BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 17.08.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
359
Dün
:
4716
Toplam
:
17034151
UNESCO BAŞKANI PROF.ÖCAL’A ‘TÜRK DÜNYASI KÜLTÜRÜNE HİZMET’ ÖDÜLÜ
UNESCO Millî Komisyonları Dönem Başkanı,Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Türk Halk Bilimi Bölümü Başkanı ve gazetemiz köşe yazarı hemşehrimiz Prof. Dr. Öcal Oğuz,”Türk Dünyası kültürüne hizmet”ödülüne layık görüldü. Altın madalya ödülünü Fransa’nın başkenti Paris’te Uluslararası Türk Akademisinin düzenlediği ve 70’den fazla bilim insanının katıldığı ‘Büyük Bozkır: Kültürel Miras ve Dünya Tarihindeki Rolü’ konulu konferans sonrasında Akademi Başkanı Prof.Dr.Darhan Kydyrali’den alan hemşehrimiz Prof.Dr.Öcal Oğuz “ Pariste düzenlenen ‘Büyük Bozkır” üst başlıklı toplantıda anlamlı bir ödül sürprizi ile karşılaştım.Uluslararası Türk Akademisine ve onun değerli Başkanı Prof. Dr. Darhan Kydyrali’ye çok anlamlı bu büyük onuru ve mutluluğu bana yaşattıkları için teşekkür ederim.”dedi

ABD, Rusya, Hindistan, Çin, İngiltere, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Fransa, Letonya, Hollanda ve Macaristan gibi ülkelerden 70’e yakın bilim insanı ile UNESCO üyesi ülkelerin temsilcileri ve UNESCO yetkilileri katıldığı konferansta, tarih ve kültürel ilişkiler ele alındı. Türk Dünyası Kültürüne Hizmet Ödülüne layık görülen hemşerimiz Prof. Dr. Öcal Oğuz, ödülünü Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Darhan Kydyrali’den aldı.

ULUSLARARASI KONFERANS

Prof. Dr.M.Öcal Oğuz’un ödüllendirildiği “Büyük Bozkır: Kültürel Miras ve Dünya Tarihindeki Rolü” başlıklı uluslararası konferans Uluslararası Türk Akademisi tarafından UNESCO işbirliğinde Paris’te yer alan UNESCO Genel Merkezinde gerçekleştirildi.

Uluslararası Türk Akademisi ile UNESCO Nezdindeki Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan ve Azerbaycan Daimi Temsilcilikleri tarafından düzenlenen konferansa Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darhan KYDRALİ, UNESCO Nezdindeki Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Altay CENGİZER, UNESCO Nezdindeki Azerbaycan Daimi Temsilcisi Büyükelçi Rahman MUSTAFAYEV, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Somut Olmayan Kültürel Miras İhtisas Komitesi Başkan Vekilî Prof. Dr. Metin EKİCİ, Türk Mirası ve Kültür Vakfı Başkanı Günay EFENDİYEVA ile Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Hindistan, Çin, İngiltere, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Özbekistan, Fransa, Letonya, Hollanda ve Macaristan gibi ülkelerden 70 kadar tarihçi, uluslararası kuruluş ve diplomatik misyon temsilcileri de katılım sağladı.

Türk Dünyası ‘Büyük Bozkır’ fikrini uluslararası platforma iletmeyi ve Türk tarihini yeniden değerlendirmeyi amaçlayan ve Balasagunlu Yusuf’un “Kutadgu Bilig” eserinin yazılışının 950., Altın Orda Hanlığı’nın ve Talas Kurultayı’nın 750., ünlü Türk şairi Nesimi’nin doğumunun 650. Yıl dönümlerine ithafen gerçekleştirilen konferans kapsamında “Zaman ve Mekan Kavramlarına Göre Büyük Bozkır”, “Göçebe Kültürü ve Bu Kültürün Dünya Uygarlığına Katkısı”, “Büyük Bozkır Tarihinde Yeni Bir Dönem Olarak Türk Dünyası’nın Kökeni” başlıklı oturumlar gerçekleştirildi.

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Darhan KYDRALİ, konuşmasında ‘Büyük Bozkır’ın dünya uygarlığına yaptığı katkıyı vurgulayarak Fransız tarihçi Rene GROUSSET’nin 1939 yılında kaleme aldığı “Büyük Bozkır İmparatorlukları” isimli eserinde ‘Büyük Bozkır’ kavramını ilk defa kullanıp tarih bilimine sunduğunu belirtti.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, bozkırın insanlığın ortak hazinesi olduğunu vurguladığı konuşmasında bozkır coğrafyasının kendine özgü bir medeniyet coğrafyası olduğu görüşünü ifade etti. Bozkırlarda kadın ve erkeklerin eşit mesafede olduğu bir kültürün oluştuğunu ve bunun yüzyıllar boyunca bugüne kadar geldiğini belirtti. Sayın OĞUZ, “Kuşkusuz insanlığın bugüne kadar doğu, batı, kuzey ve güneyde oluşturduğu ortak medeniyet bizim medeniyetimiz. Hepsi çok değerli ve insanlığın gelişimine çok katkı sağladı ama bozkır coğrafyası insanlığın medeniyetine pek çok olumlu unsur ve deneyim kazandırdı. Bu bakımdan hem bozkırı hem doğu, batı, kuzey ve güneyi birlikte alabilmeliyiz.” dedi.

Konferans sonrasında Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darhan KYDRALİ, Türk tarihi ve Türk Birliği üzerine yaptıkları çalışmalardan dolayı uluslararası camiada tanınmış bilim insanlarına Uluslararası Türk Akademisi’nin “Türk Dünyası Kültürüne Hizmet Ödülü” olan altın madalyasını takdim etti. UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un layık görüldüğü ödül ayrıca Hindistan’daki İndira Gandhi Ulusal Sanat Merkezi (IGNCA) Profesörü Mansura HAYDAR’a, Paris Üniversitesi Profesörü Wanda DRESSLER’e ve L. N. Gumilyov Avrasya Ulusal Üniversitesi Profesörü Bolat KÖMEKOV’a da takdim edildi.

Değerli bilim adamımız hemşehrimiz Prof.Dr.M.Öcal Oğuzu uluslararası nitelikteki bu büyük ödüle layık görülmesi nedeniyle tebrik ederiz.Sosyal  Medyada  Paylaş

     
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45