BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.04.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
207
Dün
:
4633
Toplam
:
16183741
YOZGAT ECZACI ODASINDAN BİTKİSEL ÜRÜN UYARISI


Yozgat Eczacı Odası Genel Sekreteri Hüseyin Alp Doğan yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte bitkisel zayıflama ilacı kullanımının arttığını, bu ürünlerin bilinçsizce kullanılması durumunda ölüme neden olabileceğini açıkladı.

Alp Doğan, reklamlarında ünlü insanlar oynatılarak, masummuş algısı oluşturulan ve çeşitli satış teknikleriyle piyasaya sürülen bitkisel ürünler nedeniyle en son bir genç kızın karaciğerini kaybettiğini ve ölümden döndüğünü belirtti.

Halen hastanede tedavi altında bulunan genç kızın, organ nakli ile yeniden eski sağlığına kavuşmaya çalıştığını ifade eden Alp Doğan “Konya’da hemşirelik bölümü öğrencisi genç kızın, reklamlardan görerek kolaylıkla temin ettiği zayıflama ürünü, piyasada elini kolunu sallayarak gezen umut tacirleri tarafından satılmaya, reklamı yapılmaya, can almaya devam ediyor. İçerisinde ne olduğu bilinmeyen, kim tarafından nerede üretildiği belli olmayan, internet üzerinden ve çeşitli mağazalardan kolaylıkla temin edilebilen bitkisel ürünlere karşı bir kez daha uyarıyoruz; bitkiler yanlış kullanıldığında ölüme neden olabilir” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan kolayca ruhsat alan, hiçbir kontrol mekanizmasından geçmeden piyasaya sürülen ve sonrasında da takip edilmeyen bu ürünlerin ruhsatlandırmasının acilen Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmaya başlanmasının gerektiğine işaret eden Alp Doğan şunları kaydetti:

“İster bitkisel, ister kimyasal ürün olsun; bunların hepsi birer ilaçtır. Eczacı ve hekim kontrolü dışına çıkarılarak vatandaşların kullanımına açılan her ürün ise, birer sağlık mayınıdır.
Unutulmamalıdır ki, ilaç herhangi bir ürün değildir. İlaçta reklam yalnızca yanıltıcı değil aynı zamanda birey ve toplum sağlığını tehdit eden bir unsurdur. Reklamla oluşturulan‘sanal gerçeklik’, ölümcül sonuçlar doğurabilir. Biz eczacılar, yeni ölümler yaşanmadan halkımızı, ilaçlarını sadece eczanelerden almaları konusunda uyarıyor; yetkilileri ise, bitkisel veya kimyasal bütün ilaçların Sağlık Bakanlığı’nın izin ve kontrolünde halkımıza ulaştırılması konusunda gerekli düzenlemeleri yapmaya davet ediyoruz.”

sorgunpostasi.com

27.06.2015

Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45