BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 20.04.2019 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
181
Dün
:
4633
Toplam
:
16175532
KETEMDEN YOZGAT KÖYLERİNDE MEME KANSERİ TARAMASI


Yozgat Halk Sağlığı Müdürlüğü, Kanser Erken Teşhis Eğitim ve Tarama Merkezi (KETEM) kanserde erken teşhis ve tedaviyi sağlamak için aldığı mobil mamografi cihazı ile köyleri ziyaret ederek kadınları meme kanseri taramasından geçirecek.

Yozgat Halk Sağlığı Müdürü Dr. M.Akif Karaarslan, yaptığı açıklamada rahim ağzı kanseri, bağırsak kanseri taramalarındaYozgat’ın ilk ona girerken meme kanseri taramasında da mobil cihazla köylerde kadınlara yerinde hizmet vereceğini söyledi.

Dr. Karaarslan, kanser tedavisinde erken teşhisin çok önemli olduğunu belirterek, "Halk sağlığı müdürlüğü olarak bizler köylere araçlar gönderip, kadınların Kanser Erken Teşhis Eğitim ve Tarama Merkezine (KETEM) getirerek kanser taramasından geçiriyoruz. Ancak vatandaşlarımız köylerdeki yoğun işlerinden dolayı bir çoğu merkezimize gelemiyor. Biz de bu sorunu çözmek için mobil kanser tarama sistemini geliştiriyoruz. Bunun için bakanlığımızdan bir kamyon aldık. Bu kamyona kanser tarama cihazı yerleştireceğiz ve bu aracımız köylerimize giderek kadınlarda meme kanseri taramasından geçirecek. İnşallah mobil kanser tarama aracımız Mart yada Nisan ayında hizmete başlayacak."dedi.

Sağlık Bakanlığının kanser konusunda 3 ayrı tarama programı uyguladığını ifade eden Dr. Karaarslan, "Bu kapsamda da sağlık bakanlığımız üç kanser türünde tarama programı uyguluyor. Bunların kadınlarda meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve bağırsak kanseri taramaları. Kanseri erken evrede yakalamak istiyoruz, erken evrede yakalandığı zaman yüzde yüze yakın bir oranda tedavi şansı olduğu için çok önemsiyoruz. Kanser daire başkanlığı tarafından illerin verileri her hafta takip edilerek bizlerle paylaşılıyor. Yozgat olarak her hafta özellikle rahim ağzı ve bağırsak kanseri taramaları konusunda ilk 10 sırda yer alıyoruz, mobil aracımızla birlikte meme kanseri taramasında da daha çok kadınımıza ulaşacağız."diye konuştu.

Dr. Karaarslan, kanser taraması yapan sağlık personelin eğitimden geçirildiğini ve bu personelin sağlık taramalarında vatandaşlara bilgi verdiklerini ifade etti.

05.12.2014

Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45