BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 10.12.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
194
Dün
:
4716
Toplam
:
17448575
KOLTUK ALTINDA ‘KÜÇÜK KESİ’ YÖNTEMİYLE KALP AMELİYATI


Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde ilk kez uygulanan koltuk altından küçük kesi (minimal invaziv) yöntemiyle kalp ameliyatı yapıldı.
Nefes darlığı, çabuk yorulma ve çarpıntı şikayetleri ile Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne başvuran iki kardeşte yapılan tetkikler sonucunda atrial septal defekt (ASD) olduğu tespit edildi ve ameliyat olmalarına karar verildi.
Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferit Çiçekçioğlu ve ekibi tarafından koltuk altı küçük kesi (minimal invaziv ) cerrahi yöntemi ile göğüs kafesi kesilmeden iki kardeşin doğuştan delik olan kalp delikleri sorunsuz olarak kapatıldı.Koltuk altı kesi yöntemi kullanılarak göğüs kafesi kesilmeden yapılan ameliyatla sağlığına kavuşan iki kardeş taburcu oldu.
Ameliyatı gerçekleştiren Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferit Çiçekçioğlu, “Nefes darlığı, yorgunluk ve çarpıntı şikayetleri ile kliniğimize başvuran hastalarımızda yaptığımız tetkiklerde Atriyal septal defekt (ASD) (kalbin kulakçıkları arasındaki duvarda açıklık) olduğunu tespit ettik. İlk önce erkek kardeşi bir ay sonrada ablası aynı yöntem ile ameliyat oldu. Bu ameliyatı koltuk altı küçük kesi yöntemi ile yaptık. Ameliyat hastanemizde ilk kez yapılıyor ve bunun avantajları ise hastanın göğüs kafesi kemiği kesilmiyor, yara izi görünmüyor, hastanın daha az ağrılı ve daha az kan nakli ile hızlı iyileşerek hızlı taburcu olma olanakları sunuyor. Hatay ilinden gelen iki kardeş, yaptığımız bu başarılı operasyonla sağlığına kavuştu. Bu tür operasyonları hastanemizde başarı ile uygulamaktayız”dedi.
23.10.2019

Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45