BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.07.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
199
Dün
:
4633
Toplam
:
17016900
YERKÖY’DE BİÇERDÖVERLER GÜNEYDOĞUYA DUALARLA UĞURLANACAK


Türkiye'de biçerdöver tamir ve bakımıyla ün yapan Yozgat'ın Yerköy ilçesinde Güneydoğu Anadolu Bölgesinde hasat mevsimi yaklaşırken biçerdöverlerin bakımının yapıldığı sanayi sitesi hareketlendi.

Biçerdöver ustası Ahmet Bek, biçerdöverlerin revizyon bakımına başladıklarını belirterek, "Bu yıl önceki yıllara göre işlerimizde biraz azalma var. Eski biçerdöverler azaldı. Çünkü biçerdöverler hep yeni. Şuanda biçerdöverlerin bütün bakımını yapıyoruz. Sezona hazırlıyoruz." dedi.

Hakan Çıngı da sanayi sitesinde biçerdöver bakım işlerinin hareketlendiğini söyledi. Çıngı, "Sanayimizde biçerdöver sezonu başladı. Güneydoğuya giden biçerdöverlerin orada her hangi bir arıza vermemesi için burada bütün bakımlarını yapıyoruz. Bakım olarak tablası iç kısmı ve her tarafının bakımını yapıyoruz. Eski biçerdöverler piyasada pek kalmadı. Genelde sıfır biçerdöverler çoğaldı. Bu da işlerimizin biraz düşmesine sebep oldu. Yerköy'de biçerdöver çok dışarıya çıktığınız zaman Yozgat- Yerköy olarak biçerdöverle bilinir." diye konuştu.

Biçerlerin Güneydoğuya hazırlık için komple bakımdan geçtiğini ifade eden Mevlüt Efe de şöyle konuştu: "Biçerdöverlerin Güneydoğu'ya hasat için gittiklerinde orada her hangi bir arızaya maruz kalmadan ve dane kaybının önlenmesi için burada komple bakımını yapıyoruz. İlçemizde biçerdöver çok fazla, her 3 evden ikisinde vardır. Mayıs ayının 5-6'sı gibi Güneydoğuya giderek hasada başlanır. Bu biçerdöver bakımı Yerköy'de yılın 12 ayı devam eder. Buraya revizyon için tamir için Kastamonu'dan biçerdöver gelir. Çünkü buradaki ustalar daha yetenekli, parça imkanı bol ve burada biçerdöver üzerine her türlü imkanımız var. Biçerdöver sektöründeki yedek parçanın yüzde 90'nını Yerköy yapıyor. Bir biçerdöverin maliyeti 5-6 bin lira civarında oluyor."

Diğer biçerdöver usta ve sahipleri de aynı ifadeleri kullanarak, normal bir biçerdöverin bakımı ve şoförü ile birlikte maliyetinin 15 bin lira olduğunu, buna rağmen geçimlerini sağlamak için çalıştıklarını ifade etti.

Yerköy Ziraat Odası Başkanı Yusuf Bahri Yılmaz da Türkiye'de biçer döver makinelerinin yedek parçaların üretiminin yüzde 90'ını Yerköy'de yapıldığını söyledi. Başkan Yılmaz, Yerköy'de biçer döver sanayisinin hayli geliştiğini, buna bağlı olarak ilçede 500'den fazla kişinin bu işi yaparak geçimini sağladığını, ancak, sanayideki işletme sahipleri arasında birlik olmadığından, büyük bir entegre tesisin kuramadıkları kaydetti.

23.04.2019


Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45