BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 17.10.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
187
Dün
:
4716
Toplam
:
17171949
CHP MİLLETVEKİLİ KEVEN ‘SÜNE’ TEHDİDİNİ TBMM GÜNDEMİNE SUNDU


Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, buğday ekim alanlarına zarar veren süne zararlısı ile mücadelenin Yozgat’ta ihmal edilmesini TBMM gündemine taşıdı.

Süne zararlısının Yozgat’ta geçen yıla göre % 500 artış gösterdiğine dikkat çeken Keven, konuşmasında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye ilaç fiyatlarında ki artıştan dolayı süne ile mücadelede bir gecikme olup olmadığını sordu.

“Tarım konusunda çalışma yapan herkes bilir ki buğday üretiminde süne zararlısı ile mücadele önem arz etmektedir. Yozgat ilimiz yıllık 670 bin ton üretim ile buğday üretiminde söz sahibi bir ildir. İl Tarım Müdürlükleri’nin bugüne kadar yürüttüğü süne ilaçlamasının son zamanlarda Yozgat’ın çeşitli bölgelerinde yapılmadığına dair şikâyetler alınmaktadır. Gerekçe ise ilaç fiyatlarında ki yüksek artıştır. Yerköy, Yenifakılı, Boğazlıyan, Sarıkaya, Sorgun, Şefaatli ve merkeze bağlı köylerde yoğun süne zararlısı tespit edildiğini İl Tarım Müdürü de ifade etmektedir. Bu ilaçlama zamanında yapılmadığı için süne popülasyonu geçen yıla göre yüzde 500 artmış durumdadır. Süne ile yeterince mücadele edilmezse çiftçimizin ürettiği buğday düşük kaliteli olacak ve maalesef düşük fiyata satmak zorunda kalacaktır. Açıklanan buğday taban fiyatı zaten çiftçiyi yoksulluğa mahkûm eden bir fiyat olarak açıklandı. Birde buğdaya süne zarar verirse fiyatı daha da aşağıda seyredecektir. Süne ile mücadele bugüne dek devlet eliyle yapılmaktadır çünkü çiftçinin inisiyatifine bırakılmayacak kadar önemli bir konudur. Çiftçi ilaçlama yapmayı unuttu veya zamanında yapmadı gibi bir gerekçe kabul edilemez. Tarım ve Orman Bakanlığı süne zararlısını artış göstermeden engellemekle görevlidir. Çiftçinin sağlıklıca ve güvenli bir şekilde ürününü hasat etmesini sağlayacak ek destekleri sunmakla görevlidir. Buğdayı ithalata mahkûm edip diğer yandan kendi çiftçimizin ürünü elinde mi kalıyor, böcek mi yiyor deyip kaderiyle baş başa bırakmış olan bu anlayış kabul edilemez. Yozgat’ta çiftçimiz bu konudan dolayı ekonomik zarar görürse bunu telafi edecek çalışmalara şimdiden başlanılmalıdır. Tarım ve Orman Bakanlığı ve ilgili birimlerinden süne zararlısı ile mücadele konusuna dikkat edilmesini ve Yozgat’ta süne zararlısıyla mücadelede gecikme olup olmadığının incelenmesini talep ediyorum."Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45