BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.07.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
202
Dün
:
4633
Toplam
:
17016891
NİSAN KARI YOZGAT ÇİFTÇİSİNİ SEVİNDİRDİ


Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden biri olan Yozgat’ta kar yağışı, baharı bekleyenler için sürpriz olurken çiftçileri sevindirdi.
Yozgat Ziraat OdasıBaşkanı İsmail Açıkgöz, Nisan ayının son günlerini yaşarken kar yağışının sürpriz olduğunu söyledi.
Başkan Açıkgöz, “Bölge çiftçimiz bu ay içerisinde ekili hububat alanlarının gübre ve ilacını atarak yağışları bekliyordu. İlimiz konumu itibariyle çok geniş tarım alanlarına sahip. Bazı bölgelerimizde ciddi derecede yağışa ihtiyaç vardı. Son günlerde yağan yağmur ve ardından başlayan kar yağışı her ne kadar çiçek açan meyve ağaçlarına zarar verse de ekili hububat alanlara oldukça faydası oldu. İlimizde yer yer 20 santimetre olarak ölçülen kar yağışı tarımla uğraşan önemli bir kesimin de yüzünü güldürdü. Tarım ve hayvancılığın yaygın olarak yapıldığı bölgemizde ekilen arpa ve buğday için kar yağışı rahmet bereket olarak değerlendiriliyor. Bu yağışla toprakta oluşan, depolanan nem miktarı, sulama imkanı olmayan çiftçilerimiz için çok oldukça da memnun edicidir. “dedi.
Girdi maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı çiftçilerin emeğinin karşılığını alamadığını vurgulayan Açıkgöz,” Gübre ve mazot fiyatlarının yüksek olması ve diğer maliyetleri de hesapladığımızda maalesef çiftçimiz emeğinin karşılığını alamamaktadır. Devletimiz ve tarım bakanlığımız bu konuda özellikle çiftçilerimize yönelik girdi maliyetlerini ucuzlatması gerekiyor. Onlarca çiftçimiz odamıza gelerek mazot ve gübre fiyatlarının yüksek olmasından dolayı serzenişte bulunuyor. Bizlerde çiftçilerimizin temsilcisi olarak bu şikayetleri siyasilerimize ve ilgili bakanlık yetkililerine iletiyoruz. Ümidimiz inşallah bu hasat döneminde devletimiz çiftçimizin yüzünü güldüren bir fiyat açıklarlar. Bu vesile ile inşallah bol yağışlı ve bereketli bir yıl geçiririz.”dileklerinde bulundu.

23.04.2019

Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45