BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
179
Dün
:
4633
Toplam
:
14634781
BREZİLYALI ÇİMENTO DEVİ VOTORANTIM TÜRKİYE'DE İDDİALI


5 kıtada, 24 ülkede faaliyet gösteren Brezilyalı Votorantim, 2012 yılı sonunda girdiği Türkiye pazarında, çimento sektöründeki yüzde 5’lik pazar payını yeni yatırımlarla artırmayı hedefliyor.

21 Aralık 2012’de Cimpor ile yaptığı anlaşmayla Türkiye pazarına giren Votorantim Çimento, bir yılda sadece çimento satışında yüzde 7; toplam çimento ve klinker satışlarında ise yüzde 10’luk bir artış kaydetti. Votorantim Grup, Türkiye çimento sektöründe etkili bir oyuncu olarak konumunu daha da güçlendirmeyi hedefliyor.

6 ilde üretiliyor, 17 ilde satılıyor

Votorantim, 2012 yılından bu yana Türkiye’de, çimento, beton ve agrega sektörlerinde; Votorantim Sanayi ve Ticat A.Ş., Yibitaş Yozgat İşçi Birliği İnşaat Malzemeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Votarantim Nakliyecilik Ticaret ve Sanayi A.Ş. olarak faaliyet göstermektedir. Ankara-Hasanoğlan, Yozgat, Çorum ve Sivas’ta 4 entegre çimento fabrikası, Nevşehir ve Samsun’da 2 çimento öğütme paketleme tesisi ile yıllık toplam 2.6 milyon ton klinker ve 3.8 milyon ton çimento; 13 tesiste yıllık 3.7 milyon metreküp hazır beton üretim kapasitesine sahiptir. Şirketin Ankara Lalahan ve Kayseri Bünyan’daki iki ocağında ise yıllık 2,9 milyon tonluk agrega üretim kapasitesi bulunmaktadır. 800’e yakın çalışanı ile tüm tesislerinde tam kapasite çalışan Votorantim Türkiye, 2013 yılında 469 milyon TL’lik satış geliri elde etti.
“Türkiye’nin potansiyeline ve insan gücüne güveniyoruz”

Votorantim Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Şefik Tüzün, Türkiye’deki inşaat sektörünün sahip olduğu büyük potansiyele dikkat çekerek, “Votorantim Türkiye olarak Anadolu’daki yatırımlarımıza kısa süreli değil, uzun vadeli bir yatırım gözüyle bakıyoruz” dedi. Tüzün şöyle konuştu: “Votorantim Grubu’nun Türkiye çimento sektörüne olan ilgisi daha önceki yıllara dayanmaktadır. Türkiye pazarına girmek ve burada güçlenmek konusundaki kararlılığında, Türkiye’nin ekonomisine, dinamizmine ve geleceğine duyduğu güvenin yanısıra Türkiye’deki kaliteli ve yetkin insan kaynağının da önemli bir rolü olduğunu belirtmek isterim.”
Ülkesinde lider, dünyada ilk 10’da!

Votorantim, merkezi Brezilya’da bulunan ve 5 kıtada, 24 ülkede faaliyet gösteren uluslararası bir firmadır. 1918 yılında sanayi yatırımlarına bir tekstil fabrikasıyla başlayan Votorantim, 96 yıllık süre içinde faaliyetlerini, başta yapı malzemeleri olmak üzere, madencilik, finans, metalürji, konsantre portakal suyu sektörlerine kadar genişletmiş ve sektöründe hem Brezilya’nın hem de dünyanın en büyük şirketlerinden biri haline gelmiştir.

Votorantim Grubu içinde yer alan, operasyonel ve yönetim mükemmelliği ile öne çıkan Votorantim Çimento ise 1936 yılında Brezilya’da kurulmuştur. Şirket, yüzde 40 pazar payıyla Brezilya’da lider; dünyada ise en büyük 8 kuruluştan biri konumundadır. Şirket, Votoran, Itaú, Poty, Tocantins, Aratu, Votomassa, ve Engemix markaları başta olmak üzere 40 çeşit ürün satmaktadır. Votorantim Grubu’nun 2012 yılı toplam cirosu 10,3 milyar dolar; Votorantim Çimento’nun ise 4,2 milyar dolar olmuştur. Dünyada 15 binden fazla çalışanı bulunan Votorantim Çimento, ülkenin önemli iş dünyası dergilerinden biri olan Guia Você S.A./Exame tarafından “Brezilya’da Çalışılabilecek En iyi 150 Firmadan Biri” olarak seçilmiştir.
Çevre projelerine 14.5 milyon dolar

Votorantim operasyonel mükemmeliyet prensibi öncülüğünde en iyi maliyet konumlamasına sahip olmayı hedeflemektedir. Bu önceliğe paralel olarak faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde çevreye duyarlılığı ve yaşadığı çevreye karşı sorumluluk bilinciyle öne çıkmaktadır. 2012 yılında çevre projelerine 14,5 milyon dolar; sosyal sorumluluk projelerine ise 4 milyon dolar yatırım yapmıştır. Votorantim Çimento, endüstriyel atıkların çimento üretim sürecinde kullanılacak şekilde dönüştürülmesine öncelik vermiş, bu kapsamda 2005 yılından bu yana şirket, kullanılmış lastikler, kimyasal çözücüler, yağlar ve kullanılamaz durumdaki maddeler başta olmak üzere 3 milyon tondan fazla atığı yakıt kaynağı olarak bertaraf etmiştir. Votorantim, iş sağlığı ve güvenliği alanında mükemmelliğe ulaşmaya birinci derecede öncelik vermekte, çalışanlarının kişisel ve profesyonel gelişim fırsatlarını da desteklemektedir.Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45