BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.07.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
166
Dün
:
4633
Toplam
:
17016905
RESTORE EDİLEN TEKKEYENİCESİ CAMİİ İBADETE AÇILDI


Yozgat merkeze bağlı Tekkeyenicesi köyünde bulunan tarihi cami restore edilerek ibadete açıldı.
Yozgat merkeze bağlı Tekkeyenicesi köyünde bulunan ve 2017 yılının Ağustos ayında restore çalışmalarına başlanılan tarihi cami vatandaşın hizmetine açıldı. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından bir milyon 200 Bin liraya restoresi yapılan Tekkeyenicesi cami, Cuma namazını ile birlikte ibadete açıldı. Cuma namazı öncesi açılışı caminin açılışı gerçekleştirilirken açılışa Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Yozgat Belediye Başkan Yardımcısı Talip Karslıoğlu, Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Burhan Ersoy, İl Müftüsü Salih Sezik ve köy halkı katıldı.
Açılış sonrası açıklamalarda bulunan Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Burhan Ersoy, Türkiye genelinde Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak 2003 ile 2019 yılları arasında 5 bin 250 tarihi eserin restore edildiğini söyledi. Ersyo, "Ancak ilk defa açılış yaptığımız köy Yozgat'ın Tekkeyenicesi köyü ve Çekerek ilçesine bağlı Fuadiye köyü onun dışında genelde açılışları il ve ilçe bazında yapıyorduk. Çok sevinerek mutlu bir şekilde geldik ve ibadete açtık" dedi.
Tekkeyenicesi caminin 2017 yılında restorasyonuna başladıklarını ve yaklaşık bir milyon 200 bin lira harcama yapıldığını aktaran Ersoy, "Bu caminin restorasyonuyla ilgili kısımda derzleri yapıldıktan sonra çeşitli boyalar çıktı. Kökboyası ile restorasyonlar yapıldı. Esma-ül Hüsna Allah'ın 99 ismi var. Alt kısımlarda motifler, çiçekler var. Bunlarla ilgili restorasyon sonucu bunları çıkardık. Hat sanatları var çok güzel bir cami ahşap mimariye uygun. Bugün de Ankara'dan geldik ibarede açmak bize nasip oldu" şeklinde konuştu.
Vakıflar Sivas Bölge Müdürü Cemal Karaca ise restorasyonu tamamlanan caminin hayırlı olması dileğinde bulundu.

19.04.2019


Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45