BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 18.01.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
216
Dün
:
4633
Toplam
:
15463590
2 GAZETE ARASINDAKİ KAVGANIN 2.PERDESİ


Yozgat kent merkezinde günlük yayınlanan Yozgat HABER ile İLERİ gazeteleri ek kontenjan resmi ilan paylaşımı ve internetten kullandıkları İktibas yazılarının ‘aşırma,çalma,çırpma,’ türünden olduğu iddiaları yüzünden okurlarının huzurunda kıyasıya tartıştılar. Geçen hafta önce Y.Haber gazetesinden İnan Soyer ile İleri gazetesinden Yasin Kayhan arasında başlayan resmi ilan ek kontenjanı ve alıntı haberler tartışmasına Yozgat Haber gazetesi editörü Yusuf Koçsoy karışınca her iki gazete arasındaki tartışma sertleşti. Koçsoy’un “İnternetten haberi aşırmak fiilen hırsızlıktır”ithamına büyük tepki gösteren İleri gazetesi yazarlarından Seda Erkılıç, konuya ilişkin makalesinde Koçsoy’un geçen yıl yaptığı ve kendilerine öğrettiği alıntı işini itiraf ederek “Koçsoyun İnternetten aşıramayacağı haber yoktur. Hırsızlığın yolunu bana göstermeyen kişi olsaydı bu yazıyı yazmazdım “dedi.Evren Kurban da Koçsoy’un İleri gazetesine yönelttiği “ hırsızlık” yakıştırmasına daha ağır bir dille yanıt verdi.Koçsoy’u Yozgattaki gazeteleri birbirine düşürmekle suçlayan Kurban,Yozgat’ta Yusuf Koçsoy’la aynı mesleği yaptığı için utandığını söyledi.


Geçen hafta başlarında İnan Soyer İleri gazetesinin muhtevasının internet alıntısı olduğunu iddia ederek başlattığı tartışmanın devamında Yozgatta 4.gazeteye tahammül edemeyeceklerini, Haber gazetesini 30 sayfa bölgesel yayınlamayı hedeflediklerini açıkladı ve bu arada İLERİ gazetesinin ihaleye fesat karıştırmaktan lekeli olduğunu söyledi.Yasin Kayhan ise İnan Soyer’in Merhaba gazetesini bahane edip daha önce verdiği sözlerinde durmadığını belirterek Soyer’in Yeni Ufuk ve İleri gazetesinin ilanlarına göz diktiğini ileri sürdü.Y.Haber gazetesinin de internetten alıntı,kopyalama ve yapıştırma haberlerini kullandığını belirten Kayhan,internet haberlerinin Haber gazetesince Yozgata nasıl uyarlandığını da anlattı.İleri ve Y.Haber gazeteleri arasında sürdürülen “ek resmi ilan kontenjan ve alıntı haber “ kavgasını Yozgat bürokrasisi dikkatle,Yozgat kamuoyu ibretle ve Yozgat medya dünyası ise her iki gazete mensuplarının hakaret varan ifadelerle birbirlerini suçlamaları nedeniyle de üzüntüyle izledi.KOÇSOY OLAYA BULAŞINCA KAVGA BÜYÜDÜ

İnan Soyer ile Yasin Kayhan arasında köşe yazılarıyla süren eleştiri düellosuna Y.Haber editörü Yusuf Koçsoy girince kavga büyüdü, karşılıklı suçlamaların dozu kaçtı.Koçsoyun yazısına İleri gazetesinden Seda Erkılıç ile Evren Kurban büyük tepki gösterdi.KOÇSOY’ DAN “HIRSIZLIK” SUÇLAMASI

“Haber aşırmak açıkça çalmaktır” başlıklı yazı ile iki gazete arasındaki düelloya katılan Yusuf Koçsoy,İleri gazetesinin iktibas haberleri konusunu alenen hırsızlık olarak yorumladı ve “Bir fikir ve emek ürünü olan haberi aşırmak, fiilen bir hırsızlıktır Yasal olarak da hırsızlıktır,ahlaken de hırsızlıktır” dedi.

Haber ve yazıların sahiplerinin ürünlerini izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapılması gerektiğini vurgulayan Yusuf Koçsoy ,yazısının son bülümünde şunları yazdı:

“Zira,görülen o ki,başkalarının haberini,yazısını ar duygularından sıyrılarak alıp çalan kendi malıymış gibi satmak türü bir “gastecilik” doğmuştur.”

ERKILIÇ : BİZE HIRSIZLIĞIN YOLUNU KOÇSOY GÖSTERDİ

Yusuf Koçsoy’un bu ağır suçlamaları Y.Haber ile ileri gazeteleri arasındaki kavganın alevini şiddetlendirdi.İleri gazetesinin Yazı İşleri Müdürü Seda Erkılıç ile aynı gazetenin yazarı Evren Kurban 17 Ocak tarihli İleri gazetesindeki köşelerinde Yusuf Koçsoy’un ‘hırsızlık”suçlamalarına sert yanıtlar verdiler. Erkılıç“Yazıklar olsun” başlıklı yazısında, Yusuf Koçsoy’u internetten kıs yollardan haber aşırma öğretmeni olarak ilan etti.

Seda Erkılıç,ağır bir dille eleştirdiği Yusuf Koçsoy hakkında birtakım iddialarda bulunurken şunları yazdı:

KOÇSOYUN AŞIRAMAYACAĞI HABER YOKTUR

“ ………………………………

Birkaç defa okudum.Bir insan nasıl olur da bir suçu karşı tarafa mal etmeye çalışır diye uzun uzun da düşündüm.

Kendisiyle geçen yıl bugünlerde mesai arkadaşıydık.Kendisinin isteyip de bulamayacağı, aşıramayacağı internet haberi yoktur.Bunu çok iyi bilirim.Hatta kendisinden öğrendiğim birkaç internet sitesini de halen kulanmaktayım.ne yalan söyleyeyim.

………………………………..

GEÇEN YIL HIRSIZLIK DEĞİLDİ DE…

Bu yüzden de Koçsoyun geçen yıl yaptığı ve herkese öğrettiği bir işi niye bu kadar abartıp ,bizleri suçlamaya çalıştı,bir türlü anlamadım.

Bir yıl önce kendisiyle mesai arkadaşıyken bu sitelerden haber kullanmam hırsızlık değildi de kendisi başka gazeteye gittiğinde mi hırsızlık oldu.merak ediyorum.Hırsızlık ağır bir itham.insanın altından kalkamayacağı kadar ağır bir itham ..

Hani bir laf vardır ya böyle durumlarda pek severim bu sözü.Söyleyeni de rahmetle yadederim hep …Dinime küfreden Müslüman olsa içim yanmayacak.

Bu yüzden bana hırsız diyen kişi hırsızlığın yolunu bana göstermeyen kişi olsaydı inanın bugün sizlere bu yazıyı yazamayacak kadar ağır bir psikolojinin içerisine girer,bu yazıyı da yazmazdım.

………………………………..

Bilgisayar sisteminde internet dünyasında kısa yollar vardır ya işte sayın Koçsoydan öğrendik bu kısa yolları..

………………………………..

Sayın Koçsoy gibi oturduğumuz yerden gazete çıkartma yoluna gitmedik.herkesin yaptığı gibi kısa yolları biz de kullandık,ama araştırmayı doğrulamayı ihmal etmedik.

………………………………

HİÇBİR YERDE DİKİŞ TUTTURAMADI

İnsanlar bazı ithamlarda bulunurken önce iğneyi kendisine batırıp daha sonra çuvaldızı karşısındakine batırmalıdır.Hiçbir yerde dikiş tutturamayan,her gittiği yeri karıştıran insandan bir şey beklemek zaten yanlış olur diyorum.

Söylenecek çok söz ,konuşulacak çok laf var aslında.Ama bunlar şimdilik bende saklı kalsın.

Küçük bir hatırlatma daha,eğer bu tip belden aşağı yazılar devam ederse biz de dökeriz eteklerimizde ne varsa ..Artık sen gazetecilikte artı doksanları oynuyorsun.”

“KOÇSOY’LA AYNI MESLEKTE OLMAKTAN UTANIYORUM”

İleri’nin yazarlarından Evren Kurban da , 17 Ocak’ta tarihli yazısında , (Erkılıç gibi) tartışmaya Yusuf Koçsoy’un hırsızlık suçlaması nedeniyle dahil olduğunu açıkladı.

Koçsoy’u “her devrin adamı” ve “Yozgat basınında ne kadar gazete var ise, en az 2’şer defa girip ortalığı karıştıran kişi” olarak nitelendiren Kurban, Koçsoy’la aynı meslekte olmaktan utandığını ifade etti. Kurban,”Yusuf Koçsoyun gazına gelme inan abi”başlıklı yazısında Koçsoy ile ilgili şunları yazdı:

“……………………….

Ey Yusuf Koçsoy ,Yozgat küçük memleket,senin ne olduğunu ,nasıl bir gazeteci olduğunu tüm gazeteler biliyor.Senin amacının ne olduğunu ,neye hizmet ettiğini Yozgat halkı da biliyor.

…………………………..

KOÇSOY GAZETELERİ BİRBİRİNE DÜŞÜRÜYOR

Evet öncelikle Yusuf Koçsoyu gelin bir tanıyalım.Yusuf Koçsoy her devrin adamı olmak adına çalıştığı tüm gazetelerde düzen bozan kimliğini elinde tutan tek bir şahıstır.

Yusuf Koçsoy İleri gazetesinde 2 defa,Yeni ufukta 1 defa ,Yozgat gazetesinde 1 defa ve Y.Haberde ise 2 defa görev yapmıştır.Ayrıca dergilerde çıkartmıştır.Ama hiç uzun soluklu çalıştığını gören olmadı.

Nedeni apaçık ortada ..Düzen bozup benlik duygularını ortaya çıkarmak istemesinden .Maşallah girip çıkmadığı bir kurum kalmadı.

Ve en önemlisi çalıştığı her gazete onun zamanında diğer tüm refikleriyle kavga edecek durum ve hal aldı.Amaç belli hem şimdiki kurumdan,hem de diğer çalıştığı kurumdan öç almak..

………………………….

Güya gazetecilik okulunu bitirdin öyle mi?

Eğer o okullarda senin kullandığın yazı karekteri öğretiliyor ise tüküreyim o öğretilen karektere..

Artık sen siyaha siyah desen dahi ne halk, ne de gazeteciler inanmıyor.

Yeter bırak bu mesleği hem kurumlar rahatlasın,hem de biz gazeteciler..”””Haber: Yozgat muhabir / Redaksiyon :Yozgat gazetesi

------------------------------------------------------------------

SOYER : YOZGATTAKİ BÜTÜN GAZETECİLER 2.LİG’DE.. KOÇSOY 1.LİG ADAMI

Yusuf Koçsoy, İleri gazetesi yazarlarından Seda Erkılıç ile Evren Kurban’ın sert yazılarına cevap vermek yerine susmayı tercih ederken İnan Soyer de Erkılıçın eleştirilerini bir yana bırakıp sadece Evren Kurban’ın “Yusuf Koçsoy’un gazına gelme İnan abi” başlıklı Koçsoya yol vermesini öneren yazısını yorumlayarak İleri gazetesi ile günlerdir köşesinden sürdürdüğü tartışmalara şimdilik son noktayı koydu.

Y.Haber gazetesi yayın müdürü İnan Soyer, İleri Gazetesinin Yusuf Koçsoy’a ilişkin itham ve eleştirilerine karşılık Evren Kurbana cevap mahiyetinde 19 Ocak 2009 tarihli kaleme aldığı yazısında Koçsoy için gereğini yapması yolunda başkalarından da çeşitli telkinler aldığını belirterek şunları yazdı:

“Hatırlatmakta yarar görüyorum.’Gereğini yap’ diyen sadece sen değilsin.Vali de Belediye Başkanı da –ve daha birçok kişi-aynı görüşte.Nerden mi çıkardım bunu.Şurdan:’Hakaret’ varsayımıyla bir yazısından ötürü mahkemeye verilmesi gerekirken, hem bendeniz,hem de gazetemize dava açılıyor aynı zamanda.Benim aklım ermezdi de senin gibi büyükler fısıldadı kulağıma: ‘Yusuf Koçsoyun yazı yazmasına mani olun;hatta defedin gitsin.Yoksa başınıza çok bela açar..”anlamı taşıyormuş açık mesaj.O halde bile sahip çıktılar;’canın sağolsun..”Aynen devam” mesajı vererek moral şırıngaladılar.”

İnan Soyer, uzun uzadıya anlattığı Koçsoy’u “ Yozgattaki bütün gazeteciler bir yana o bir yana; herkes ikinci lig’de bir tek o birinci lig adamı”diye tanımladı ve editörüne meslek hayatı boyunca sahipleneceğini okurlarına deklere ettikten sonra yazısını şöyle bağladı:

“Yusuf Koçsoy,sadece Yozgat haber’de bugünü kotarmadı,gelecek 10-15 yılı garantiye aldı:ümidimi kestim ben,öyleki hissemi devretme arefesindeyim.Sen de /siz de kesseniz iyi olur.Baki selamlar.”


(21.01.2009)


Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45