BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.03.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
215
Dün
:
4633
Toplam
:
16132725
YOZGAT KÖYLERİNDE 8 MART, KADINLAR İÇİN ANLAM İFADE ETMİYOR


Yozgat'ta köylü kadınlar 8 Mart Kadınlar Gününü, diğer günlerde de olduğu gibi çalışarak geçiriyor.
Yozgat'ın Tayip köyünde yaşayan kadınlar, diğer günlerde olduğu gibi Kadınlar Gününde de bahçede çapa yapıyor, ahırda hayvanlarının bakımını üstleniyor hem de ev işlerini yapıyor. Kadınlar gününün kendileri için fazla bir anlam ifade etmediğini belirten Neriman Kahriman yaptığı açıklamada, "Köyde 8 Mart Günü mü var? Bizim kadınlar günümüz burada. Biz hiç kadınlar günü yaşamadık ki. 52 yaşındayım ilk defa duyuyorum kadınlar gününü. Ben 30 senedir köyde çalışıyorum. Sabah 5 gibi kalkıyoruz 10'a kadar ahırdayız. Ondan sonra kahvaltı, yemek, bulaşık, çamaşır daha sonra tekrar ahıra giriyoruz saat 8'e kadar. Gün boyu çalışıyoruz. Asla şikayetçi değilim. Eşime, çocuklarıma muhtaç değilim. Kendim üretiyorum, kendim satıyorum. Kendi paramı kazanıyorum. Yeri geliyor eşime harçlık veriyorum. Çocuklarıma bile harçlık gönderiyorum. Hayatımdan mutluyum" dedi.
Ümmühan Kocamaz ise, "Bizim için her gün aynı gün, bir özelliği yok. Sabahleyin kalkar işimizi yaparız. Bizim için bir farkı yok her gün çalışıyoruz. Sabahleyin kalkıyoruz hayvanlarımızı sağıyoruz, ahırın işi bitiyor eve gelip kahvaltı hazırlıyoruz. Yemeğimizi yapıyoruz, evimizi temizliyoruz. Bizim için 8 Mart'ta aynı başka gün de aynı" şeklinde konuştu.
Köylü bir kadının günlük çalışmalarını anlatan Sibel Kocamaz da, "Bizim için aynı değişen bir şey yok. Dünya Kadınlar Günü olsa da diğer günler olsa da aynı. Sosyal hayatımız yok. Köydeyiz ineklerimizle uğraşıyoruz. Sabah kalkıyoruz çocukları okula gönderiyoruz. Oradan ahıra gidiyoruz, sonra kahvaltı, ev işleri tekrar akşam olunca hayvanlar için ahıra giriyoruz. Bir günümüz böyle geçiyor" diye konuştu.

08.03.2018

Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45