BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 25.04.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
183
Dün
:
4633
Toplam
:
13790640
GÖRME ENGELLİ ve AZ GÖREN VATANDAŞLARA HALK KÜTÜPHANESİNDE OKUMA KOLAYLIĞI


Yozgat Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Halk Kütüphanesi'nde görme engelli ve az gören vatandaşların kitap okumalarını kolaylaştırmak amacıyla gerekli donanımı kurdu.

İl Halk Kütüphanesi Müdürü Mustafa Karabacak, yaptığı açıklamada görme engelli vatandaşlara yönelik başlatılan okuma, bulmaca çözme, resim çizme, el işleri yapma ve benzeri günlük faaliyetleri başkasına bağımlı olmadan yapabilme imkanı sunan sistemin kurulduğunu söyledi. Karabacak, "Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünce sürdürülen 'Bilgiye Erişimde Engelli Değilsiniz (BİLED) Projesi'nin görme engelli kişilerin kütüphane hizmetlerinden azami düzeyde faydalanmalarına imkan sağlamak üzere ülkemiz genelinde başlatılan uygulama ile ilimizde de bu sistemi hazırladık. Kütüphanemizde görme engelliler için sesli ekran okuma programı, ekran büyütme programı ile masa üstü büyüteç sistemi ve kitap okuma makinesi aldık. Bu cihazlardan biri az görme yetisi olan kişilerin kitap okuma ya da araştırma yapmasına imkan sağlıyor. Cihaz yazıları 80 kat büyütebiliyor, üç farklı görüntüleme modu (renkli, siyah zemin üzerine beyaz, beyaz zemin üzerine de siyah) değiştirme özellikleri de bulunmaktadır. Bu vesile tüm görme engelli vatandaşlarımızı kurulan bu cihazımızdan faydalanmaya davet ediyoruz." dedi.

Karabacak, Yozgat Engelliler Derneği Başkanlığıyla irtibata geçerek görme engeli bulunan vatandaşların kütüphanelerden faydalanmalarını sağlayacaklarını sözlerine ekledi. / CHASosyal  Medyada  Paylaş

      ...

 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45