BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 22.10.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
180
Dün
:
4633
Toplam
:
14645426
YOZGATTA GEÇEN YIL 518 İŞYERİNİN KAPANDIĞI AÇIKLANDI


Yozgat Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İbrahim Ünlü, esnafın ekonomik açıdan zor ve sıkıntılı bir süreç yaşadığını belirterek, geçen yıl il genelinde açılan 923 iş yerinden 518’inin kapandığını söyledi.

Yozgat esnafının karşı karşıya kaldığı durumun vahametini, bu kapanan iş yeri sayısı ile gözler önüne serildiğini ifade eden Ünlü, "Caddelerimize, sokaklarımıza bakıldığında görülüyor ki birçok iş yerimiz boş şekilde duruyor. Her sektörde kapanma var. İnsanımız zor durumda. Bankaların da getirmiş olduğu yükümlülükler esnaflarımızı tamamen çıkmaza soktu. Şu anda esnafımız Bağkur’unu, kirasını ve yanında çalıştırdığı elemanının parasını ödeyemiyor." dedi.

Ünlü, 1 Şubat tarihi itibarıyla pos cihazlarına sınırlama getirildiğini hatırlatarak, uygulamanın esnaf kesiminde büyük rahatsızlığa yol açtığını vurguladı. Mevcut ekonomik koşullar sebebiyle esnafın üzerinde çok büyük yük bulunduğunu kaydeden Ünlü, "75 bin nüfuslu bir şehirde sezonluk çalışıyoruz. Birçok sektör altı ay çalışıyor, altı ay yatıyor. Esnaf ve sanatkarımız Bağkur’unu ödeyemez duruma geldi. Bankaların, verginin, SGK’nın yükü derken insanların omuzlarında çok ciddi şekilde bir ağırlık oluştu. Her geçen gün artı yükler geliyor. İnsanımız çok büyük sıkıntıda." diye konuştu.

Kapanan işletmelerin büyük işletmeler olduğunu, açılan iş yerlerinin ise o kapanan işletmelerde çalışan işçiler tarafından açıldığını söyleyen Ünlü, şunları söyledi: "Geçen yıl Yozgat il genelinde 923 iş yerimiz açılmıştı. Bunların 518 tanesi tekrar kapanmış durumda. Caddelerimize, sokaklarımıza bakıldığında görülüyor ki birçok iş yerimiz boş şekilde duruyor. Bunun göstergesi, sektörler bazında her sektörde kapanma var. Dolayısıyla insanlar zor durumda kalıyor. Bankaların da getirmiş olduğu yükümlülükler esnaflarımızı tamamen zora soktu. Esnaflarımız şu anda ne Bağkur’unu, ne kirasını ne de yanında çalıştırdığı elemanının parasını ödeyebiliyor. Çok ciddi sıkıntılar var. İnşallah bunları da önümüzdeki süreçte hayırlı bir vaziyette aşarız. Aşmak için de Esnaf Odaları Birliği olarak elimizden ne geliyorsa, gücümüzün yettiği şekilde bir çalışma yapacağız. İnşallah hayırlı olur ve hayırlı sonuçlar çıkar."

10.02.2014

Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45