BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

                
 21.06.2018 YOZGAT'IN ve YOZGATLININ GAZETESİ SIK KULLANILANLARA EKLE  
 
 
Arama
 
Google
 
Şu anda
:
169
Dün
:
4633
Toplam
:
14023242
YOZGAT KENT MÜZESİNDE AKADEMİK İNCELEME


Halkbilimci Prof. Dr. Yaşar Kalafat, Bozok Üniversitesi Yardımcı Doçent Orhan Fatih Kuşdemir, Bozok Üniversitesi Yüksek Lisans Öğrencisi Muhammed Öksüz, müzede tarihi höyüklerden çıkartılan tarihi kalıntıları ve etnografik eserleri inceledi.

“NADİDE ESERLER VAR”
Halkbilimci Prof. Dr. Yaşar Kalafat, Yozgat'ın çeşitli yerlerinde yaptığı araştırmalarda nadide özelliklere sahip bölgelerin olduğunu belirterek, müzede de bu nadide eserleri gördüğünü ifade etti. Kalafat, "Yozgat'ın tarihinin çok eski olmasından dolayı müzede de yer alan bu tarihi eserlerin önemi çok büyüktür. Yapmış olduğum araştırmalarda gördüğüm kadarıyla müzede etnografik eserler çoğunluktadır. Bu eserlerin yanı sıra Yozgat'ın halk kültürü de bu müzede görülmektedir" dedi.
YOZGAT’IN GEÇMİŞ TARİHİ
Bozok Üniversitesi Yardımcı Doçent Orhan Fatih Kuşdemir, müzede yer alan eserlerin Yozgat'ın geçmiş tarihinin aydınlatılmasında çok önemli bir yere sahip olduğunu belirterek,"Yozgat müzesinde yer alan bu tarihi kalıntılar Yozgat'ın tarihi hakkında bizlere ışık tutmaktadır ve yapacağımız çalışmalarda yol göstermektedir. Müzede yer alan kalıntılar, Yozgat'ın ne kadar eski bir tarihe sahip olduğunu gözler önüne sermektedir" dedi. Ayrıca bu müzenin Yozgatlılar tarafından gezilmesi gerektiğine dikkat çeken Kuşdemir,"Bu müzede bulunan kalıntılar Yozgat'a ait olmasından dolayı Yozgatlıların bu müzeyi gezmeleri ve gelecek nesillere bu tarihi eserlerin öneminin aktarılması gerekmektedir" dedi.

Yaşar Kalafat Kimdir?

İlk ve orta tahsilini 1939 yılında dünyaya geldiği Kars'da, Yüksek tahsilini 1961 - 1962 yıllarında mezun olduğu Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde zootekni olarak yaptı. 1986-1987 Güz döneminde Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden fark derslerini vererek mezun oldu. 1987 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünden Yakın Çağ Tarihinden "Şeyh Sait" konulu 1989 yılında Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde Halk Edebiyatından "Doğu Anadolu'da Eski Türk İnançlarının İzleri" konulu ve 1991 yılında Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dinler Tarihi'nden "Kuzey Azerbaycan Doğu Anadolu ve Kuzey Irak'da eski Türk Dini İzleri, Dini Folklorik Tabakalaşma" konulu mastırlar yaptı. 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Ana Bilim Dalı'ndan "Şark Meselesi Işığında Şeyh Sait Olayı, Karakteri, Dönemindeki İç ve Dış Olaylar" konulu çalışması ile bilim doktoru ünvanını aldı. 2002 yılında KPSA (Kazakistan)nın Fahri doktoru oldu. Irak, İran, Suriye, Türkmenistan, Tacikistan Afganistan, Özbekistan, Karakalpakistan, Kırgızistan, Kazakistan, Nahçıvan, Azerbaycan, Gürcistan, Karaçay-Çerkez, Oseya, Acaristan, Kabartay-Balkar, Dağıstan, Ukrayna, Kırım, Çuvaşistan, Tataristan, Başkurdistan, Altay, Hakasya, Yunanistan, Romanya, Makedonya, Sırbistan, Dağıstan, Bulgaristan, Moldovya, Gagauzeli, Kıbrıs, Dağlık Altay gibi Türk Bölgelerinde, Suudi Arabistan'da Almanya, Belçika, Avusturya, Norveç, İsveç, Hollanda bulundu ve buralarda alanında yaptığı çalışmaları sürdürmektedir. Başbakanlıktan emekli olduktan sonra ASAM'da Kafkasya Araştırmaları Masası Başkanı ve Yönetim Kurulu üyesi olarak çalışmıştır. İLESAM, Folklor Araştırmaları Kurumu, Dinler Tarihi Derneği üyesidir. Avrasya, Alanız, Stratejik Analiz, Avrasya Dosyası, Jeopolitik Gündem gibi yayınların Yayın Kurulunda görev almıştır.

yozgathakimiyet.com

Sosyal  Medyada  Paylaş

      ...

Yozgat Gökhan BALCI
YOZGAT GAZETESİ WEB SİTESİ Yayın başlangıcı Mart 2006
YOZGAT Gazeteclik, Matbaacılık ve Reklamcılık Ltd.Şti. Kurucusu : Osman Hakan KİRACI
© Copright (Tüm Hakları Saklıdır. ) izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılmaz
Tel : 0 (354) 212 46 46 Sitemiz Basın Meslek ilkelerine uymayı taahhüt eder.
FAX: 0 (354) 217 45 45