BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 14.12.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
178
Dün
:
4716
Toplam
:
17452615
ARKEOLOJİK YÜZEY ARAŞTIRMALARININ 3,ETAP ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI


Yozgat ve İlçelerinde Arkeolojek yüzey araştırması 3. etap 2019 yılı çalışmaları tamamlandı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni ile Yozgat Bozok Üniversitesi adına Yozgat İli ve İlçelerinde “Klasik, Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerinin” araştırıldığı Arkeolojik Yüzey araştırması, Yozgat Bozok Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Hacer Sancaktar başkanlığında gerçekleştirildi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi olarak Nevşehir Koruma Kurulu uzmanlarından Oruç Durmuş denetiminde yürütülen 2019 çalışmaları Yozgat Bozok Üniversitesi, Hitit Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi ilgili bölümlerinden öğretim üyeleri ve öğrencilerinin katılımıyla başarıyla tamamlandı. Lojistik olarak, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörlüğü ve Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı ve Çekerek Kaymakamlığı tarafından lojistik ve altyapı desteği sunulan araştırmanın üçüncü yılında Çekerek, Aydıncık ve Kadışehri ilçelerinde yeni yerleşimler tespit edilerek taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarının yerinde belgelenmesi yapıldı.
Mevcut tespitler ışığında Yozgat’ın Anadolu kültür tarihi içerisindeki yeri konusunda çok önemli sonuçlara ulaşıldı. Bu sonuçlar Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından organize edilen bilimsel toplantılarda ve yayın organlarında bilim dünyasına sunulacaktır. Projenin 3 yıllık etabı sonucunda elde edilen verilerin tamamı yazım aşamasında olan ve 2019 yılı içerisinde basılması planlanan bir kitapta derlenecek.
Proje kapsamında; kaymakamlıklar, belediye başkanlıkları ve köy muhtarlıkları ile koordinasyon içerisinde bir çalışma yürütülerek yerel yönetimlere kültürel mirasın korunmasına yönelik bilgilendirmeler yapıldı.
18.07.2019


Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

 
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45