BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.07.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
176
Dün
:
4633
Toplam
:
17016888
TKDK YOZGAT’TA HİBELERİNİ YATIRIMCILARA AKTARMAYA DEVAM EDİYOR


Valimiz Kadir Çakır, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından, IPARD 5. Başvuru Çağrı İlanına ilişkin gazetecilere açıklamada bulundu.

TKDK Yozgat İl Koordinatörlüğünde basın mensupları ile bir araya gelen Vali Kadir Çakır, başvuru çağrı ilanının detayları hakkında gazetecilere bilgi verdi.

Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 42 ilde ülkemiz kırsalını Avrupa standartlarında yatırımlarla donatmak, kırsalda ekonomik çeşitliliği artırmak, tarım sektörünün modernizasyonuna katkı sağlamak ve istihdamı artırmak amacıyla yoğun bir şekilde çalışmalarına devam ettiğini belirten Vali Çakır, TKDK’nın bu kapsamda 16 Şubat 2019 tarihinde 5. Başvuru Çağrı İlanına çıktığını söyledi.

Yatırım tutarının toplam 370,46 Milyon TL olan 352 Projeye toplam 204,45 Milyon TL hibe desteği sağlanacağını ifade eden Vali Çakır, “Bu projelere bugüne kadar 141,30 Milyon TL hibe ödemesi yapıldı. Yozgat İl Koordinatörlüğü 42 il içinde ödenen hibe tutarı bakımından 5. sırada yer alıyor. Yozgat’ta IPARD hibeleri ile 1000’i aşkın yeni istihdam sağlanmıştır. Aynı zamanda 108 adet traktör, 971 adet kovan için hibe desteği verilmiştir. Hayata geçirilen bu projelerle, hayvan başına ortalama en az 25 kg günlük süt üretim kapasitesine sahip 80 tesis faaliyete geçmiştir ve bu tesislerle Yozgat’ın günlük süt üretimi 200 ton artmıştır. Yozgat’ın Büyükbaş Hayvan Sayısı önemli oranda artmış ve her biri senelik 130 ton et üretim kapasitesine sahip 40 et üretim tesisi kurulmuştur. Kurulan işletmelerle yıllık beyaz et üretimi 1100 tona ulaşmıştır. Et ve Süt Kurumu’nun Erzincan’da yer alan tek beyaz et kombinasının ihtiyacının yüzde 10’undan fazlasını Yozgat karşılamaktadır. Mevcut TKDK hibe destekleri ile yapılan projeler, geleneksel algıları yıkarak, diğer yatırımcılara da örnek olmuş ve proje kültürünün il geneline yayılmasını sağlamıştır. Son çağrı ilanında proje başvuru sayısı bakımından Türkiye üçüncüsü olan TKDK Yozgat İl Koordinatörlüğü, 59 kırsal kalkınma projesi ile sözleşme imzalamıştır. Sözleşmesi imzalanan bu projelerin inşaat yapım aşamaları devam etmektedir. TKDK hibe desteği ile oluşturulan yatırımlar, Türkiye'nin tarımsal alanında daha sürdürülebilir yatırımlara sahip olması, kırsalda daha iyi şartlarda yaşama koşullarına fırsat vermesi ve refah düzeylerinin artırılmasını sağlamaktadır. Bu yatırımların ulusal ekonomiye katkı sağlaması ve sosyal kalkınmaya etki etmesi sebebiyle kırsal kalkınmaya en büyük katkıyı sağlayan kurumların başında TKDK gelmektedir. TKDK, Yozgat’ın özellikle kırsal kalkınmasında büyük bir paya sahiptir. Projelerinde kadınlara ve gençlere pozitif ayrımcılık yaparak tersine göçün gerçekleşmesine katkıda bulunmaktadır. Yeni çıkılan bu çağrı ilanında yatırımcılara yüzde 40 ile yüzde 70 arasında hibe desteği sağlanacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken husus, TKDK’nın desteklerini geri ödemesiz hibe olarak gerçekleştiriyor olmasıdır. Yatırımcıların bu hibe desteğinden faydalanabilmesi için projelerini TKDK Yozgat İl Koordinatörlüğüne sunmaları gerekmektedir.” dedi.

DESTEKLENECEK TEDBİRLER VE DESTEK BÜTÇESİ

Bu “Başvuru Çağrı İlanı” kapsamında sadece “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar-101” tedbiri (Süt ve Kırmızı Et, Kanatlı Eti ve Yumurta Üreten Tarımsal İşletmeler) ile “Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar-103” tedbiri (Süt, Kırmızı Et, Kanatlı Eti, Su Ürünleri ve Meyve ve Sebze Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması) kapsamında başvurular kabul edilecektir.

ÜCRETSİZ PROJE HAZIRLANMASI

Girişimcilerimizin kırsal kalkınma desteklerinden daha etkin faydalanmalarını sağlamak amacıyla, üretici örgütleri ve meslek kuruluşları ile işbirliği protokolleri imzalanarak öncelikle küçük yatırımcılara IPARD kırsal kalkınma projelerini ücretsiz hazırlayabilme imkânı getirilmiştir. Ziraat Odaları Birliği, Odalar ve Borsalar Birliği, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği, Süt Üreticileri Merkez Birliği, Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği, Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği, Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği ve Bal Üreticileri Merkez Birliği ile İmzalanan "İşbirliği Protokolleri" kapsamında; küçük yatırımcılarımızın proje hazırlama aşamasında yaptıkları harcamaların azaltılması, sektörün ihtiyaçlarına uygun proje sayısının artırılması ve bu hibelerden daha fazla işletmenin faydalanması amaçlanmıştır.

Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45