BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.07.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
223
Dün
:
4633
Toplam
:
17016885
TARIM İL MÜDÜRÜ ÖZDEMİR, KETENCİK TARLASINDA İNCELEMELERDE BULUNDU


Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürü Ziyaattin Özdemir, İl Müdürlüğü ve Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü ile birlikte yürütülen ketencik deneme ve demonstrasyon alanlarında Enstitü Müdürü İlhan Subaşı ve sektör yetkilileri incelemede bulundu.
İl Müdürü Ziyattin Özdemir, incelemeler sonrası yaptığı açıklamada, il genelinde çiftçilerin alternatif ürünlerinin artırılmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini söyledi.
Özdemir, “İl Müdürlüğümüzce çiftçilerimize alternatif ürün ve gelir için birçok konuda çalışmaktayız. Bunlardan biri de Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü ile birlikte yürüttüğümüz Ketencik deneme ve demonstrasyonlarıdır. Ketencik özellikle biyodizel yapımında kullanılan, kıraç alanlarda yetişebilen çiftçilerimize alternatif olabilecek yağlık yeni bir üründür. Bu tür ürünlerin üretiminin artırılması ülkemiz için stratejik öneme haizdir. İlk defa geçen yıl yazlık olarak deneme ekimi yapmıştık. Bu çalışma çok başarılı olmuştu. Hasadı tarla günü şeklinde çiftçilerimiz ve basınla yapmış ve kamuoyuna duyurmuştuk. Bu yıl da Yozgat şartlarında kışlık olarak ekimini yaparak sonuçlarını görmek ve çiftçilerimize duyurmak gayesiyle İlimizin 3 bölgesinde demonstrasyon ekimlerini yaptık. Ayrıca Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Merkez İnceçayır köyünde adaptasyon denemesi kurdu. Teknik personelimiz bu deneme ve demonstrasyonların takibini yapmaktadır. Şu an en ekilen bir denemede soğuk ve yağış azlığına bağlı bir miktar gerileme ve zarar vardır. Fakat diğer 2 denememizin durumu iyidir. Ayrıca Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından kurulan adaptasyon denemesi ile kışların soğuk ve uzun geçtiği bölgelere ve kuraklığa değişik ketencik çeşitlerinin dayanıklılığı ölçülmektedir.”diye konuştu.

23.04.2019


Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45