BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 23.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
204
Dün
:
4633
Toplam
:
14646160
HIZLI TRENE 'ERDOĞAN' GAZI


Ak Parti iktidarı Yozgat milletvekillerinin 13 yıldanberi dillerinden düşürmedikleri Ankara Yozgat hızlı tren hikayesi nihayet 2019 yılında mutlu sonla noktalanacak..Cumhurbaşkanı ve Ak Parti lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın Sivas’ta düzenlenen mitingte halka hitaben yaptığı konuşma esnasında “Ankara Sivas yüksek hızlı tren demiryolu projesinde biraz gecikmemiz var ama aşacağız.Daha fazla gecikmeye yol açanlardan bunun hesabını kendim soracağım”şeklindeki açıklaması hükümeti harekete geçirdi. Cumhurbaşkanının bu açıklamasının ardından Başbakan Binali Yıldırım. TBMM’de bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada bu konuya değindi ve Ankara-Yozgat-Sivas hızlı tren hattındaki proje yapım çalışmalarının hızlandırıldığını belirterek hızlı tren seferlerine 2019 yılında başlanacağını söyledi. Ak Parti Yozgat milletvekili Yusuf Başer de bu açıklamalarının ardından “Yozgatlının hızlı tren hayali bir yıl sonra gerçeğe dönüşüyor.Hemşehrilerimiz 2019 yılından itibaren hızlı trenle seyahat edecek.Şimdiden hayırlı olsun”dedi.

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ise AA’na yaptığı açıklamada hızlı tren projesinin 2018 yılı sonunda bitirip 2019 yılında yolcu taşımaya başlayacağını bildirdi.Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan , Ankara-Sivas YHT projesinin tamamlanmasıyla İstanbul-Yozgat arasının 4 saatte ve bu arada Ankara Yozgat arasının da 1 saatte katedileceğini belirterek yaptığı açıklama projeye ilişkin önemli bilgiler verdi. Arslan özetle şunları söyledi :

“YHT projelerini daha çok yaygınlaştırmak doğu-batı, kuzey-güney aksında hızlı tren ağını örmek için Ankara, Kırıkkale, Yozgat, Sivas demiryolu hattının tamamında çalışmalarımız devam ediyor.Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Ankara-Yozgat-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı'nı 2018 sonu 2019 başında bitirip hizmete sunmayı hedefliyoruz. Bütün güzergah boyunca gerek altyapıda, gerek üstyapıda yoğun bir çalışma devam ediyor. Üst yapıyla ilgili eksik olan bir kısmı vardı onun da ihalesini yaptık sözleşmeyi imzaladık ve işe başlandı. İnşallah 2018 sonunda bitirmek yönünde gayretimiz var.

Ankara-Sivas arası mevcutta yaklaşık 7-8 saat sürüyor. Kaldı ki şu anda elektrikli ve sinyalli hale getirmekten yana bir çalışmamız var. Dolayısıyla o arada tren çalışmıyor. YHT ile Ankara-Sivas arası 2 saate düşecek. YHT, şu anda Ankara-Pendik arası çalışıyor. YHT'nin Haydarpaşa'ya kadar olan kısmı bittiğinde Sivas'tan çıkan yolcu 5 saatte ,Yozgattan çıkan yolcu da 4 saatte Haydarpaşa'ya varacak.

Küçük Asya" olarak da bilinen Anadolu ile İpekyolu güzergahındaki Asya ülkelerini birleştiren demiryolu koridorunun önemli akslarından olan ve yapımı süren Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı, daha sonra Sivas-Erzincan, Erzincan-Erzurum-Kars hızlı tren hatlarıyla Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'ne entegre edilecek.

Mevcudu 603 kilometre olan Ankara-Sivas demiryolu yerine yapılan ve iki kent arasındaki seyahat süresini kısaltacak YHT projesiyle en fazla 250 kilometre/saat hıza uygun, çift hatlı, elektrikli, sinyalli yeni YHT hattı yapımı hedefleniyor.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sivas konuşmasının ardından YHT projesinin hızlandırılması ve hızlı trenin 2019 yılından itibaren faaliyete geçeceğinin açıklanması Yozgatta sevinçle karşılandı.

01.01.2018

Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45