BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.09.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
187
Dün
:
4633
Toplam
:
14475688
TSO BAŞKANI ÖZIŞIK'DAN ÖNEMLİ HATIRLATMALAR


Yozgat Ticaret Ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Metin Özışık, bankalardan kredi kartı alırken ve kredi kullanırken, dosya masrafı, erken ödeme komisyonu, yeniden yapılandırma masrafı, istihbarat ücreti gibi birçok isim altında tüketiciden yasal olmayan kesintiler yapıldığını söyledi.

TSO Başkanı Metin Özışık, yaptığı açıklamada, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'a göre bankaların sadece kredinin verilmesi için zorunlu, makul ve belgeli masrafları tüketiciden isteyebileceğini belirtti.

Özışık, "Kredi verilmesi için gereken zorunlu masrafların neler olduğu konusunda ispat yükü ise dava açılması halinde bankaya aittir. Ücret ve masraflar başlığı altında maktuen belirlenen bir miktarın tüketiciden alınması, tüketicinin korunması hakkındaki kanun ve yönetmeliğe aykırıdır. Bu konuda gerek tüketici mahkemelerinin ve gerekse tüketici hakem heyetleri ile Yargıtay'ın emsal onlarca kararı bulunmasına rağmen, bankaların yasal olmayan haksız kesintilere devam ettiği görülmektedir. Tüketicinin yapması gereken tek şey, kullanmış olduğu krediye ilişkin bankaca yapılan kesintileri gösterir belge ile birlikte bir dilekçeyle tüketici hakem heyetine veya tüketici mahkemelerine başvurmaktır. Tüketici hakem heyetine yapılan başvurular herhangi bir masrafa tabi değildir. Mahkemeye yapılan başvurularda ise yapılan tüm masraflar talebin kabulü halinde davalı bankadan tahsil edilmektedir." dedi.

Oda olarak uzun zamandır bu konu hakkında gerekli araştırmayı yaptıklarını vurgulayan Özışık, "Ilimiz ticaret erbaplarının ve halkımızın ekonomik anlamda yaşamış olduğu bu haksızlığa dur diyebilmek için kurumumuz bünyesinde bir personel görevlendirip gerekli birimi oluşturduk. Yapılan bu haksız uygulamanın sonlanması için tüm banka mağdurlarının bu konuya gereken hassasiyeti göstermelerini istiyorum. Biz de Yozgat Ticaret Ve Sanayi Odası olarak bu haksız uygulamaların karşısında, vatandaşımızın yanında olacağız." diye konuştu.

19.02.2014

Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45