BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 23.04.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
170
Dün
:
4633
Toplam
:
13785504
İŞTE AK PARTİDE İL BAŞKANLIĞI İÇİN YARIŞAN BAŞKAN ADAYLARI


İlki 24 Mayısta yapılması planlanan ,görülen lüzum üzerine 14 Haziran’a kaydırılan ve yine görülen lüzum üzerine 18 Temmuza ertelenen Ak parti, Yozgat kongresine genel merkezin uyguladığı müdahaleler, Yozgat siyaset kamuoyunun gündeminde tartışılıyor.İl kongresini 2 kez erteleyen ve Yozgat il başkan adayları arasına bir de genel merkez adayı çıkaran AKP üst yönetiminin kongreye yaptığı doğrudan müdahaleleri, Ak parti Yozgat tabanında tepkiyle karşılanıyor.AKP Teşkilat Başkanlığının genel başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile belirlediği il başkan adayı avukat Yusuf Başer’in kısa sürede parti delege tabanında yeterli desteği bulamayacağı endişesiyle kongrenin ertelediği ileri sürülüyor.Bu arada AKP, Yozgat İl başkan adaylarından Zekeriya Avşar,Cevriye Nemli,Muhsin Geyik,Çınar Başer,Süleyman Bağcı,Yusuf Başer ve Çelebi Dursun 18 Temmuz il kongresiyle ilgili propoganda çalışmalarını sürdürüyorlar.
AKP’nin sorunlu teşkilatları arasında yer aldığı bildirilen Yozgat teşkilatının il kongresinin ilk toplantı tarihi genel merkezce 24 Mayıs 2009 olarak belirlenmişti.Bu süreçte mevcut başkan Zekeriya Avşar adaylığını koymuş ve karşısına da Süleyman Bağcı’nın çıkacağı söylenirken genel merkezden gelen bir emirle kongre tarihi 24 Mayıs’tan 14 Hazirana ertelenmişti. Genel merkez kongreye ilk müdaheleyi yaptıktan sonra il başkan arayışlarına da başladı.AKP teşkilat başkanlığı,Yozgat’tan avukat Yusuf Başer,eczacılar odası başkanı Harun Lekesiz, avukat Fahri Açıkgöz ve emekli öğretmen Halil İbrahim Coşkun’u Ankara’ya çağrırarak Başbakan Erdoğan’la görüştürdü. Ancak ,genel merkez destek vereceği il başkanını belirlemede gecikince Cevriye Nemli,Muhsin Geyik ve merkez ilçe eski başkanı Celal Köse’nin dayısı Çınar Başer adaylıklarını ilan ettiler.Bu arada genel merkez de Başbakan yardımcısı Cemil Çiçek ve AKP Yozgat milletvekili Mehmet Çiçek’in referansı, Genel başkan Tayyip Erdoğan’ın onayı ile Yozgat Baro Başkanı avukat Yusuf Başer’i il başkan adayı belirleyerek ilçe teşkilat başkanlarına şifahi olarak deklere etti.Yusuf Başer’in genel merkezden destekli aday ilan edilmesinin hemen ardından AKP il eski başkan yardımcısı Süleyman Bağcı ekibiyle birlikte düzenlediği basın toplantısında adaylığını açıkladı.Zekeriya Avşar ise geçen hafta basına yaptığı açıklamada adaylıktan vazgeçmediğini kamuoyuna bir kere daha duyurdu.İl kongresine 3 gün kala da ziraat mühendisi Çelebi Dursun AKP Yozgat il başkanlığına 7.aday olarak başvurusunu yaptı.Kongreye 2 gün kala ise genel merkezden sürpriz bir erteleme kararı daha çıktı ve Yozgat il kongresinin 18 Temmuza ertelediği il başkanlığına bildirildi.
AKP Yozgat il kongresinin 2.kez ertelenmesi nedeniyle il başkanlığı yarışı siyaset gündeminde tartışılmaya devam ediliyor.AKP kurmayları ,genel merkezin parti dışından belirlediği Baro başkanı Yusuf Başer’in parti tabanında delegelere kendisini tanıtmasına olanak sağlanması için kongrenin 1 ay süreyle ertelendiğini ileri sürüyorlar.Öte yandan Zekeriya Avşar karşıtı partililer de genel merkezin kongre tarihlerini Yozgat ağır ceza mahkemesinde yargılanmakta olan il başkanı Zekeriya Avşar’ın duruşma tarihlerine göre,ayarlayıp ertelediğini belirterek,”Eğer Avşar,ceza alırsa Başer’in önündeki engel kendiliğinden yok olacak.Genel merkez bunun ince hesaplarını yapıyor”şeklinde konuşuyorlar.
Bundan önceki kongreleri 2 adayla tamamlayan Ak partide bu dönemde 7 aday yarışıyor.Bu seçimde genel merkez adayı Yusuf Başer’i Milletvekillerinden sadece Mehmet Çiçek destekliyor.Genel merkezin ve Başbakanın açık destek tavrı nedeniyle diğer milletvekillerin de seçimde avukat Yusuf Başer’i desteklemek zorunda kalacakları kaydedilerek “Ak partide Tayyip beyin emrine milletvekillerinin hiçbiri karşı koyamaz” deniliyor. Ancak, teşkilat başkanlarının ve delegelerin milletvekillerinin Yusuf Başer’e vereceği desteğe ne ölçüde uyacakları şimdiden tahmin edilemiyor ve bu nedenle de Yusuf Başer’in delege tabanında çok çalışması gerektiği bildiriliyor.
Eğer,yeni bir erteleme ve müdahele olmazsa 18 Temmuz cumartesi günü yapılacak AKP 3.olağan Yozgat kongresinde il başkanlığında yarışına katılacak adayların görevleri ve parti içi etkinlikleri şöyle :

ZEKERİYA AVŞAR : Ak partide 2 dönem il başkanlığı yapıyor. Ak parti merkez hariç diğer ilçe kongrelerinde delege listelerine Yozgattaki taraftarlarını da yazdırmıştı.Bu nedenle delege tabanında güçlü görünüyor

CEVRİYE NEMLİ : Ak partinin Yozgattaki il kadın il başkan adayı.. İl başkanlığına Zekeriya Avşar’a muhalefet için aday olduğunu açıkladı. Yozgat İl Özel İdare Müdürlüğünün işlerini yürüten özel şirketin fotokopi servisinde çalışan bir eleman..

MUHSİN GEYİK : Yozgat Tekel Bira fabrikası santral memurluğundan emekli..Mardin doğumlu ve İlahiyat mezunu. Görme engelli. Geçmişte S.S aile yapı kooperatifi başkanlığı yaptı ve Yozgatın Esentepe mevkiinde yüzlerce vatandaşın ev sahibi olmasına olanak sağladı.

ÇINAR BAŞER : Ak parti Yozgat merkez ile kurucular kurulu üyelerinden..AKP merkez ilçe eski başkanı ve milletvekili aday adayı Celal Köse’nin dayısı..serbest çalışıyor.

SÜLEYMAN BAĞCI : AKP Yozgat il teşkilatı kurucularından ve partinin ağır toplarından.. AKP İl başkan yardımcılığı görevinden geçen yıl arkadaşlarıyla birlikte istifa etmişti.Kongre takvimi öncesinde il başkanlığı adayları arasında adı geçen Eczacılar Odası Başkanı Harun Lekesiz,mali müşavir Hüseyin Durusoy,emekli öğretmen Halil İbrahim Coşkun ekipleriyle birlikte Bağcı’yı destekliyor.Bağcı,Genel merkez’in Başer’i aday çıkarmasından sonra il başkanlığına aday oldu.

YUSUF BAŞER : Avukat ve Baro başkanı.. Mücadele Birliğinin eski mensuplarından..Avukat Hayrullah Başer’in yeğeni... işadamı Hüseyin Coşkun’un da yakını..Aynı zamanda Kızılay Derneği Yozgat şube başkanı. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, genel merkez teşkilat başkanlığı ve milletvekili Mehmet Çiçek’in desteği ve genel başkan Erdoğan’ın onayı ile aday oldu.Parti genel merkezi onu şimdiden Yozgat il başkanı olarak görüyor.

ÇELEBİ DURSUN : !4 Haziran kongresinden 3 gün önce adaylığını ilan eden Çelebi Dursun emekli TKK müdürü ve Ziraat yüksek mühendisi..Ak partinin Yozgattaki ilk kurucularından.. 3 Kasım ve 22 Temmuz seçimlerinde de Yozgat milletvekili aday adayı olmuştu.Teşkilatlarla yaptığı nabız yoklamasından sonra adaylığını açıklayan Celebi Dursun’u AKP il eski başkanlarından Yusuf Bahri Yazarel ile AKP merkez ilçe eski başkanlarından Celal Köse açıktan destekliyor.
Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45