BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 18.02.2020 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
245
Dün
:
4716
Toplam
:
17735063
MİLLETVEKİLİ YUSUF BAŞER’DEN ROMA HAMAMINA İLİŞKİN AÇIKLAMA


AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, Sarıkaya Roma Hamamı’nın son durumu hakkında açıklamalarda bulundu.
Başer, Sarıkaya Roma Hamamı’nda kazı çalışmalarının tamamlandığını belirterek, ziyaret edilebilir hale getirilmesi için örenyeri projesi hazırlanması ve uygulanması aşamasına gelindiğini açıkladı.
Yapılan arkeolojik ve kamulaştırma çalışmaları hakkında detaylı bilgiler veren Başer, Roma Hamamı’nı gün yüzüne çıkarabilmek için Yozgat İl Özel İdaresine ait 4 kamu binasının yıkımına başlamak suretiyle, Roma Hamamının ön cephesini kapatan ve büyük havuzun üzerine oturduğu tespit edilen özel mülkiyete ait 3 binanın da 2014 yılında kamulaştırılarak yıkıldığını, Roma Hamamının doğuya doğru uzanması sebebiyle bu kesimdeki parsellerin tamamının da kamulaştırma yapılarak kaldırıldığını belirtti.
Milletvekili Başer, kaplıcaların yer aldığı alanın da Koruma Bölge Kurulu tarafından 1. derece Arkeolojik sit alanı kapsamına alındığını açıkladı.
Arkeolojik kazılar zaman ve sabır gerektirir.
2010 yılında başlayan kazı çalışmalarının ancak 2018 yılında tamamlandığını vurgulayan Başer, Arkeolojik kazıların uzun zaman ve ince işçilik gerektiren, sabırla yapılan, çalışmalar olduğunu vurgulayarak, “Vur kazmayı çıksın tarihi eser” mantığıyla çalışmanın mümkün olmadığını söyledi.
Sarıkaya’nın turizm potansiyelinin ortaya çıkartılması ve değerlendirilmesi için gayret gösterdiklerini vurgulayan Başer, Sarıkaya Roma Hamamının kendi iktidarları döneminde sit alanına dahil edildiğini, yine kendi iktidarları döneminde kazı çalışmalarının tamamlanarak Roma Hamamının gün yüzüne çıkartıldığını belirtti.
Roma Hamamının geleceğinin planlanması için ilgili kamu kurumları, yerel yönetimler, kalkınma ajansı ve sivil toplumun iştirakiyle oluşturulan komisyon kurduklarını vurgulayan Başer, komisyonun “Sarıkaya Roma Hamamı Master Planı”nı hazırlayarak belli sürelerde ulaşılacak hedefleri belirlediğini, Bu planlama çerçevesinde çalışmalarının devam ettiğini, 2020-2023 yıllarında “Roma Hamamının ziyaret edilebilir hale getirilmesi için örenyeri projesi hazırlanması ve uygulanması” hedefine yönelik çalışmaların titizlikle takip edildiğini vurguladı.
13.12.2019

Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45