BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.01.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
223
Dün
:
4633
Toplam
:
15478663
İŞTE, İHALE TARTIŞMASININ GENİŞ ÖZETİ
Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne tıbbî malzeme alımı için geçen ay açılan ihalenin iptal edilmesinin ardından, Yeni Ufuk gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Muammer Karadeli ile Tıp Fakültesi Dekanı ve İhale Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Hasan Zafer Acar arasında gazete köşesinde başlayan ve basın toplantıları ile günlerce devam eden ihale tartışması sonunda yargıya taşındı. Ve Muammer Karadeli iddiaların yargıya intikal etmesi nedeniyle tartışmalara bugünkü yazısında “ son noktayı koydu.

Peki,Tıp fakültesi dekanı Prof.Dr. Hasan Acar ile MM medikal firması sahiplerinden ve Yeni Ufuk gazetesi yazarı Muammer Karadeli neden kapıştılar? Tartışmayı kim başlatmıştı ? Birbirlerine hangi iddiaları yöneltmişlerdi .Ve tartışma nasıl noktalandı.
İşte Yozgat kamuoyu tarafından da büyük bir ilgi ve merakla takip edilen ihale tartışmasının geniş özeti..
Günlerce süren tartışmada kim haklı,kim haksız.. Haberin yorumsuz özetini okuyun,siz karar verin..

Dekan Acar'dan gelen ilk açıklama

B.Ü. Tıp fakültesi Dekanı ve İhale Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Hasan Acar,basına yaptığı bir açıklamada Araştırma Hastanesi'nin ihtiyacı olan tıbbî cihazlar için açılan ihalede, kalemlerin yarısına teklif veren bile olmadığını belirterek, Yozgat'taki firmalara sitem etti. Acar, “Çok enteresan bir ambians var burada, 'kriz ortamı' diyoruz, 'firmalar satış yapamıyor' diyoruz, ihaleye çıktığımız malların yarısına teklif veren bile olmadı. Bu nedenle maalesef bazı ürünlerin ihalesine tekrar çıkacağız” dedikten sonra Yozgat'taki firmalara şöyle seslendi:

“Tıp Fakültesi Hastanesi'nin gerçekten açılmasını istiyorlarsa, bu konuda samimi iseler, ellerinden geldiği kadar bizim burada açtığımız ihalelere teklif versinler, katılım sağlasınlar. İsteklerini ihale sürecinden çok önce bize bildirsinler.”

Yozgat’ta medikal malzemeler satan ve bu arada Yeni Ufuk gazetesininde de köşe yazarlığını sürdüren Muammer Karadeli ise “Görünen Köy” isimli köşesinde, “Bu ihale de iptal olur” başlıklı bir yazı kaleme alarak ihalenin iptal edilmesi ihtimalinden söz edip konuya ilişkin temennisini de şöyle dile getirdi:

“Temennim, ihalenin bir kısmının iptali ile sonuçlanıp, tamamından etkilenmemesi.
Hiç değilse malzemelerin bir kısmının alınıp, kalanların bilahare tedarik edilmesi.”

Karadeli yazısında, geçen seneki ihale sürecini hatırlatırken de, faturanın o dönemin Tıp Fakültesi Dekanına çıktığını ve “yolların ayrıldığını” hatırlattı. İhaleye dair eleştirileri olduğunu ve bunu Rektör İnci Varinli’ye aktardıklarını da kaydeden Karadeli, yazısında aileyle ilgili eleştirisini şöyle anlattı:

“…İhale ilanı ile idari şartname, teknik şartname ile birim fiyat cetvelleri tamamen birbirine aykırı. İhalenin hiçbir yerinde ne en ufak bir bütünlük, ne de en ufak bir bağlantı var. Ben şöyle bir cihaz alacağım demişler, teknik şartnamede çift cihaz isteniyor, istenilenin diğeri ile en ufak bir alakası yok. İlanda liste yayınlanmış, idari şartnamede yok. İdari şartnamede ödeme şartları belirtilmiyor, sözleşmeye sallanıyor. İdari şartnamede 3 grup oluşmuş, gruplar birbirini tutmuyor, teklif mektubu cetvelinde tekrar kısmi teklife dönülüyor. Yani büyük bir ihtimalle bu ihale de KİK’te itiraz sonucu bozulur. Kaynakları verimli kullanamayan, sürekli para tenkis eden, neredeyse ihale iptalini gelenek haline getiren İdari Mali İşler bu kez rekoru kırmış olur…”

Karadeli’nin Yeni Ufuk gazetesindeki yazıları üzerine, o günlerde Tıp Fakültesi’nin Dekanlığını vekâleten yürütmekte olan Prof. Dr. Hasan Acar, bir basın toplantısı düzenleyerek, eleştirileri değerlendirip yanıtladıktan sonra Savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu da açıkladı.
Muammer Karadeli’nin tıbbî cihaz alımı ihalesiyle ilgili olarak, Rektör İnci Varinli aracılığıyla kendisine hiç doğru olmayan tekliflerde bulunduğunu iddia eden Acar, “Bu ihale de iptal olur” başlıklı yazısı nedeniyle Karadeli hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu belirterek basın toplantısında özetle şunları söyledi:

“Rektörümüz aracılığıyla doğru olmayan tekliflerde bulundu

“Hem medikal malzeme satan, hem de bir gazetede köşe yazarlığı yapan bir arkadaşımız, ben ilk göreve geldiğimde beni telefonla aradı, medikal malzemesi sattığını söyledi. Biz asla kamu yararına olmayan bir şeye göz yummayız. Doğru yolla helâl kazançla her şeye varız. Biz her zaman Yozgatlı iş adamlarına açığız. İhaleye katılan bu arkadaşımız, tek olarak katıldı ama yaklaşık bedelin iki katı bir fiyat verdiği için ihaleden eledik. Onun dışında ciddi firma katılımı olmadı. Bu arkadaşımız, rektörümüz aracılığıyla hiç doğru olmayan öneri ve tekliflerde bulundu, biz bunları da reddettik. Bu arkadaşımız, ihalenin olduğu gün köşesinde ‘Bu ihale de iptal olur’ diye yazı yazıyor.”

Prof. Acar’ın bu açıklamalarından sonra, Yeni Ufuk yazarı Bekir Çaylak da “Tıp Fakültesi’nde işler yolunda gitmiyor mu?” başlıklı bir yazı yayınladı. Çaylak, yazısında daha önce Karadeli’nin yaptığı gibi bir hatırlatmada bulunarak şöyle yazdı:

“Bugün yaşananlara baktığımda geçmişte bugünkü durumların benzerlerinin yaşanması üzerine dönemin Dekanı kısa bir süre sonra Yozgat’ı ve Üniversiteyi terk etmişti… Şimdi düşüyorum da yine geçmişe dönülmeye çalışılıyor, anlamış değilim…
Ancak kesin olan bir şey var ki; Tıp Fakültesi yetkilileri ile Yozgat’taki Medikal firmalar arasında bir takım uyuşmazlıklar görülüyor…”

Muammer Karadeli de, “Cerrahlıktan diyetisyenliğe” başlıklı yazısında, Prof. Hasan Acar’ın “Genel Cerrahi uzmanı olmasına rağmen, uzmanlık alanının aksine sanki diyetisyenmiş gibi beslenmeyle, sporla, keneyle uğraştığını” belirtip Dekan hakkında “Velhasıl kendi uzmanlık alanı dışındaki tüm işlerle uğraşmayı gelenek haline getirmiştir” diye yazdı.

Karadeli, “Dekan Bey’in açıklamaları” başlıklı yazısında ise , Yozgat’ta yapılan üniversite ihalelerinde Yozgat esnafının “tınlanmadığını” ileri sürerek, “Çünkü hangi cihaz, alet, edevat alınırsa / alınacak olursa olsun, ne şartname alınmakta, ne yaklaşık maliyet bedeli istenilmektedir. Yabancı (Yozgat dışı) hayranlığı ön plandadır. (…)Yabancı hayranlığı sadece Yozgat’la ilintili değildir. Bu işte yabancı (dış ülke) hayranlığı da çok ön plandadır” iddiasında şeklinde konuştu. Karadeli, ayrıca şunları da ifade etti:

“Kamu ihale kanunu, yönetmelik ve genelgelerinde ‘yabancı isteklilerin iştirakleri halinde yüzde 15’e kadar yerli istekliye avantaj sağlanır’ hükmüne rağmen bu avantaj yerli (Türkiye) ürünlere uygulanmamaktadır. Bırakın yerel milliyetçiliği, bunlar ülke milliyetçiliği dahi yapmamaktadır…”

Dekan Acar’ın yanı sıra üniversitenin bazı görevlilerini de eleştiren Karadeli aynı yazısını şöyle sürdürdü:

“Benzer sorunlar geçen yıl da yaşanmıştı. Bu ihmallerde, bu iltimaslarda, bu yanlışlıklarda, bu iptallerde Tıp Fakültesi Dekanlığı üyeleri kadar, İdari Mali İşler Daire Başkanlığı (üstelik başında bir Yozgatlı olmasına rağmen) eşit derecede suçludurlar.
Görevi liyakati ile yerine getirmede maalesef gerekli hassasiyeti göstermemekte, kendi hatalarını, günahlarını yerel firmalara yükleyerek işin içinden sıyrılmaya çalışmaktadırlar.”

Kendisinin ihale ile ilgili sıkıntıları, “Prof. Dr. Hasan Acar’ın bizzat ihale aşaması sürecindeki yanlışlıkların kaygılarını” Rektör Varinli’ye ta 13 Haziran’da aktardığını ifade eden Karadeli, “yanlışlıkları, aksaklıkları, eksiklikleri, yetersizlikleri ta o gün doküman olarak da sunduğunu” belirterek, şunları da yazdı.

“Sayın Rektörümüz arzu ederlerse ihale evraklarını, şartnamelerini ve dokümanlarını ihale bilgisi olan kişi ve uzmanlara birebir inceletebilir. Kendileri ihale dosyasını inceleyerek yerel firmaların katılıp katılmadığını, Dekan vekilinin açıklamalarının "yerli mi / yersiz mi, doğru mu / iftira mı?" olduğunu rahatlıkla görebilir…”

Karadeli Prof Acar’la ilgili eleştirel yazılarını sürdürürken “Hop dedik Sayın Dekan, hop” başlıklı makalesinde de Prof. Acar’ın kendisini “ihaleye fesat karıştırmak”la suçladığını, ancak ihalenin yapılacağı gün yayınlanan köşe yazısında ihalenin Kamu İhale Uygulama Yönetmeliği’ne aykırılık teşkil ettiğini belirtip “önleminizi alın” uyarısında bulunmanın, ihaleye fesat karıştırmak olmadığını söyledi

Prof. Acar’ın, kendisinin köşe yazılarınıı ihaleyle, ihale süreciyle ilişkilendirerek “bulanık suda balık avladığını” ileri süren Karadeli, Prof. Acar’ın, “çamur at, izi kalsın” anlayışıyla, hem kendisini, hem de ihalenin çıkmaza girmesine sebep olan beraberindeki kişileri kurtarmak istediğini ifade etti.

Karadeli, Prof. Acar’ı,ayrıca asılsız itham, yalan beyan ve iftira ile kişileri itham altında bırakmaya çalışmakla suçladı. “Gözünü kırpmadan Rektörü de töhmet altında bırakmaktan, mahiyetindekileri yıldırmaktan da imtina etmiyor” diyen Karadeli, açıklamasının mahallî basında yer almaması yüzünden Prof. Acar’ın “çıldırdığını” yazdı.
Prof. Acar’ın basında yer almayışından şikâyetçi olduğu açıklamalarını, “noktasına virgülüne dokunmadan” yayınlayacağını ancak bir yazı dizisi hâlinde bu iddialara tek tek cevap vereceğini duyuran Karadeli, “Okurlarıma bu söyleşiyi kaçırmamalarını tavsiye ediyorum” diye uyardı.

Bu arada, Tıp Fakültesi Dekanlığı’nı vekâleten yürüten Prof. Dr. Hasan Acar, YÖK tarafından asaleten Dekanlığa atandı. Yozgat Valisi Amir Çiçek de, Acar’ı makamında ziyaret ederek Dekanlığa asaleten atanmasından dolayı kendisini tebrik edip hastane içinde sürdürülen çalışmaları gözlemledi.

Karadeli’nin “Hop dedik Sayın Dekan, hop” başlıklı yazısına ve bu yazıda yer alan , “kuyruklu iftira “olarak nitelendirdiği iddialara düzenlediği basın toplantısı ile cevap verdi ve birtakım suçlamalarda da bulundu.

Karadeli’nin, yaklaşık bedelin 2 katı teklif verdiği için bunu kamu yararına aykırı görerek ihaleyi iptal ettiklerini belirten Prof. Acar, Karadeli’nin, “ihaleye katılabilmek için gerekli teknik bilgileri ihtiva eden dokümanların ihaleden önce kendilerine verilmediği” şeklindeki iddiasının doğru olmadığını söyledi ve “Yani, ihaleye katılmadan önce, istediği bütün teknik bilgileri makbuz karşılığında almıştır” dedi.
Karadeli’nin, ‘uzmanlara yaptırması gereken fiyat tesbiti gibi teknik çalışmaların kendisi tarafından yapıldığı’ şeklindeki iddiasının da “kocaman bir iftira” olduğunu kaydeden Dekan Acar, ihalenin hazırlık aşamasında, biyokimya uzmanı Doç. Dr. Fevzi Polat’a çok ciddi bir hazırlık yaptırdığını söyledi.
Dekan Acar, Karadeli’nin, “kendisinin ihaleye katılan firmalardan birisiyle görüşüp, imkânlarını ve yetkilerini kullanarak, ihale ve şartname karşılığı, oğlunu sözkonusu firmada işe soktuğu” şeklindeki iddiasını da cevapladı. Prof. Acar, ihaleye Karadeli’den başka katılan olmadığını belirttikten sonra, Kimya Mühendisi olan oğlu Zeki Acar’ın, Ankara OSTİM’de bir galvaniz firmasında çalıştığını, o firmanın da bu ihaleyle hiçbir ilgisinin olmadığını vurguladı.

Muammer Karadeli için “Bir kötü iftira daha atarsa, aynı şekilde tekrar cevaplarım” diyen Acar, kendisi bu makamda olduğu sürece, rakamları ‘asla ve asla’ Karadeli’nin istediği seviyeye çıkartmayacağını ilan etti.
Prof. Dr. Hasan Acar’ın bu basın toplantısından sonra Muammer Karadeli,bugün “Zorunlu erteleme” başlıklı bir yazı yayınladı. Yazısında, Acar’ın iddialarının tamamının yalan ve yanlış olduğunu ileri süren Karadeli, şunları yazdı:

“… zeyilname tarihi 07.08.2008 tarihi son gündür, zeyilname istemiştir, ihalenin ertelenmesine neden olmuştur demekte, ortaya belge koyamamaktadır. Çünkü öyle bir talebimiz yoktur, bizden başka herkes zeyilname istemiştir. Öyle ki, maliyet bedeli şudur, 2 katı deniyor. Bizim maliyet bedeli için verdiğimiz fiyat yoktur, varsa belgesi ortaya çıkmalıdır. Kaldı ki, maliyet bedel tespiti yanlıştır, çünkü ihaleye çıkan cihaz makro olup (bütçe talimat uygulama fiyatlarından bellidir) yaklaşık maliyette kullanılan rakamlar anlaşılan o ki düz eliza fiyatlarına göre hazırlanmıştır. İtirazımız var mı? Asla, hayır, çünkü yanlış da olsa o yetki kurumun kendi inisiyatifindedir, takdir kendilerinindir.”
Karadeli, tartışmanın yargıya intikal ettiğini ve bundan sonra kimin haklı kimin haksız olduğuna yargının karar vereceğini belirterek, daha önce yazı dizisi hâlinde yayınlayacağını duyurduğu cevaplarını geri çektiğini açıkladı.

Bu arada Karadeli, Prof. Acar’ın tekzip metnini de, “Zorunlu erteleme” başlıklı yazısıyla birlikte köşesinde yayınladı.


Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45