan düşünce saplantısı var. oysa şimdiki ülkücüler, bir zamanlar kanlı bıçaklı düşmanları solculara yamanarak AKP yi alt etme peşindeler. Bu da gösteriyor ki, Yozgat ın ülkücüsü davasının arkasında durmayan, idealist olmayan hava balonları.

Bu hava balonlarıyla asla yol alınmaz. En ufak tepkide sönerler ve sönüyorlar.
Diğer taraftan, Yozgat'a zamanında en büyük zarar verip, bu zararın halen vebalini halka çektirmeye çalışan zadeler olduğu müddetçe de Bu şehir ilerlemez. Yozgat da Çerkez Ethem filmi çekilecekti. Neden çekilmedi? Çünkü birileri gerçek ortaya çıkacak diye Film yapımcısına yüklendiler.Çekilseydi kötümü alacaktı? Konusu ne olursa olsun. En az beşyüz kişi ekonomiye katkı sağlayacak, şehrin adı duyulacak, zihinlerde yer tutacaktı. Belki kaderi değişecekti. Diyelim ki bu işten birilerinin adı zarar gördü. Mahkeme kapıları herkese açık değil mi? Açık. fakat kimse, kendine Yar olmayan Yozgat ı, başkasına Yar etmeme derdinde.

Vesselam, bu ülkücülerle, sürekli küfür eden cemaatçiler le, her işe karışan zadeler bu şehri kal-kın-dı-ra-maz.
Yusuf Adın -- 17.12.2017 22:35
11- EYLÜLÜN YILDÖNÜMÜNDE İRMA KASIRGASI
Bilmiyor k; yeryüzü her canlıya yetecek şekilde yaratıldı. Bilmiyorlar ki; her canlının rızkını, onu Yaradan verir. Bilmiyorlar ki; kimse kimsenin rızkını yiyemez. Bilmiyorlar ki; kimse bu dünyada ebedi yaşamayacak ve ölümü tadacak...
Aslında bunların bir kısmını biliyorlar fakat inanamıyorlar. Müslüman olma şerefine erişemedikleri için Müslümanların kanını akıtıp, canını alıp şerefsizliklerini yüceltmeye çalışıyorlar. Bu firavun takımı dünya aleminin tanrısı olma,kırarak kırdırarak kendi cennetini kendine kurma derdinde. Farkındalar da bunun, başka cennet onlar için yok!

Hani (Onların inancına göre)inanıyorlar ya; "İsa'nın babası Allah, Anaları Meryem". Bunlar isa'yla Meryem'in çocukları. Meryem den önceki insanların babası kim se? ( Tövbe, Tövbe)
Hey şaşkınlar neden babanızın evlatlarını katlediyorsunuz. İsa'yı yaradan yaratmadı mı bunca insanı!.Babanız size bunun hesabını sormayacak mı?
Sizin Babanızı tanımam ama biz Müslümanların, Yoktan Var eden, ol deyip İsa yı Musa'yı var eden tek Yaratıcı Yüce Rabbim size soracak. Bakın ne diyor Yüce Allah ın Ayetleri.

"İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı."

Tıpkı Firavun'un izinden gidenlerle onlardan öncekilerin gidişi gibi, Rabblerinin âyetlerini yalanladılar. Biz de onları günahları yüzünden helâk ettik. Firavun ile arkasından gidenleri suda boğduk. Hepsi de zalim idiler.

O günün firavunu bu günün Amerika'sı, Rusya'sı, Çin'i,İsraili... Bunlar saymakla bitmeyecek Firavunlar. Biz Müslümanların bunlara karşı yapacağı tek şey, iman ve ihlas içinde Allah için birlik beraberlik ile dayanışma kurmak. Fakat firavunlara yandaşlık yapan firavun yanlısı kendi halkını ülkesinden sürgün etti. O makamda oturarak çocukların denizde boğulup, bombalar altında ölmesini seyretmek liderlik sayılıyor. Allah Yar ve yardımcımız olsun. Bu zulmü yaşatanlara zulmünü yaşatsın, sularda boğsun.

Saygılar Hürmetler
SUZAN -- 24.09.2017 00:45
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Sayın Kiracı; Uzun zamandır gazetenizi takip edemiyordum. Bu hafta zamanımı gazetenizdeki kaçırdığım yazılarınıza ayırmak istedim. Gördüm ki yazmayanlar yazmamakta direniyor, yazanlardan Allah razı olsun kalemlerinin döndüğünce, gönül gözleri gördüğünce yazmaya devam ediyorlar.

Ne yazık ki dünyamızda kimse mutlu değil. Ölenler Hakka kavuşuyor. Yaşayanlar özünü, sözünü, ruhunu,kültürünü kaybediyor. Bu döngünün ne tarafından bakarsanız bakın yok etme, yok ettirme söz konusu.

Yozgat ın dışında yaşayan gurbetçiler her ne kadar uzun zamandır uzaklarda yaşamış olsalar da kan bağı, can ağı,toprak dağı, özlüyor sılayı, çekemiyorlar kulağı. Bu bakımdan sıla özlemi çekenler için zahmet buyurup olanı biteni yazmışsınız. Bir kaç gün önce Sayın Çapanoğlunun bir paylaşımına aynı özlemleri dile getiren bir yorum bırakmıştım. Yazdıklarımın sadece sizin yazınızla örtüşen kısmını tekrar eklemek istiyorum.

"İnsanların yaşam şekillerinin, yaşam alanındaki ortamın nasıl yapay bir hale getirildiğini, nasıl sunnileştirildiğini, ruhsuzlaştırdıklarını görmek insana ölümden daha acı geliyor. İnsan oğlu yaşadığını sanıyor oysa özünden, kültüründen, geçmişinden koptuğu an, bunları yok ettiği zaman kendi kendini yok ediyor. Nerede benim Yozgat'ı mın konakları? Nerede salkım söğütlü dereleri? Sıra söğüt deresindeki söğütler,bu adı taşıyan Sırasöğüt mahallesi nerede? Nerede bahar yağmurlarına boyun büken taş köprüler? Ökçeli ayakkabıların ökçesiyle ritm tutan hastahane caddesindeki taş kaldırımlar? Maalesef öldürüldüler... Onlarla beraber o memleketin geleceği de öldü. Soruyorlar her gidene cevap veremiyor. Belkide o mezarlıkta yaşamamak için bunca göç cevabını bilemiyor." Demiştim.

Galiba daha fazla şeyler kaybetmişiz. Yozgat'ın yerli halkını kaybetmesi, gençliğini kaybetmesi, en önemlisi yüzde bir orandaki yerli halkın bir birini kaybetmesi, bir birini kaybeden bu halkın öz değerlerini, gelenek göreneklerini, misafirperverliğini, sıcak kanlılığını, vefa duygusunu, kadirşinaslığını, koruyucu- gözetleyici oluşunu kaybetmesi. Hangi birine üzülelim ki. Biz gurbettekiler zannediyoruz ki sılamız bıraktığımız gibi duruyor. Oysa sıla gurbetten beter olmuş. Keşke Yozgat ın yerlisi köylüsüne sahip çıksaydı, değer verseydi, köylüsü huzura erseydi topraklarını ekip biçseydi. Yozgat ın yerlileri kendilerini hep farklı görüp, köyden gelenleri sürekli irdelediler. Köyden gelenlerin çocukları okuyunca soylu aile kompleksleri kendilerini dışarı sürükledi. Bu sefer büyük şehirli aile olma çabasına düştüler. Yükünü tutan, Yozgat ı sömüren evlatlarının geleceğini bahane edip göç yoluna düştü. Gitmek istemeyen, memleketim diye kahrına katlanın kuyusu kazıldı. Devlet dairelerinde dışarıdan gelen mevki makam sahibi oldu, Yozgat ın kendi halkı başka yerlerde yükselme çabasına yollara düştü.

Sayın kiracı, yazılacak, anlatılacak öyle çok şey var ki.Kimisi öldü, kimisi göçtü. Açtık mı kutuyu, anlatacağız kötüyü. En iyisi kalsın. Kimseye kalmadı bu devran. Ben ben diyerek ettiler viran.

Selam ve saygılarımla. SUZAN
.......................................
Suzan hanım;
Evet,Yozgata dair geçmişden bugüne yazılacak ve anlatılacak çok şey var.
Ben öyle tahmin ediyorum ki;sizin de Yozgata dair birbirinden güzel hatıralarınız,değerlendirmeleriniz ve yazacak çok şeyleriniz var.
Okurlarımızda bunun farkında..İnanın az değil çok sayıda okurumuz sizi de okumak istiyor.
Aslında Yozgata dair yazmanın ve konuşmanın artık bir faydası yok.
Yok ama Yozgata karşı sorumluluk duyan Yozgatlılık şuurundaki Yozgat sevdalısı insanların Yozgata dair gözlemlerini,bildiklerini,kayda değer anılarını Yozgat tarihine not düşmek adına önemli bir ödevinin bulunduğunu düşünüyorum.
Gelecekte Yozgatın yazgısını,geçmişini ve geleceğini irdeleyecek insanlara projeksiyon olabilmek için Yozgata dair tüm izlenimlerimizi yazmamız gerekmekte..
Yozgat insanına yıllarca yazılı basınla, 10 yıldanberi de internet gazetesiyle ticari amaç gütmeden ve karşılık beklemeden 43 yıldır hizmet veren bu gazetede Yozgatı gerçekten seven, Yozgat düşünürü, özverili ve değerli yazarlarımızın arasında sizi de görmek dileğimizi sevgili okurlarım adına tekrarlıyorum.
Bu konuyu görüşmek üzere..
Selam ve en iyi dileklerimle..
Osman Hakan KİRACI
0 555 969 79 80

SUZAN -- 10.09.2017 22:52
Yozgat’ta ne var ve de ne yok
Hakan bey Yozgatın bugünkü durumu bundan daha güzel anlatılamaz.Kaleminize ve yüreğinize sağlık.Okurlarınız olarak bz sizden arasıra değil,devamlı yazmanızı bekliyoruz.Saygılar.
Funda -- 31.08.2017 22:03
YAZARA GELEN DİĞER OKUR YORUMLARI
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder. / yozgatgazetesi@yahoo.com
FAX: 0 (354) 217 49 00