BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.03.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
196
Dün
:
4633
Toplam
:
16132731
İDRİS ve YUNUS SARI'DAN SARIHACILI'YA 4 MİLYON LİRALIK KESİMHANE PROJESİ
Sarı Kazan Tarım ve Hayvancılık İşletmesi Sarıhacılı’da 200 başlık mandıra tesisinden sonra şimdi de Avrupa standartlarında 4 Milyon lira yatırı bedelli modern bir Kesimhane projesi gerçekleştirmeyi planladı.
Yozgat Tarım Kırsal Kalkınmayı Destekleme (TKDK) İl Koordinatörlüğü, Yozgat’ın Sarıhacılı bölgesinde ve Çekerek’e yapılacak 9,5 Milyon TL’lik kesimhane projesini onayladı.
TKDK İl Koordinatörü Selim Türker, Yozgat’ın tarım ve hayvancılık açısından büyük bir öneme sahip olduğunu belirterek, kurumlarının kırsalda tarım ve hayvancılığın desteklenmesi ve gelişmesine yönelik büyük oranlarda hibe desteği verdiğini söyledi.
Türker, “Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Yozgat İl Koordinatörlüğü olarak 2011 yılından bu yana projelere hibe desteği vermekteyiz. 42 il içerisinde projeleri en çok olan illerden bir tanesi de Yozgat İl Koordinatörlüğü’dür. Faydalanıcılara vermiş olduğumuz hibe destekleri sayesinde et ve süt üretim tesisleri belirgin şekilde artmış ve Yozgat genelinde et ve süt üretiminde büyük artışlar meydana gelmiştir. Yozgat’ta hammadde artık bulunabilir ve işlenebilir seviyelere çıkmıştır. Bu altyapının tamamlanmasıyla, artık büyük projeler diye adlandırdığımız işleme tesislerinden de proje yapmak isteyen yatırımcılarımız kurumumuza başvuru yapmaya başlamıştır. Kurumumuza, 2. Çağrıda 103 tedbirinden başvurmuş olan ve AB standartlarına sahip 2 kesimhane projemiz ile 06.03.2018 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. İki projenin toplam yatırım tutarı yaklaşık 9,5 Milyon TL’dir. Kesimhanelerden biri Yozgat Merkezde diğeri Çekerek ilçemizde 2018 yılı içerisinde, inşaatları tamamlanıp faaliyete geçecektir. Gelecekte bu tesislerimiz işlenmiş et mamulleri de üretecektir. Yozgat’ın kendine ait olan markası ile pastırma, sucuk, köfte, döner, salam, sosis vb. üretimleri gerçekleştireceklerdir. Artan işletme sayımız ile birlikte üretim çeşitliliği de artacaktır. Ayrıca bu işletmelerin faaliyete geçmesi ile birlikte teknik personel (Veteriner Hekim, Gıda Mühendisi vb.) ve işçi istihdamı da artacaktır. Başvuru sahiplerimizden şuan devam eden 3. çağrı ilanı için ellerini çabuk tutmalarını ve bir an önce kurumumuz ile iletişime geçmeleriniz istemekteyiz. İncelemekte olduğumuz projelerle birlikte proje sayımızın daha da artacağını ümit ediyoruz. Bu yatırımların Yozgat ilimize, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

08.03.2018

Sosyal  Medyada  Paylaş

     
Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45