BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 19.12.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
190
Dün
:
4633
Toplam
:
15018693
YOZGAT ŞEHİR HASTANESİNDE 'ORGAN' BAĞIŞINA İLİŞKİN KONFERANS


Fatih Kacıroğlu, organ bağışının önemine değinerek ülke genelinde 25 bin kişinin organ nakli beklediğini söyledi.

3-9 Kasım Organ Bağış Haftası dolayısıyla Yozgat Şehir Hastanesi’nde konferans veren Fatih Kacıroğlu, organ bağışının önemine değindi. Vefattan sonra organların bağışlanması hususunda Türkiye’nin geri kaldığını açıklayan Kacıroğlu, “Her geçen gün organ bekleyen hasta sayımız artıyor. Şu an 25 bin civarında insan organ nakli için organ bağışı bekliyor. Bu hastalardan 21 bin civarı böbrek yetmezliği olan hastalar. 2 bin yüz civarında ise karaciğer bekleyen hastalarımız var. Bu hastalara umut olmak için organ bağışında bulunmalı, organ bağışını teşvik etmeliyiz” dedi.

Organ bağışı için beyin ölümü gerçekleşen hastaların yakınlarının organ bağışına yönelmesi gerektiğini belirten Kacıroğlu, “Beyin ölümü tıbben ölüm halidir. Bitkisel hayatla karıştırılmamalıdır. Beyin ölümü dediğimiz şey tüm beyin ve beyin sapının ölümü demektir. Bu aynı zamanda hukuken de ölümdür. Kanunlarımızda da ölümün tanımı beyin ölümüdür” şeklinde konuştu.

Organ nakli konusunda sağlık çalışanlarının, toplumsal kanaat önderlerinin, din adamlarının ve medya duyarlı olması gerektiğini söyleyen Kacıroğlu, organ bağışının sosyal dini ve tıbbi olarak önemine her platformda değinilmesi gerektiğinden bahsetti.

09.11.2017

Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45